0

Teknik ve uygulamalı olarak en hızlı değişen endüstriler arasında yer alan dijital pazarlama sektörü, sürekli olarak yeni trendlerin ve eğilimlerle şekillenen bir piyasa. Özellikle SEO yani arama motoru optimizasyonu gibi alanlarda da gelişen teknolojinin etkisiyle yeni yaklaşımlar türüyor. Yapay zeka başta olmak üzere; sesli arama, görsel arama gibi konularda da yeni trendlerin ortaya çıktığı SEO alanında 2020’ye yön verecek yaklaşımları şu başlıklar dahilinde sıralayabiliriz:

Yapay Zeka ve Veri Odaklı Yapıların Yükselişi

Geçtiğimiz 5 yıl içerisinde, özellikle Google’ın algoritma güncellemelerinin temelinde yatan en öncelik şüphesiz yapay zeka idi. Durum böyle olunca da yapay zekanın kullanıcıların yaptığı sorguları ve tıklama eğilimlerini yorumlayarak listeleme yapması kaçınılmaz bir hal almıştı. Bu yaklaşımın SEO tarafında kullanılması da yapay zekaya verilen önemi arttırdı. 2020’de ise yapay zeka algoritmaları veriyi ve arama yapan kullanıcıların eğilimlerini öngörerek daha stabil ve net tahminler yapmaya öncelik veriyor.

Özellikle Google tarafından geliştirilen BERT (Çift Yönlü Kodlayıcı Temsilcileri) teknolojisi; arama eğilimlerinin öngörülmesine yardımcı oluyor. Bu teknolojisi sayesinde Google dilbilimsel ve nörobilimsel öngörüler kullanarak hangi sonucunun hangi arama ile eşleşeceğini daha iyi kestiriyor. Böylesine bir yapay zeka teknolojisinin kullanıldığı ortamda ise kullanılan yapay zeka dinamiğini anlamak ve o dinamiğe yönelik içerikler üretmek kaliteli bir SEO açısından hayati önem taşıyor.

SEO’nun Geleceği: Sesli Arama Trendi

Önümüzdeki zamanlarda sesli arama için ciddi bir talep artışı olması bekleniyor. Amazon’un Alexa gibi teknolojileri de bu trendi desteklerken Google gibi dev arama motorları da sesli arama deneyimini zenginleştirmeye odaklanıyor. Durum böyle olunca da sesli aramanın, 2020 yılı içerisinde daha popüler hale gelmesi öngörülüyor ve içerik üreticilerinin de sesli arama dinamiklerine uygun içerikler üretmesi bekleniyor.

Position Zero (Featured Snippets) Gelişmeye Devam Ediyor

En yaygın arama motoru olan Google’da sıfırıncı pozisyon olarak da adlandırılan öne çıkan arama sonuçları (Featured Snippets), organik olarak listelenen en kuvvetli sonuçlar arasında yer alıyor. Öne çıkan sonuçlar; kullanıcının yaptığı aramaya, ürün ya da hizmet türüne veya sorulan soruya göre özelleşebiliyor. Örneğin, bir kelimenin anlamını sorduğunuzda sözlükteki karşılıklarını ifade eden sonuçlar gelirken, hava durumu ile alakalı sorular sorulduğunda da sıcaklık değerleri gibi değerleri içeren sonuç çerçevelenmiş şekilde öne çıkıyor. Bu bağlamda, pozisyon sıfıra hitap eden içerikler üretmek de 2020’deki en önemli SEO trendleri arasında gösteriliyor.

Kullanıcı Deneyimi Asla Düşüşe Geçmeyecek

SEO dendiğinde akla ilk gelen etkenlerden biri olan kullanıcı deneyimi; web sitesi ziyaretçilerin site ile olan etkileşimini zenginleştirmeyi hedef alan bir disiplindir. Bu bağlamda kullanıcı deneyimi; gerek site hızı gerekse tasarımsal olarak site ziyaretçilerinin daha optimize bir site deneyimi yaşamalarına olanak verir. Bu durumda da “Hemen çıkma oranı” adı verilen kullanıcıların sayfayı kapatma eğilimlerini simgeleyen oran azalır. Google’ın sayfaları indekslerken öncelik verdiği bir etken olan hemen çıkma oranı düşük olduğu taktirde, sitenin SEO Skoru da yükselir. Tüm bu etkenler göz önünde bulunduğunda da 2020 SEO trendleri arasında kullanıcı deneyiminin önemli bir yeri olduğu söylenebilir.

5 ALTIN KURAL MAKALE YAZMAK

Previous article

DÜNYADA EN ÇOK KULLANILAN Programlama Dilleri

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa