0

2000 yılında Florida’daki Broward County Devlet Okulları endişe verici bir rapor aldı. O sırada birçok varlıklı okul bölgesi gibi, Broward sınıfları ve 250.000 öğrencisi için dizüstü bilgisayarlar ve kablosuz ağlar düşünüyordu. Endişelenecek herhangi bir sağlık riski var mıydı?

Bölge , danışman ve fizikçi Bill P. Curry’den konuyu incelemesini istedi . Rapor ettiği teknolojinin “ciddi bir sağlık tehlikesi olması muhtemel” olduğunu belirtti. En sıkıntılı kanıtlarını “Beyin Dokusunda Mikrodalga Emme (Gri Madde)” etiketli büyük bir grafikle özetledi.

Grafik , beynin soldan sağa doğru yükseldiği ve kablosuz sinyalin artan frekansıyla aldığı radyasyon dozunu gösterdi . Eğim ilk başta yumuşaktı, ancak hat bilgisayar ağları ile bağlantılı kablosuz frekanslara ulaştığında, doğrudan pozlandı ve tehlikeli bir maruz kalma seviyesine işaret etti.

Curry, “Bu grafik neden endişelendiğimi gösteriyor” dedi. Raporunun cesedi, radyo dalgalarının, kurbanlarının çoğunu öldüren korkunç bir hastalık olan beyin kanserini nasıl ekebileceğini anlattı.

Yıllar boyunca, Dr. Curry’nin uyarısı, cep telefonları, cep telefonları ve kablosuz yerel ağların frekansı arttıkça eğitimciler, tüketiciler ve tüm şehirlerle rezonansa girerek yayıldı . Küçük bir dereceye kadar, 5G teknolojisinin söz konusu sağlık riskleri üzerindeki çiçeklenme endişesi tek bir bilim insanına ve tek bir şemaya kadar izlenebilir.

Fizikçi Bill P. Curry tarafından hazırlanan 2000 grafiği, doku hasarının artan radyo dalgaları sıklığı ile arttığını gösterdiğini iddia etti. Ancak insan derisinin koruyucu etkisinden sorumlu değildi.

Bunun dışında Dr. Curry ve grafiği yanlış anladı.

Elektromanyetik radyasyonun biyolojik etkileri konusundaki uzmanlara göre, radyo dalgaları yüksek frekanslarda daha tehlikeli değil, daha güvenli hale geliyor. (X ışınları gibi son derece yüksek frekanslı enerjiler farklı davranır ve sağlık riski taşır.)

Dr. Curry araştırmasında radyo dalgalarının laboratuarda izole edilen dokuları nasıl etkilediği üzerine araştırmalara baktı ve sonuçları insan vücudunun derinliklerindeki hücrelere uygulayarak yanlış yorumladı. Analizi insan derisinin koruyucu etkisini tanıyamadı. Daha yüksek radyo frekanslarında, cilt , beyin de dahil olmak üzere, iç organları maruz kalmaya karşı koruyan bir bariyer görevi görür . İnsan cildi güneş ışığının daha da yüksek frekanslarını bloke eder.

New York Üniversitesi’nde yüksek frekanslı elektromanyetik dalgaların insanlar üzerindeki etkisini inceleyen bir radyoloji profesörü olan Christopher M. Collins , “Nüfuz etmiyor” dedi . Dr. Curry’nin grafiğinin, “ekranlama etkisini” hesaba katmadığını söyledi.

Temple Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıbbi fizik profesörü olan Dr. Marvin C. Ziskin de aynı fikirdeydi. On yıllardır, Dr Ziskin olmadığını araştırdı böyle yüksek frekanslar bozabileceğini hastalık Pek çok deney, yüksek frekanslı dalgaların güvenliğini desteklediğini belirtti .

Tıp kuruluşunun iyi huylu değerlendirmesine rağmen, Dr. Curry’nin hatalı raporları, alarmist web siteleri tarafından genişletildi, cep telefonlarını beyin kanserine bağlayan makaleler yayınladı ve kablosuz sınıf teknolojisinin kaldırılmasını gerektiren davalarda delil olarak kullanıldı. Zamanında, raporlarının yankıları 5G teknolojisi hakkında yanlış bilgi edindiği için Rus haber sitelerini besledi. Basit bir grafik olarak başlayan şey, bilimin nasıl köken alabildiği ve gelişebileceği konusunda örnek bir çalışma haline geldi .

Curry bir röportajda “Hala sağlık etkileri olduğunu düşünüyorum” dedi. “Federal hükümetin daha yakından bakması gerekiyor.”

Curry, kablosuz teknolojideki gelişmelerin öngörülemeyen riskleri taşıyabileceği fikrine ilk başvuran değildi. 1978 yılında Paul Brodeur, bir araştırmacı gazeteciyim, düşündüren ancak çoğu zaman belirsiz kanıtlara çekti “Amerika’nın zap yapmak” yayınlanan tartışmaya o yüksek frekansların kullanımındaki artışın insan sağlığını tehlikeye atabilecek.

Buna karşılık, Dr. Curry’nin sesi yetkiliydi. Sonra O 1990’larda özel danışman oldu federal bütçe kesintileri getirdi yaptığı araştırma kariyerine sona. Fizik (1959 ve 1965) ve elektrik mühendisliği (1990) dereceleri aldı. Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı da dahil olmak üzere federal ve endüstriyel laboratuvarlardaki on yıllara dayanan deneyimi ve on yıldaki tecrübesi onu Broward çalışmasını yürütmek için çok güçlü bir aday yapıyor gibi görünüyordu.

“Çok zeki bir adamdı” diye hatırlattı ve rapor hazırlamak için Dr. Curry ile birlikte çalışan bölgenin teknoloji biriminde uzman olan Gary Brown’u hatırladı. Ancak Dr. Curry biyolojik uzmanlığa sahip değildi. Atomik ve elektromanyetik bulmacaları kolaylıkla çözebildi, ancak biyomedikal araştırmanın inceliklerini inceleyen az ya da hiç eğitim almamış.

2000 yılında, Chicago banliyölerindeki ev ofisinden antetli kağıtlara yazan Dr. Curry, birincisi Şubat 2000’de , ikincisi de o yılın Eylül ayında Broward bölgesine iki rapor gönderdi . İkinci çalışma, denetçiye, okul yönetim kuruluna ve ilçenin güvenlik ve risk yönetimi başkanına gitti.

İkinci raporda frekans grafiği çok daha ayrıntılı oldu Yükselen çizgisi, kablosuz ağ dozu için kesin konumlara dikkat çeken ve radyo, televizyon ve cep telefonu sinyalleri için çok daha düşük olan notları taşıyordu.

Bazı kanun düzenlemeleri yapıldıktan sonra Türkiye de 5G Teknolojisi başlayacaktır.

Bilgisayar şifresi mucidi 93 yaşında hayata gözlerini yumdu!

Previous article

Google çalışanları “OK Google” sorgularınızı dinliyor; bunlardan sızdıran kayıtlar. (Dinlemeyi Kapatmak Mümkün)

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Ağ Network