0

Arduino ve Raspberry arasındaki fark nedir?

 farklar 

 

Merhaba Arkadaşlar bugünkü konumuz Arduino ve Raspberry pi nedir ve arasındaki nedir? Öncelikle Arduino ve Raspberry denilince akla ilk ne geliyor kuşkusuz elektronik kontrol kartı geliyordur ne çağrıştırıyor kafanızd tabi ki beyin aklınıza geliyorsa biraz bu konularda bilginiz olduğu anlaına geliyordur.Tümleşik devrelerdir Arduino ve Raspberry o yüzden ilk önce Tümleşik kart nedir isterseniz ona bakalım.

Tümleşik devre nedir:Tümdevre (ya da yonga, kırmık, çip, mikroçip, tümleşik devre, entegre devre), yarı iletken maddeler ile tasarlanmış ince bir ya da birkaç yüzey üzerine yerleştirilmiş bir elektronik devredir. Küçük boyutu, hafifliği ve kullanım kolaylığı ile tümdevreler, günümüzün modern elektronik sektöründe çok önemli bir yer tutmaktadır.

Arduıno: Arduino bir G/Ç kartı ve Processing/Wiring dilinin bir uygulamasını içeren geliştirme ortamından oluşan bir fiziksel programlama platformudur. Kodlama yapılarak bir komut vasıtasıyla işlem yaptırabilen elektronik devre kartıdır.

Özellikleri:Arduino ‘nun temel kartıdır.
ATMega328 mikrodenetleyicisi bulunur.
14 Dijital G/Ç Pini, 6 PWM Çıkışı, 6 ADC Girişi vardır.
32 KB Flash Hafızaya sahiptir.

Arduino İle Neler Yapılabilir ?

Arduino kütüphaneleri ile kolaylıkla programlama yapabilirsiniz. Analog ve digital sinyalleri alarak işleyebilirsiniz. Sensörlerden gelen sinyalleri kullanarak, çevresiyele etkileşim içerisinde olan robotlar ve sistemler tasarlayabilirsiniz. Tasarladığınız projeye özgü olarak dış dünyaya hareket, ses, ışık gibi tepkiler oluşturabilirsiniz.

Arduino ‘nun farklı ihtiyaçlara çözüm üretebilmek için tasarlanmış çeşitli kartları ve modülleri mevcuttur. Bu kart ve modülleri kullanarak projelerinizi geliştirebilirsiniz.

Birleşenleri:Arduino kartlarının donanımında bir adet Atmel AVR mikrodenetleyici (ATmega328, ATmega2560, ATmega32u4 gibi) ve programlama ve diğer devrelere bağlantı için gerekli yan elemanlar bulunur. Her Arduino kartında en azından bir 5 voltluk regüle entegresi ve bir 16MHz kristal osilator (bazılarında seramik rezonatör) vardır. Arduino kartlarında programlama için harici bir programlayıcıya ihtiyaç duyulmaz, çünkü karttaki mikrodenetleyiciye önceden bir bootloader programı yazılıdır.

Raspberry

Raspberry Nedir
Raspberry Pi Foundation tarafından 2009’da geliştirilmeye başlanmış kredi kartı büyüklüğündeki tek Board’dan oluşmuş tam donanımlı bir mini-bilgisayardır. içindeki devreler birçok işlem yapabilir işlemciler Wifi, Bluetooth, Usb çıkısı gibi birçok devre içerir.

Teknik Özellikleri:
İşlemci: Broadcom BCM2835 (700MHz, ARM1176JZF-S tabanlı)
Grafik İşlemcisi: Broadcom VideoCore IV (OpenGL ES 2.0, 1080p destekli)
256MB RAM Yeni modellerde 512MB Ram
1 adet USB 2.0 (Model B’de 2 tane var)
HDMI yuvası
SD Kart Okuyucu,
3.5mm ses jakı,
RCA Video Çıkışı,
CSI Bağlantısı
Ethernet (Sadece Model B’de)
İşletim sistemi: Debian GNU/Linux, Fedora, Arch Linux ve türevleri
Düşük Seviye Çevre Birimleri: 8 adet GPIO, UART, I²C bus, SPI bus’la birlikte iki Chip Select, +3.3 V, +5 V, ground

Peki bu cihaza neden ihtiyacım Var ?
Bunun aslında birden fazla sebebi olabilir. Kimileri bu cihazı evde sunucu kurmak için, kimileri Python vb. yazılım dili ile yazılım geliştirmeye bir platform olduğu için, kimileri Torrent vs. dosya indirme platformlarında 7/24 açık tutup bir “seedbox”a dönüştürüp kullanmak için, kimileri de cihaz 1080p videoları rahatlıkla açabildiğinden bir Media Center’a dönüştürmek için kullanmakta. Ayrıca Kredi Kartı ebatında olduğundan taşınabilir olması da ayrıca bir artısı. Ek olarak bilgisayarı yeni öğrenen biri için güzel ve ucuz bir başlangıç bilgisayarı olarak kullanabilirsiniz. Bu tamamıyla size ve yaratıcılığınıza kalmış.

Arduino ve Raspberry arasındaki fark deyince aklıma çok çeşitli farklar gelmekte sizler için listeledim.
Donanım: öncelikle donanım türünden arasındaki fark işlemci, ve özeliikler dahilinde donanım kartlardır Arduıno donanımı sade ve pek fazla bir özelliği yok çünkü Raspberry Arduıno donanım özelliklerini karşılaştırdım Raspberry bir bilgisayarda olması gereken herşeye sahip olması donanım açısından Arduıno geçmiş durumda isterseniz detaylı inceleyelim.

Arduıno işlemci: Atmel AVR mikrodenetleyici (ATmega328, ATmega2560, ATmega32u4 )Raspberry:İşlemci: Broadcom BCM2835 (700MHz, ARM1176JZF-S tabanlı)

Grafik İşlemcisi: Broadcom VideoCore IV (OpenGL ES 2.0, 1080p destekli)

Arduino: hafızası 32 KB Flash hafızaya sahiptir.

Raspberry hafızası:256MB RAM Yeni modellerde 512MB Ram

Arduinono Enerji Tüketimi:14 Dijital G/Ç Pini, 6 PWM Çıkışı, 6 ADC Girişi vardır.(5v)

Raspberry Enerji Tüketimi:3.3 V, +5 V, ground

Arduino Fiyatı: Modele göre değişir ortalama 25-50 tl arası değişiyor.

Raspberry Fiyatı: Modele göre değişir ortalama 150-200tl arası değişiyor.

Arduino Kullanım alanı: özelliklerine göre karşılaştırma yaparsak kısıtlı.

Raspberry Kullanım alanı: Çok geniş tabi ki bu sizin hayal gücünüze bağlı.

 

Muammer Altunkan
Kto Karatay üniversitesi Tarih 3/4 Cyber security search python web design logo design

FTP Portundan İstismar 21/TCP/OPEN

Previous article

Windows’da CMD Komutunu Kullanarak Herhangi bir Sürücüde Gizlenmiş Virüs Tespiti?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Donanım