0

Asus performası yüksek oyuncu laptop sizler için inceledim ve test ettim teknoloji ve tasarım buluşmasıyla ortaya oyun canavarı Asus Rog Strix Scar II ortaya çıktı.

Asus ROG Strix Scar II

Hindistan, şu anda Nvidia’nın en yeni GeForce RTX GPU’ları ile iyi bir oyun dizüstü bilgisayarı yelpazesine sahibiz. Kısa bir süre önce ilk dizüstü bilgisayarımızı bir GeForce RTX 2060 – Dell G7 15 7590 – ile test ettik ve şimdi de Asus’tan ROG Strix Scar II (GL504GV) adlı bir ürün.

Dell G7 15’e kıyasla Asus, GL504GV için gösterişli bir rota izleyerek bol miktarda RGB LED ile süslendi. Dell teklif ediyor, ancak biraz daha yüksek bir fiyatta.

Asus ROG Strix Scar II (GL504GV) tasarımı

Bu laptop bir bakış ve onun amacı ne olduğu çok açıktır. Asus, herkesin bunun bir oyun dizüstü bilgisayarı olduğunu bilmesine izin vermedi. Kapak, arkadan dev, arkadan aydınlatmalı bir ROG logosu ve altta ‘Republic of Gamers ‘monikeri ile çok hoş bir çift tonlu fırçalanmış alüminyum kaplamaya sahip. Kapağın alt kısmında da bir kesme vardır, bu durum kapalı olduğunda durum LED’lerini görmenizi sağlar.

Güç, pil durumu, sabit disk etkinliği ve uçak modu için LED’ler vardır. Kapak sağlam, neredeyse hiç esnek değil ve ekran için iyi koruma sağlıyor. Üzerine baskı uygularken bile herhangi bir piksel çarpması fark etmedik. Kenarlar yivlidir ancak dokunuş için biraz keskin hissetmektedirler.

Dizüstü bilgisayar 2.4kg‘da oldukça ağır ancak ekranın etrafındaki dar çerçeveler sayesinde boyutları oldukça kompakt. 26.1 mm’de nispeten kalın, ancak buna rağmen rahatça bir el çantası içinde taşıyabildik.

Dizüstü bilgisayarın her iki tarafına da yayılmış iyi bir bağlantı noktası seçimi elde edersiniz. Toplam üç adet USB A Tipi bağlantı noktası (iki adet USB 3.1 Gen. 1, bir adet USB 3.1 Gen. 2), bir USB Tip-C bağlantı noktası (USB 3.1 Gen. 2), bir Mini-DisplayPort 1.2 konektörü, tam- büyüklüğünde HDMI 2.0b, Gigabit LAN, çok formatlı bir kart yuvası ve bir 3.5mm kulaklık ve mikrofon birleşik soketi.

Bağlantı noktaları iyi aralıklı ve ulaşması kolaydır. Dizüstü bilgisayarın her tarafında da birkaç delik vardır. Sağ tarafta bir tane, klavye alanının üstünde bir tane, arkada bir çift ve bir kaç tane daha alt kısım var.

Klavye alanı, bir karbon fiber desene ve dizüstü bilgisayarın sağ üst yarısına örtüşen bir kamuflaj desenine sahiptir. Kitaplarımızdaki en zevkli tasarım değil, bazıları beğenebilir. Bizim düşüncemize göre, tek başına karbon fiber paterni yeterli olmalıydı.

Sayısal tuş takımı ile tam boyutlu bir klavyeli klavye elde edersiniz. Anahtarlar hafifçe biçimlendirilmiş ve 1.8 mm’lik seyahat etmek yazı yazmak için rahat. Tuşlar, basmak için fazla çaba gerektirmez ve gürültülü değildir. WASD tuşları şeffaftır, bu yüzden karanlıkta oyun oynarken daha parlak olurlar.

Standart tuş takımının yanı sıra, ses kontrolü ve mikrofonun sesini kısmak için birkaç kısayol tuşu ve Asus Armory Crate uygulamasını başlatmak için bir ROG düğmesi de bulunur. Yön tuşları uygun şekilde boyutlandırılırken, güç düğmesi sağ üst köşede izole edilmiştir. Ayrıca boşluk çubuğuna verilen ekstra dudağı seviyoruz, bu da oyun oynarken baş parmağınızı vurmayı kolaylaştırıyor.

Aydınlatma açısından, klavye 4 bölgeli RGB arkadan aydınlatmayı destekler ve dizüstü bilgisayarın ön tarafında özelleştirilebilen bir RGB şeridi bile vardır.

İzleme dörtgeni düzgün boyutlandırılmıştır ve her ciddi oyun dizüstü bilgisayarında olması gereken ayrı izleme dörtgeni düğmelerine sahip olursunuz.

Asus ROG Strix Scar II (GL504GV) özellikleri ve özellikleri

ROG Strix Scar II, bir Nvidia GeForce RTX 2060 veya bir RTX 2070 ile birlikte sunulmaktadır  GL504GV modeliyle birlikte gelir. Bileşenlerin geri kalanı bu modelde bir PCIe NVME 256GB ve RTX 2070‘de 512GB olan önyükleme SSD’si dışında her iki modelde de ortaktır.

CPU, çoklu iş parçacıklı bir Intel Core i7-8750H hexa-core yongasıdır ve 1GB FireCuda SSHD‘nin yanı sıra, SSD ile birlikte çift kanal modunda çalışan 16GB DDR4 RAM (2666MHz) elde edersiniz. ciddi performans sunuyor  2×2 MIMO antenleri ve Bluetooth 5 ile Wi-Fi 802.11ac da var.

Asus’un bileşen seçimi ve konfigürasyonu hakkında dikkat edilmesi gereken birkaç şey var. Tek bir 16GB’lık çubuk yerine iki adet 8GB’lık çubuk var. İki kanallı modda RAM çalıştırmak, gerçek dünya performansındaki etkisi değişebilmesine rağmen, sentetik ölçütlerde göze çarpan teorik bant genişliğini etkili bir şekilde ikiye katlar.

 

Daha sonra, uygulama yanıtlama ve okuma / yazma hızlarında bir fark yaratması gereken SATA’yı değil daha hızlı PCIe arabirimini kullanan SSD var. Sonunda, Asus normal bir Seagate FireCuda hibrit mekanik sabit diskle gitti. Bu tip sabit sürücü, okuma / yazma işlemlerini hızlandırmak için önbellek görevi gören az miktarda flash bellek içerir.

Windows 10 önceden yüklenmiş olarak gelir; Windows Store’dan her zamanki uygulamalar ve McAfee LiveSafe ve Office 365’in deneme sürümleriyle birlikte gelir. Ana Asus uygulamasına Armory Crate adı verilir ve CPU ve GPU’yu izlemek için merkezi gösterge panosudur, RGB ışığını ayarlar, ve ek Asus uygulamalarına erişme. Arayüz iyi tasarlanmış ve gezinmesi kolay. Ana ekran, dizüstü bilgisayarınızın geçerli güç durumunu (varsayılan olarak, prize takılıyken ‘Turbo’da ve pille çalışırken‘ Sessiz’i gösterir), CPU ve GPU yükünü ve fan hızını gösterir.

 

Muammer Altunkan
Kto Karatay üniversitesi Tarih 3/4 Cyber security search python web design logo design

Firefox ile Güçlü Parola Oluşturma

Previous article

Windows 10 Kişiselleştirme

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.