0

Parola, Kişisel bilgilerimizi ve belkide hayatımızın bir parçasını sakladığımız  en az 8 karakterden oluşan zihnimizin bir köşesinde yer aldığı sürece sorun çıkarmayan karakterler mi ?

Parolanın ele geçirilebilir olduğunu size daha önce söylemiştik, aslında önemli olan güçlü parola yada zayıf parola değildir. Önemli olan kullanıcının parolasını nasıl koruyacağını bilmesidir. Çivi çiviyi söker icabı sizinde parolanız bir şekilde başkası tarafından tahmin bile edilebilir.

Authentictator, Hesabınızın güvenlik seviyesini yüksek ölçüde arttırmak isteyen kişiler için muhteşem bir uygulama ve yöntem. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra  size süreli bir kod verildiğini düşünün , bu kodlar her 30 saniye içinde değişmekte ve sadece bir uygulama tarafından verilmekte. Kodu hesabınıza tamamen giriş yapmak için kullanıyorsunuz ve bingo, kod artık ele geçirilse bile imha edildi ve yenisi 15 saniye sonra yolda 🙂

Bu güvenlik türü sosyal medya hesaplarınız için birebir ve kullanıma hazır. İki faktörlü kimlik doğrulaması üzerine bu Authentictator özelliğini aktif ederseniz parolanızı çok yüksek oranlarda korumaya almış olursunuz.

Authentictator kullanımını ve mantığını özetleyelim : )

İlk olarak bir Authentictator uygulaması indirmemiz gerekmekte, size Microsoft Authenticator ve Google Authenticator uygulmasını öneriyorum.

Buradan Google Authenticator uygulamasını indirebilirsin.

Buradan Microsof Authenticator uygulamasını indirebilirsin.

İnstagram hesabımda authenticator özelliğini etkinleştirmek istiyorum fakat bunu Microsoft Authenticator  uygulaması ile yapacağım.

ÖNEMLİ NOT: Bu özelliği kaldırmak isterseniz ilk önce hesabınızdan daha sonra Authentictator  uygulamasından kaldırın !

İlk olarak uygulamayı indirip kuralım ve özelliği etkinleştirmek istediğimiz hesabımızda oturum açalım.

Ayarlar>Güvenlik>İki faktörlü Kimlik Doğrulması sekmesini açalım.

Benim kimlik doğrulama özelliğim açık sizde açmak isterseniz üzerindeki işlev görev butona dokunmanız yeterli.

Dilerseniz instagram’ın önerdiği Authentictator uygulamasını kullanabilirsiniz fakat ben Microsoft ‘a ait olan Authentictator uygulamasını kullanacağım. Microsoft yada herhangi başka Authentictator uygulaması kullanmak isteyen kişiler Manuel Olarak Ayarla yazısına dokunmalı.

 

 

Manuel olarak devam eden kişiler bu adımları izlesin

İnstagram bize harflerden oluşan anahtar verecek bu  anahtarı kopyalayın.

Daha sonra Authentictator uygulamasına geçelim ve hesap ekleme butonuna dokunalım

İnstagram hesabını eklemek isteyenler Diğer Hesaplar yazısına dokunabilirler.

Herhangi bir okutacağımız QR kod bulunmadığı için kodu kendimiz girmeliyiz.

İnstagram tarafından verilen anahtar kodu buraya yapıştırın.

Şimdi uygulama tarafından bize verilen iki faktörlü doğrulama kodunu aklımızın köşesinde tutalım, acele edin 30 saniye sonra kod değişecek. Kod değişince yine uygulama tarafından verilen kodları girmelisiniz.

İnstagram uygulamasına geçelim ve kodu doğruluyalım

 

Artık hazır kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz bilinmeyen bir cihaz yada konumdan hesabınıza giriş yapılır ise doğrulama koduna sahip olunmadığı için oturum açılamayacaktır. Siz tanınmayan herhangi bir cihaz yada konumda giriş yapmak isterseniz  Authentictator  uygulamasına ihtiyacınız olacaktır. Ek olarak Authentictator uygulamasına bir parola yada parmak izi ile koruma ekleyebilirsiniz.

Google, 15 Ekim’den başlayarak gölgelenmiş veri çalma Chrome uzantılarını kaldıracak

Previous article

TikTok Instagram tarzı bir ızgarayı ve diğer değişiklikleri test ediyor

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa