0

Linux işletim sistemlerinde, özellikle terminal ekranlarında biraz da olsa vakit geçirenlerin aşina olduğu bash, yani diğer adıyla kabuk, bir komut dili yorumlayıcısıdır. Bash sizin makineye verdiğiniz komutları anlamaya çalışır bir diğer tabirle.

Kabukları 2 türlü kullanılır. Etkileşimli veya etkileşimsiz kip. Etkileşimsiz kipte dışarı ile hiç etkileşime girmeden, bir dosyadan okunur ama etkileşimli kipte kullanıcıdan bir komut beklenir.

Bash’in en sevdiğim özelliklerinden biride sizi anlayabilir. Yani dosya isminin tamamını hatırlayamıyor iseniz, sadece ilk birkaç harfini yazdıktan sonra tab tuşuna basarsanız istediğiniz dosyayı bulacaktır. Eğer birden fazla dosyayla eşleşiyor ise iki kere tab tuşuna basmanız halinde size eşleşen bütün dosyaların isimlerini getirir.

Bash hemde bir programlama  dilidir. Günümüz programlama dillerinde bulunan bir çok özellik mevcuttur. Hadi sizinle basit bir bash komutu oluşturalım.

Öncelikle masaüstünde touch komutu ile bir dosya oluşturup, nano ile düzenlemek üzere açıyorum ;

bu dosyanın içine aşağıdaki komutlar yazıyorum. Burada yapmasını istediğim vereceğim tek komut ile bulunduğu dizine ‘naber’ isimli bir klasör oluşturarak, içine ‘iyi_senden’ isimli dosyayı oluşturmasını istiyorum.

CTRL+x’e tıklayıp çıkarken ilk önce değişiklikleri kaydetmek isteyip, istemediğimizi soruyor. Y’ye tıklayarak kabul edip, devam ediyoruz. Bu sefer dosya ismini değiştirmek isteyip, istemediğinizi soruyor. Enter’a tıklayarak devam ediyoruz. Şu anda komutu çalıştırabiliriz ;


Görüldüğü üzere masaüstünde bulunduğu için buraya ‘naber’ isimli klasör oluşturup içine ‘iyi_senden’ isimli dosyasını oluşturdu.

csaridoshika
aridoshika.com genel yayın botu

  DZGEN-Penetrasyon Test Tool

  Previous article

  IOT NEDİR?

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  More in Anasayfa