0

Yaz sıcakları geldi çattı. Bunaltıcı hale gelen sıcaklar canlılar için olduğu gibi, makineler için de sorun demek. Isınmadan kaynaklı performans kayıpları ve arızalar özellikle bilgisayarlar için büyük dert.

Fan Yerleştirmek

Özellikle toplama bilgisayarlarda fan yerleşiminin doğru olup olmadığını kontrol etmek gerekiyor. Kasa içinde hava dolaşımının ve kasa dışıyla sirkülasyonun sağlıklı biçimde yapılabilmesi için en doğru yöntem, kasanın yan kapağında  işlemcinin üzerinde bir konumda fan yerleşimi faydalı olacaktır. İkinci fan da tam karşısına veya kasanın arka kapağına yerleştirilmelidir.

Bilgisayarın çevresini ferah tutun

Hani bayılan birinin çevresine toplanmak onun hava almasını önler ya; bilgisayar için de benzer bir durum geçerli. Tuhaf bir benzetme olduğunun farkındayım ama ne yapın edin bilgisayar kasasının çevresinde mümkün olduğunca boş alan bırakın. Çünkü bilgisayarınız, etrafındaki havayı içine çekerek kendisini soğutur. Masaüstü bilgisayarınızı bir köşeye veya bilgisayar masalarındaki o küçük dolaplara sıkıştırırsanız soğutma için gerekli hava akışını kısıtlamış olursunuz.

Rutin temizlik işlemi de iyi gelir

Bilgisayardaki fanların çalışmasını engelleyen kir, toz, saç teli veya evcil hayvan tüyleri zaman içinde elektronik bileşenleri kaplayabilir ve daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bu sebepten  dolayı düzenli temizlik şart.

TERMAL MACUN NEDİR ve NE İŞE YARAR: 

Termal macun    işlemci ve ekran kartı ile bunların soğutucuları arasındaki ısı alışverişini kolaylaştırmak için kullanılan maddedir.

Termal macun günümüzde neredeyse her işlemci ve ekran kartında fabrika çıkışlı olarak kullanılır.

Muammer Altunkan
Kto Karatay üniversitesi Tarih 3/4 Cyber security search python Wordpress Design

Windows Boot Hızlandırma Yöntemleri Nedir?

Previous article

Yapay Zeka Nedir? nasıl işler

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa