fbpx

ARİDOSHİKA

Ulaşabildiğin her yerde

Bilgisayar Bileşenlerini Tanıyalım

3 min read

Her gün hayatımızın her alanında kullandığımız bilgisayarlarımızın çalışmasını sağlayan o muhteşem mühendislik harikalarını biliyor muyuz? Tabii ki bir çoğunun ne olduğunu biliyoruz fakat bunlar ne işe yarıyor orası bir çok kullanıcı için muammadır. Bir iş görüşmemde İşyeri sahibinin bana dediği gibi biz bilgisayarları eşek niyetiyle kullanıyoruz biniyoruz tepesine ama bu eşekler nasıl oluşuyor . Gelin birlikte öncelikle bu parçaların neler olduğunu ve işe yaradıklarına bakalım.

Güç tuşuna bastığımızda çalışan bilgisayarımızın olmazsa olmaz 5 ana parçası var. Bunlar İşlemci (Processor, CPU), Anakart (Motherboard), Bellek (Ram), Sabit Bellek (Hard disk) ve Güç kaynağı(Power supply)’dir. Tabii ki bunların yanı sıra ekran kartı, cd-dvd okuyucu, eski zamanlarda disket okuyucu gibi parçalarda ana parçadır fakat olmazsa olmaz değildirler.

Adını günlük hayatta sürekli duyduğumuz bu parçalar ne işe yarıyor. Cümleyi daha fazla uzatmak istemiyorum hadi parçalarımıza bakalım neler bunlar.

İşlemci: Kendisine yerli ve yabancı kaynaklarda CPU denmektedir. CPU’nun açılımı Central Processing Unit’tir. Türkçe’ye çevirdiğimizde Merkezi İşlem Birimidir. İşlemciler aritmetik ve mantıksal işlem yapma yeteneklerine sahiptirler. Basitçe anlatmak gerekirse bilgisayarların veri işleyen ve yazılım komutlarını gerçekleştiren birimdir.

Anakart: Bilgisayarımızın tüm donanım birimlerini üzerinde barındıran ve bunların birbirleriyle bağlantılı çalışmasını sağlayan en temel parçadır. Anakart olmadan hiçbir birimi kullanamazsınız. Anakartımızın üzerinde İşlemci slotu, Ram slotu, Harddisk bağlantı soketleri, Veri yolları, Bıos, ve tümleşik donanım kartları vardır.
Ram: Bu güzel parçamızın en mühim görevi işlemcinin işleyeceği verileri saklamaktır. Tabii ki bu verileri sadece elektrik olduğu sürece saklar elektrik gittiği anda hafızasını boşaltır ve tekrar elektrik gelmesini ve yeni görevleri için kendini hazır hale getirir. Diğer bir görev ise erişmek istediğiniz verileri size en hızlı erişimi sağlamaktır.

Harddisk: Bilgisayarımızın çalışması için gereken her türlü yazılımı veriyi siz her istediğiniz önünüze sunmak için hafızasında tutan birimdir. Ram’de yapıyor bunu diyen arkadaşlar için harddisk bozulmadığı ve siz silmediğiniz sürece hiçbir bilgiyi kendi başına silmez, silemez. Aldığınız ürüne göre belirli seviyelerde kapasiteleri vardır. Kapasitenin yüksek olması kadar okuma-yazma hızı da mühimdir unutmayın.

Güç Kaynağı: Prizden gelen elektriği kendi üzerinden geçirerek gene üzerinde bağlı bulunan kablolarıyla anakart’a ve harddiske enerji gönderir. Buradaki en güzel durum ise nereye ne lazım biliyor olması ve siz yanlış kablo takmadıysanız neresi 12 v istiyor oraya onu gönderiyor neresi 24 v istiyorsa oraya onu gönderiyor. Psu’da en mühim olan şey herhalde watt’ıdır. Bu yazdığımız parçaların hepsinin çektiği belirli seviyelerde wattlar vardır. Psu’nuz ne kadar güçlü olursa parçalara aktaracağı güçte o kadar iyi olur.

Ekran Kartı: Bilgisayarımız için olmazsa olmaz bir parça olmamasına rağmen en değerli parçamızdır. Oyun oynamak istediğimizde yada bir çok programda artık ekran kartınız iyi olmazsa alacağınız verimde pek iyi olmuyor. Harici ekran kartı takmaksızın da ekran görüntü olur ama sadece görüntü olur çok bir şey beklemeyin tümleşik ekran kartlarından.

Cd-Dvd Okuyucu ve Yazıcılar: Son dönemlerde bilgisayarlarımızda en gereksiz parça olarak görünmektedir. Aslında çok haksız değiller Flash Bellekler bu kadar ilerlediği ve internetten artık istediğiniz her şeyi indirebiliyorsunuz ne gerek var 3. takmamız da çizilmeye ve bozulmaya başlayan bu arkadaşlara. Kısaca Harddiskiniz de bulunan verileri cd ve dvdlere yazmaya ve cd-dvd’de bulunan verileri okumaya yaramaktadır.

Sizlere bir önizleme sunmak istedim. Umarım yararlı olmuştur vermeye çalıştığım bilgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.