Bilgisayarın kasması
0

Bilgisayar neden kasıyor?

Bu yazımızda sizlerle bilgisayarın neden yavaşladığını, neden bu kadar ağır çalıştığını anlatacağız.

Öncelikle bilgisayarlar genellikle RAM ve HDD dolayı kasalar, bunun en iyi öğrenmenin yolu ise, bilgisayarınız kastığı anda görev yöneticisini açmanız olacaktır. Aşağıda ki gibi grafikler göreceksiniz, bu grafiklerde ki en yüksek çalışan hangisi ise onu yükseltmeniz gerekiyor.

Yaygın olarak genellikle sizlere bilgisayarda ki çöpleri temizlemenizi söyleyecektir fakat bu düşünce yanlış. Evet harddisk de yeterli alan olmaz ise bilgisayar ya açılmaz yada harddisk sata ise çok fazla kasma sorunu olur, doğrudur. Fakat dediğim gibi bu düşünce kısmen YANLIŞ’tır.

Eğer bilgisayarınızda herhangi bir işlem yapmadan grafikler %100 çalışıyorsa muhtemelen bilgisayarınızda bir virüs tarafından bitcoin kasılıyor demektir. Bunu anlamanın yolu ise görev yöneticisine gelerek hangisi en yüksekte ise ona tıklayarak ilk sırada çıkan programı denetlemek. Eğer gerçekten virüs bulaşmış ise yapacak bir şey kalmamış demektir. Genellikle virüsleri görevi sonlandır olarak kapatmanız mümkün değildir. Virüs genellikle 5 parça olarak çalışır birini kapatırsanız 4. birisi virüsü tekrardan çalıştıracaktır. Yapabileceğiniz çok bir şey bulunmuyor. Bilgisayarınıza format atmaktan başka çareniz yok.

Format nasıl atılır makalemizi okuyun.

 

Eğer sorun HDD'den kaynaklanıyorsa kendinize SSD harddisk almanız gerekiyor. SSD taktığınızda farkı gözleriniz ile göreceksiniz.

 

Şimdilik bu kadar başka bir makalede görüşmek üzere…

csaridoshika
aridoshika.com genel yayın botu

  Nasıl Format Atılır?

  Previous article

  Ağ Atak önleme yazılımları nelerdir ?

  Next article

  You may also like

  Comments

  Bir Cevap Yazın

  More in Donanım