0
Dr Corbato fizik okurken bilgisayarlarla ilgilenmeye başladı

Dr Corbato fizik okurken bilgisayarlarla ilgilenmeye başladı

Kullanıcı hesaplarını korumak için ilk önce şifreleri kullanan bilgisayar öncüsü Fernando Corbato , 93 yaşında öldü.

Dr Corbato, aynı anda daha fazla insanın bilgisayar kullanmasına izin veren yöntemler geliştirirken temel güvenlik önlemini getirdi.

Bir bilgisayarın işlem gücünü bölerek birden fazla kişiye aynı anda hizmet edebilmesi için zaman paylaşımı adı verilen bir teknik geliştirdi.

Dr. Corbato’nun , diyabetin yol açtığı komplikasyonlar sonucu öldüğü bildirildi.

Küçük dilimler

Bilgisayar paylaşımı üzerine çalışmalar, Dr. Corbato’nun kariyerinin tamamını geçirdiği Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) yapıldı.

Fizik doktorası okumak için 1950’de MIT’ye katıldı, ancak o yıllarda fizikçilerin hesaplarını yaparken yaptıkları makinelere daha fazla ilgi duyduklarını farkettiler.

50’li yıllarda bilgisayar kullanmak hayal kırıklığı içinde bir egzersizdi çünkü devasa monolitik makineler bir seferde yalnızca bir işlem yapabiliyordu.

Bu sınırlamanın üstesinden gelmek amacıyla Dr. Corbato, Uyumlu Zaman Paylaşma Sistemi (CTSS) adı verilen bilgisayarlar için bir işletim sistemi geliştirdi.

Makinenin bir kişiye tahsis edilmesinden ziyade, CTSS, bir bilgisayarın işlem gücünü küçük dilimlere bölerek çok sayıda insan için çok az iş yapabilir.

50’li ve 60’lı yıllarda bile bilgisayarlar o kadar hızlıydı ki hiçbir kullanıcı bir makinenin işlem gücünün sadece küçük bir kısmını herhangi bir anda aldıklarını fark etmedi.

CTSS’nin geliştirilmesi, Linux işletim sisteminin öncüsü olan Multics adlı başka bir zaman paylaşım programına ve çağdaş hesaplamanın diğer birçok yönüne yol açtı.

Parolalar, kullanıcıların üzerinde çalıştıkları dosyaları ve programları aynı makinedeki diğer kişilerden gizlemelerinin bir yolu olarak CTSS’ye tanıtıldı.

Dr Corbato, 2012’de Wired’a , “Her bir kullanıcı için bir kilit olarak bir şifre koymak çok basit bir çözüm gibi görünüyordu” dedi.

1990 yılında, Dr. Corbato, bilgisayar paylaşımcılarına verilen en yüksek onurlardan biri olan AM Turing Ödülü’nü, zaman paylaşım sistemlerinde öncü çalışmaları için aldı.

MIT’deki Medya Laboratuarı’ndan Prof. Fadel Adib, “Dünyamız araştırması ve soyundan gelmediği için çok farklı olurdu. Çalışmalarına ve mirasına ilham veriyor” dedi.

Tek tıkla IP adresinizi bulan platform: Eyep

Previous article

5G Sağlık Tehlikesi

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın