0

Güney Kore merkezli, global ölçekte dünyanın en büyük Bitcoin ve altcoin borsalarından biri olan Bithumb, yine siber saldırıya uğradı. Geçtiğimiz yıl temmuz ayında borsaya yapılan siber saldırılarda borsa kullanıcılarının kişisel bilgileri saldırıyı yapan kişilerin eline geçmişti. Aralık ayındaki saldırıda ise borsa, yaklaşık 7 milyon dolarlık zarara uğramıştı. Bu sefer ki kayıp ise 31 milyon dolar.

Dünün ilk saatlerinde gerçekleşen saldırı da borsa kullanıcılarına ait yaklaşık 31 milyon dolar değerinde kripto para hackerların eline geçti. Bithumb, hangi kripto para birimlerinin çalındığını açıklamazken Twitter üzerinde yaptığı açıklama da bütün kullanıcılarının varlıklarının daha güvenli olan soğuk cüzdanlara transfer edileceği bilgisini paylaştı. Saldırıdan sonra para yatırma, çekme olaylarını askıya alan şirket kullanıcılarını bu saldırıda mağdur etmeyeceklerini zararın şirketin öz kaynakları ile karşılanacağını da bildirdi.

Son zamanlarda peş peşe yapılan siber saldırılar kullanıcıları fazlasıyla tedirgin etmiş durumda. Hatırlanacağı üzere 10 gün önce bünyesinde 50 farklı kripto para birimini bulunduran, dünyanın en büyük 98. kripto para borsası olan Coinrail de siber saldırıya uğramış ve çalınan toplam kripto paranın 40 milyon dolar değerinde olduğu tahmin edilmişti.

Siber saldırının duyurulmasının ardından değeri yüzde 5 civarında artan Bitcoin ve Ether’in değerinde düşüş meydana geldi. Bithumb’ın tweet’inden önce Bitcoin’in değeri 6718 dolarken saldırı açıklamasından sonra bu değer 6560 dolara geriledi.

Peki Tüm Borsalar Hacklenebilir mi?

Güney Kore’deki birçok uzman tüm yerel kripto para borsalarının hacklenebilir ve güvenlik açıklarının olduğuna inanıyor. Fakat beş yıldan uzun bir süredir temiz bir sicile sahip ve güvenlik ihlali alarmı vermeyen birkaç kripto para borsası da bulunmuyor değil.

Coinbase (ABD), Binance (Malta), Gemini (ABD), UPBit (Güney Kore), Korbit (Güney Kore), Huobi (Hong Kong), Kraken (ABD), Bittrex (ABD), ve BitMEX (Seyşeller Cumhuriyeti), dünyanın önde gelen dijital varlık borsaları olarak hiçbiri saldırıya uğramadıkları biliniyor. Bu borsaların ortak özellikleri, kaynaklarının ve sermayelerinin önemli bir kısmını müşteri fonlarının güvenliğine ayırmaları olacaktır. Bundan dolayı hepsi sahip oldukları temiz sicilleri ile gurur duymaktadırlar.

Yukarıdaki  borsalara kıyasla Bithumb, saldırılara karşı güçlü kadro kurma konusunda başarısız olmuş olacak ki 12 aylık bir süre içinde üç defa siber saldırıya maruz kaldı. Kullanıcılara kaybettikleri fonu geri alacağı güveni verilse de akıllardaki asıl soru Bithumb’a güven kaldığı yerden devam edilebilecek mi ve şirket bu saldırıya kısa sürede çözüm bulup borsa piyasasında tekrar yerini alabilecek mi?

 

KeePassXC Nedir ?

Previous article

Hackerların Kullandığı Mail Servisleri

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Anasayfa