0

Merhaba arkadaşlar sizlere bugün Blu-ray Disk teknolojisini çok detaylı anlatmaya çalışacağım isterseniz başlayalım.

Blue-Ray Nedir?
Blu-ray disk yeni nesil tek tabaklı 25GB veri depolama özellik barındıran optik disk biçimidir. İki saatten fazla HDTV (Yüksek Çözünürlüklü TV) kalitesinde görüntü veya on üç saat civarında standart çözünürlüklü görüntü saklayabilme özelliği mevcuttur.Tabak sayısı arttıkça 25GB ek veri kapasitesi artmakta yani her tabak 25GB ek veri demek veri arttırmak için genişleyen bir çoklu-katman desteği barındırıyor yani ileride 100-200GB gibi çok büyük boyut içinde barındırabilir.
Blu-ray teknolojisi 2003 yıllında Japon teknoloji devi tarafından geliştirilmiştir daha sonra 2004 yıllarında diğer teknoloji şirketleri tarafından geliştirilmiş ve üretilmiştir işte o şirketler: Panasonic, Hitachi, Sharp, Pioneer, Samsung, LG, Philips, Thomson’ın bulunduğu dünyanın önde gelen üreticilerinin Blu-ray Disc birliği (Blu-ray Disc Association – BDA) adı altında geliştirdikleri yeni format yeni nesil yüksek çözünürlük (HD) videoların tek bir diskte saklanabilmesinde yardımcı oluyor ve aynı zamanda çok büyük miktarda veri depolamaya yarayan disk tipidir.

Blu-ray Nasıl Çalışır?
Blu-ray yeni nesil optik depolama aygıtıdır mavi lazer teknolojisi sayesinde 25GB gibi yüksek verileri depolanmasını kolaylaştırır isterseniz gelelim çalışma prensibine blu-ray mavi lazer dalga boyu 405 nm? dir 650 nm dalga boyuna sahip kırmızı lazerden daha kısadır.Bu da daha lazer ışınının çok daha hassas bir şekilde odaklanmasını mümkün kılar ve dolayısıyla veriler daha sık olarak daha az bir alanda depolanır mavi lazer sayısal açıklığı ise 0.85 olarak değiştirilebilir ve bu özellik ise 50GB gibi büyük veri depolamayı mümkün kılar. bir disk en önemli özelliği hızıdır iki çeşit hız çeşidi var okuma/yazma Blu-ray disk Artan veri kapasitesi ile birlikte Blu-ray 36 Mbps veri yazma hızını kullanır.

Blu-ray ile DVD Arasında Ne Fark Var?
[su_list icon=”icon: check”]

  • Çalışma prensibi: DVD diskler kırmızı lazer kullanmakta mavi lazerden farkı lazer dalga boyudur buda verileri hassas ve dar alana yazma yapma özelliği katar.
  • Koruma katmanı: koruma katmanının ince olması verilerin az optik etkilerinin olmasını sağlamaktadır bu özellik Blu-ray teknolojisinde ilk göze çarpandır.
  • Kapasite farkından söz etmesem olmazdı her halde DVD teknolojisi Blu-ray teknolojisine göre az veri depolar buda katmandan kaynaklanır Blu-ray genişletilebilir katman bulunmaktadır.
  • Full HD desteği: Video kalitesi artıkça veri boyutu artar Blu-ray teknolojisi 25GB veri depolamaya sahip ve veri yazma ve okuma özelliği DVD göre gelişmiş olması Blu-ray önde tutmaktadır.
  • Video Sıkıştırma:Yüksek renk ve boyut kalite içeren Full Hd yada 3D görüntü kalitesi formatlarını kaliteden ödün vermeden sıkıştırma özelliği mevcut.

[/su_list]

Blu-ray Disk Ortalama fiyatları
öncelikle fiyatları marka ve kalitesine ve adedine göre değişiklik gösterir.
[su_list icon=”icon: usd”]

[/su_list]

Muammer Altunkan
Kto Karatay üniversitesi Tarih 3/4 Cyber security search python Wordpress Design

Drone Nedir ve Hangi alanda Kullanılır?

Previous article

(Ransomware)Fidye Yazılımı Nedir,Nasıl Korunulur?

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa