0

İşletim sistemi, bilgisayarda çalışan, donanım kaynaklarını yöneten ve çeşitli uygulama yazılımları için yaygın servisleri sağlayan bir yazılımlar bütünüdür.

BörüOS nedir?

Börü İşletim Sistemi, Ubuntu LTS tabanlı (Önümüzdeki Bir Yıl İçin) bir Linux dağıtımıdır. Yapay zekayı sistemde etkin kılarak Linux’ta kullanımı kolaylaştırarak. Son kullanıcı için minimum derecede bilgi ile sistemin rahatlıkla kullandırılması amaçlanmaktadır. Buna ek olarak geliştirilen güvenlik çözümleri ile de yapay zeka üzerine oluşan tabuları yıkmayı amaçlamaktayız.

BörüOS kimler tarafından geliştiriliyor?

Börü İşletim Sistemi şuanda tamamen yerli geliştiriciler tarafından geliştiriliyor. 5 kişilik bir idari takımın yanında 3 kola ayrılan bir ekip düzenimiz bulunmakta. Bunları; yazılım geliştirme, topluluk ve dil ve yerelleştirme çözümleri olarak sıralayabiliriz. Yazılım geliştirme ekibinde 3, topluluk ekibinde 4, dil ve yerelleştirme çözüm ekibinde ise 6 olmakla beraber toplamda 15 ila 20 kişide sabit tutulan geliştirici kadrosu ile geliştirilmektedir. Projenin idari kadrosunda Halil İbrahim BUGÖL, Altuğ EKER (Mentor Olarak Yer Almaktadır.), Halil İbrahim Dumlu, Ünal PADEM ve Hakan DUMLU bulunmaktadır.

BörüOS’un ekstra avantajları varmı varsa nedir ?

Börü İşletim Sistemi’nin ekstra avantalarını şimdilik tek konuda özetleyebiliriz. Amacımız Linux hakkında bilgi sahip olmayan bir kullanıcıya bu sistemi rahatlıkla kullandırmak ve yapılan geliştirmeler diğer işletim sistemlerinden farkları da bu noktada ana olarak avantaj sağlıyor.

BörüOS ekibine katılmak istiyorum nasıl katılabilirim?

Aslında Börü İşletim Sistemi ekibine katılmak için en doğru zaman şimdi. Şuanda gerçekleştirmekte olduğumuz anlaşmalar doğrultusunda büyük bir atılım için start vermeye hazırlanıyoruz. Ekibimizde de eksiklikler mevcut. Web sitemizden başvuru gerçekleştirip (Katıl) aramıza katılıp geliştirme sürecimize ortak olabilir ve çeşitli ayrıcalıklar kazanabilirsiniz. Yalnız şunu unutmamakta fayda var biz ekibimize her zaman en iyi en deneyimli insanları almak yerine ilgi ve alakasını projeye yoğunlaştırabilecek, eğitime açık insanları almayı tercih ediyoruz. Başvurularınızı Bekleriz.

Pardus, Pisilinux, Archman gibi Debian ve Arch tabanlı Türk geliştiriciler varken yeni bir tane dağıtım gereği neden duydunuz?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki hepsi bizim, herhangi bir rekabet durumu oluşturmak istemiyoruz. Fakat şuanda görülüyor ki sayılan dağıtımlar ülkemizde fark yaratamamış durumda. Ayrıca biz bir işletim sisteminden fazlası olarak kullanıcılarımızı da beslemek onları da eğitmek Linux’u ve açık kaynak kodu Türkiye sınırları içerisinde etkin kılmak istiyoruz. Bizi harekete geçirende bu istekti.

Börü Projesi şuanda hangi dillerde aktif olarak destek sağlamaktadır?

Şuanda Türkçe başta olmak üzere toplam 7 dilde (Türkçe, İngilizce, Almanca, Arapça, İspanyolca, Rusça ve Fransızca) profesyonel ve resmi olarak destek sunmaktayız çok yakında bu 7 dilde tam olarak web sitemiz ve mail ağımızda devreye girecektir. Ayrıca bu dillerin aktif olarak kullanıldığı ülkelerde de bağlantı çalışmalarımız devam etmektedir.

Daha detaylı bilgi için destek@boruproject.io mail adresinden bize ulaşabilirsiniz. Tekrardan Teşekkürlerimi Sunarım…

 

Logo ve içerik aridoshika.com için BÖRÜ OS tarafından özel olarak hazırlanmıştır lütfen izinsiz kullanmayınız.

Muammer Altunkan
Kto Karatay üniversitesi Tarih 3/4 Cyber security search python Wordpress Design

Wifi Yerini Alacak Lifi Teknolojisi

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa