fbpx

ARİDOSHİKA

Ulaşabildiğin her yerde

Çağ bilgi çağıdır. Bilgi de artık ansiklopedilerde değil, verilerde saklı…

Verilerde saklı olan bilgileri nasıl koruyacağımız yada bu bilgilere istediğimiz zaman nasıl ulaşabileceğimiz 2006 yılına kadar hep bilinmezlik içerisindeydi. 2006 yılında Amazon s3 hizmete girmesi ve öncesinde Amazonun veri merkezleri modernize etmesiyle bulut bilişim sektörüne giriş sağlanmış oldu. Bilgi alma konusunda müşterilerine karar alma süreçlerinde yardım eden ve bu konuda artık uluslar arası bir otorite de kabul edilmiş araştırma şirketi olan Gartner; 2008 yılına gelindiğinde, bulut bilişimin bilgi teknoloji hizmetleri sektöründe hem kullanıcılar hem de tedarikçiler arasındaki ilişkiyi değiştirebilecek potansiyelde olduğuna işaret etti. 2008 yılından bu yana halen etkisi büyüyerek devam etmektedir.

Peki ya Tam olarak Bulut Bilişim nedir ve alışılagelmiş harici disklerden farkı ne olabilir?

 

Bulut Bilişim, bilgisayarlar ve genel cihazlar için, istendiği zaman kullanılabilen ve kullanıcılar arasında paylaşılan bilgisayar kaynakları sağlayan, internet tabanlı bilişim hizmetlerinin genel adıdır. Bulut bilişim hizmet yapısı, hizmet sağlayıcılar (altyapı hizmeti), hizmet geliştiriciler (platform hizmeti) ve hizmet alıcılardan (yazılım hizmeti) oluşmaktadır.

 

 • Infrastructure as a Service (IaaS) olan Hizmet sağlayıcılar, Bulut Bilişim’in en temel hizmetidir ve bu ana hizmet modellerinden donanım katmanına en yakın olanıdır. Temel olarak sanallaştırma, depolama, ağ gibi donanım kaynaklarının bir havuz halinde kullanıcılara sunulmasını hedefler. IaaS ile sanal sunucu oluşturulup kullanıcılara bulut sunucu hizmeti sunmaktadır.
  Bulut altyapısı ile sanal sunucu kaynakları size özel olarak tahsis edilir. IaaS ile esnek altyapıya sahip olursunuz. Örneğin tatil organize eden web sitelerinde tatil sezonlarının başlangıcına yakın sunucu kaynak ihtiyacı artar. Kullanılan kaynaklar, Bulut Bilişim’in esnek yapısından faydalanılarak istendiği zaman arttırılıp/azaltılabilir. En önemli özelliği ise farklı konumlardaki veri merkezlerine sistem göçüne izin vermektedir. Örnek verecek olursak Ekşi Armut Yazılım ve Animasyon A.Ş., Türkiye’nin önde gelen yazılım firmalarından biri olarak hizmet vermektedir. Yaklaşık 150 yazılım mühendisi, grafiker ve animatörün çalıştığı bu firmada dönem dönem yapılan animasyonlar için yüksek hesaplama gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için Google Compute Engine üzerinde anlık yüzlerce sunucu oluşturulup hesaplama (render) işlemi birkaç saat içerisinde bitirilmektedir. Böylelikle yalnızca birkaç saatlik kullanım maliyeti ödenmektedir. Ekşi Armut Yazılım ve Animasyon A.Ş. Bulut bilişim öncesi büyük bir hesaplama çifliğine (render farm) sahipken, bu veri merkezini yönetmenin oldukça yüksek olan maliyetini Bulut Bilişim’e geçerek önemli oranda azaltıp bir maliyet kazanımı sağlamıştır.
 • Platform as a Service (PaaS) olan Hizmet geliştiriciler,  uygulama geliştiricilere donanım ve yazılım katmanları sunarak projelerini geliştirme imkanı sağlar.
  Bu hizmet sistem yönetimi, işletim sistemi, programlama dili ortamı, veri tabanı vs. gibi platformlar sunar. Sistem yönetimi hizmet sağlayıcı tarafından gerçekleştirildiği için siz sadece uygulamaları ve verilerinizi yönetirsiniz. Örneğin PHP ile bir yazılım kodladınız, Kodladığınız yazılımın SQL ve web sunucu altyapısı ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. PaaS, sadece yazılımınızın çalışması gereken platformları sağlar.
 • Software as a Services(SaaS) olan Yazılım hizmeti, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu finans ve muhasebe yazılımları gibi programları bulut üzerinde sağlar. Yazılım maaliyet bakımından çok fazla avantaj sağlamaktadır. SaaS için en uygun örneklerden biri de  MS Office Suite’in (Office Web Uygulamaları)‘dir. Office 365 hizmeti ile doküman yazabilir, bu dokümanları düzenleyebilirsiniz. Başka bir örnek ise Gmail’dir. Yazılım bilginiz olmasa bile tüm bu işlemleri rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bir çok yazılım sebep-sonuç ilişkisini çok iyi oturtmuş mimari yapısına ihtiyaç duyar. Bunun sebebiyse sistem yeni gelen teknoloji ya da yazılımları kabul edebilmesidir Bu şekilde sistemin bu yeniliklerle beraber daha fazla gelişmesi ve uygulanabilirlik alanının genişletilmesi sağlanabilecektir. Bulut bilişim mimarisi de tam amacını yansıtmaya yönelik tasarlanmış bir mimariye sahiptir. Bulut bilişim mimarisi, verilmesi istenen hizmeti sağlayan yazılım ve donanım bulunduğu sunucu, işlemlerin sorunsuz yerine gelmesi için, kurulum, bakım, güvenlik ve veri ortamının sağlandığı altyapı, sistemin ve işlemlerin en iyi olması için her türlü iyileştirmelerin yapıldığı platform, kullanıcıların sistemden yararlandığı uygulama ve bulut sistemine bağlı durumda olan bileşenlerin bulunduğu istemci kısımlarından oluşmaktadır.

Bulut bilişim dağıtım modelleri nedir? Dağıtım, herhangi bir ürünün son kullanıcıya (tüketici) ulaşana kadar gerekli olan yer, zaman, enformasyon ve mülkiyet konularının tümünü içine almaktadır. Bulut bilişim dağıtım modelleriyle kullanıcılarına kolaylık sağlamaya çalışmaktadır.Bunlardan ilki genel bulut (puplic cloud) olan hizmettir. Bu hizmetler üzretsiz ya da kullanıma göre fiyatlandırılmaktadır. Örneğin, gmail e-posta özeliği vermektedir. Özel Bulut (private cloud),bilgileri önemli olan şirketlerin tercih ettiği bir bulut teknolojisidir. Örnek olarak devlet kuruluşları bilgi işlem ihtiyaçlarını ortak kurulan bir bulut kullanarak sağlayabilirler. Son olarak melez bulut (hyprid cloud), public ve private cloud’un birleşmesinden ortaya çıkan yapıdır. Güvenliğin önemli olduğu konu da private cloud’a geçiş yapabilirken aksi durumda da public cloud kullanılabilmektedir.

 

Peki ya bulut bilişimin avantajları ve dezavantajları nelerdir? 

Avantajlarından bazıları şunlardır;

 • Düşük Donanım Maliyeti
 • Gelişmiş Performans
 • Düşük Yazılım Maliyeti
 • Cihaz ve konum bağımsız olması
 • Sınırsız Depolama Kapasitesi
 • Artırılmış Veri Güvenliği
 • İşletim Sistemleri Arasında Geliştirilmiş Uyum
 • Artırılmış Dosya Format Uyumu
 • Grup Çalışması
 • Gizlilik ve Güvenlik
 • Paylaşım mantığı
 • %99.9 çalışma garanti sağlaması
 • Sürekli gelişim ve kesintisiz güncelleme

Dezavantajı ise, sanal ortamda depolanan verilerimize ulaşabilmemiz için internet bağlantısının olması gerekmektedir. İnternetin olmadığı durumlarda verilerinize erişmek söz konusu değildir. İnternete bağlı fakat düşük hıza sahipseniz veri alış-veriş hızınızda internet hızına bağlı olarak yavaş olacaktır. Herkesin kafasını karıştıran en büyük dezavantajları ise güvenlik açıkları olmasıdır. Sanal sunucularda saklanan verilerimizi kötü amaçlı kişilerin eline geçirme olasılığı da bulunmaktadır.

Son olarak,

Ben harici diski seviyorum neden bulut teknolojisini seçeyim?

diyenlerdenseniz eğer sizin için karşılaştırma yapalım. ilk olarak şunu kabul etmeliyiz ki bulut bilişim sabit diskler kadar hızlı değiller ve yukarıda da dediğim gibi internetsiz ortamda erişilmez hale gelebiliyorlar ama avantajları da yok değil.

 1. Maaliyet, harici disklerde ne kadar çok öderseniz, o kadar çok depolama alanımız oluyor. Bazı harici diskler bozulma halinde garanti sunuyor ancak buna silinen dosyalarınızı kurtarmak maalesef ki dahil değil. Silinen dosyalar ise sizin için binlerce liraya değecek değerde olabilir yada onları getirmek size binlerce liraya patlayabilir. Bulut teknolojisi,disklere kıyasla alan başına daha pahalı çünkü üyelik tabanlı çalışıyorlar. Fakat bu maaliyetin işine dosya kurtarma ve ek işlemler dahil.
 2. Erişim Kolaylığı, Harici disklere göre dosya ve verilerinize evden, işten, telefondan ya da bulut teknolojisi uygulama olarak sunulan her türlü cihazdan ulaşmanız daha kolay.
 3. Eşitleme, Dosyalarınızı cihazlar üzerinden eşitleyerek zaman ve veri kaybından kurtulabilmeniz mümkün. Seçmeli klasör eşitlemeyle sadece seçtiğiniz klasörleri taşıyarak tüm dosyalarınızı taşımak zorunda kalmıyorsunuz.
 4. Güvenlik, Harici disklerde dosya güvenliğini kendiniz sağlamanız gerekmektedir. Bu aslında bazı kullanıcılar için avantaj sağlarken çoğu kullanıcıların önemsememesi sıkıntı oluşturabiliyor. Bulut teknolojisi depolama hizmetlernin her zaman güvenli olmadığı biliniyor ancak bu durum gün geçtikçe iyileştiriliyot. Hatta Avrupa’daki sunucular dosyalarınızı sadece sizin okuyabileceğiniz biçimde şifreliyor.

Tüm bu bilgilerden sonra sonuç olarak,veri saklama, paylaşma ve bunları sunma gücünün bir çoğunu elinde bulunduracak olan bulut teknolojisini kullanmalı mıyız, kullanacaksak nasıl kullanmalıyız ya da nasıl geliştirmeliyiz gibi farklı açılardan bakmak ise, size kalmış.

Bulut Bilişimle ilgili yukarıdaki bilgilerin daha fazlasına aşağıdaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.