0

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar makaleleri mi karşılıklı anlatım şeklinde yazacağım ve hiç bir yerden alıntı yapmamak için kendim bugüne kadar okuyup anladıklarımı öğrendiklerimi yazacağım?

C# Nedir?

C#, hakkında birçok makale vardır internet üzerinde bunların kimisi C#’ın C ve C++’tan türediğini kimisi ise C#’ın Java ve C++’tan esinlendiği ve bazı özelliklerinin benzerlik gösterdiğini belirtmiş. Benim ise bu konu hakkındaki bilgim şu şekilde C#, C++ ve Java’dan esinlenerek oluşmuş ve ilerleyen dönemlerde ise Java’nın C#’tan etkilenmeye başladığını biliyorum.1950 yılında Microsoft tarafından geliştirilen bu dil orta seviyeli bir yazılım dili olarak belirlenmiş ve piyasaya nesne tabanlı bir programlama dili olarak sunulmuştur.

C# ile Neler Yapılabilir?

C# günümüzde çok yaygınlaştı birçok platformda geçerli hale geldi. Masaüstü, Web ve Mobil platformlarda ilerleme kat eden C# vazgeçilmezler arasına girecek gibi. Bu platformlar hakkında birazda bilgi vermek gerekirse;

  • Windows Form: Masaüstü projeleri için kullanılır ve çoğunluk ile otomasyon sistemleri için önerilir ve otomasyon sistemleri dışında görsel arayüzü olması gereken yapay zeka projelerinde tercih edilebiliyor.
  • Asp.net: Web projeler için kullanılır ve bir zamanların popüler dillerinden biri olan php web programlama dilinden daha kolay yazılır. Günümüzde bankalar ve birçok köklü şirket web portallarını Asp.net üzerinden oluşturmaya başlamıştır. Asp.net’tin bana göre en büyük avantajı web siteye yapay zeka entegrasyonu olması.
  • Xamarin: Mobil platformlar için kullanılıyor. Önceden C# sadece Windows işletim sistemi kullanan telefonlarda destek veriyordu ama Xamarin çıkışı ile Android ve İOS içinde artık uygulama geliştiriliyor.

Son olarak bahsetmek istediğim bir husus daha var herkesin bildiği üzere Console projeleri var. Console projeleri genelde yeni başlayanlar için önerilir ama hiç kimse Console ekranında neler yapılabileceğini bilmiyor bunun hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum. Console projeleri, web ve windows form projeleri gibi görsel projeler çıkmasa bile onlarda yapılan bütün hepsini Console projelerinde de yapabiliriz örnek vermek gerekirse trojen hazırlayabiliriz veya yapay zeka modülü geliştirebiliriz. Console projelerinin sadece yazılıma giriş olarak kullanılmadığını ve ileri seviye yazılımlar geliştirebilindiğini artık bilelim.

Algoritma Nedir?

Previous article

Siber Güvenlik Meselesi

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa