0

Chocolatey,windows üzerinde var olan tüm paket ve programlarınızı güncelleyebilir aynı zamanda yeni programları kolayca yükleme özelliğine olanak sağlar.

Başı boş bırakıldığında kendilerine bakamadıkları için programlar otomatik sürüm yada güncelleme yapma gibi bir özelliğe sahip değiller. Tüm program ve uygulamalarınızı güncellemek için zamanınız olmayabilir veya bu iş aşırı sıkıcı gelebilir.  Bir diğer yandan programları güncellememek bizim için bazı güvenlik sorunlarına yada programların  kararsız çalışmasına neden olabilmekte. Chocolatey şu anda açık kaynaklı olarak yazılmış Windows platformunda çalışan ücretsiz bir yazılım ve program diyebiliriz. Komut istemi(cmd) yada Windows PowerShell ile kullanılabilir fakat komut olarak bu yazılımı kullamak çoğu insana zor geldiği için biz grafiksel versiyonu kurulumunu ve kullanımını anlatacağız.

Chocolatey Windows Powershell ile Kurulumu

İlk olarak Windows Powershell yönetici olarak çalıştırın.

Daha sonra aşağıdaki komutları sıra ile kopyalayıp powershell penceresine yapıştıracağız. Bunu yapmak için ilk önce komutu kopyalayın daha sonra powershell penceresine geçip sağ tık atmanız yeterli olacaktır.

  1.  Komut :Get-ExecutionPolicy
  2.  Komut  : Set-ExecutionPolicy AllSigned işe yaramaz ise et-ExecutionPolicy Bypass -Scope Process komutunu kullanın. Ve karşınıza çıkan  soruya A yazıp Enter tuşuna basın.
  3.  Komut :
    Set-ExecutionPolicy Bypass -Scope Process -Force; iex ((New-Object System.Net.WebClient).DownloadString('https://chocolatey.org/install.ps1'))

Kısa süre içinde kurulum tamamlanmış olacak komutların işlenmesi bitince başka bir komut yazma hakkına sahip olacaksınız. Komutların işlenmesi en fazla 1 dakika sürebilir internet bağlantı hızına göre değişiklik gösterebilir.

4. Komut :

choco install chocolateygui

 bu komutu girdikten sonra karşınıza çıkan soruya ”y” yazıp enterlayın.

Chocolatey kurulumu başarılı bir şekilde tamamlandı ise başlat menüsünde yer almakta

5. Komut :

choco feature enable -n allowGlobalConfirmation

Chocolatey Kullanımı

Başlat menüsünden chocolatey programını çalıştırabilirsiniz.

This Pc ekranında chocolatey  tarafından yüklenen programların versiyon ve geliştirici gibi özelliklerini görüntüleyebilir ve programları yeni sürüme güncelleyebilirsiniz.

Chocolatey  ekranında yeni programları keşfedip kolayca kurulumunun yapılmasını sağlayabilirsiniz.

İndirmek istediğiniz programın adını yazıp aratın.

Arattığınız programa sağ tık atıp install butonuna bastığınızda Chocolatey sizin için programı indirip kurulumunu gerçekleştirecektir.

Programın kurulumu başarılı olmuş ise masaüstünde kısayolunu görebilirsiniz 😉

This Pc ekranında Chocolatey tarafından kurulmuş programları kontrol edebilir ve yeni sürüme güncelleyebilirsiniz.

Hindistan’ın Ay görevi

Previous article

Apple, Siri ses kayıtları için özür diliyor

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa