0

Blog yazıları tıpkı diğer tüm yazılar gibi bazı yetenekler gerektirir. Okuyucuların yazınızı dikkat çekici bulmasını ve ilgilenmesini sağlamak için birkaç belirli kurala uyup SEO uyumlu metin yazarlığı yapabilirsiniz.

SEO uyumlu metninizi okuyan kişiler yazınızı tam anlamıyla anladığı ve sevdiği taktirde, bu metni paylaşmaları çok daha muhtemel olacaktır. Bu da arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanızı sağlayacaktır. Peki SEO uyumlu metin yazarlığında dikkat edilmesi gerekenler nedir? Gelin birlikte göz atalım.

 Paragraf Kullanımı

Okunabilirlik açısından önemli etkenlerden biri olan paragraf kullanımı doğru kullanıldığı takdirde başarılı bir yazı yazmanın ilk adımlarından birini tamamlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz her bir paragrafın kendine ait belli bir konusu veya fikri olmasına dikkat etmelisiniz. Bu nedenle, yeni bir paragrafa başlamanız için mantıklı bir nedeninizin olması gerekli.

Alt Başlık Kullanımı

Metninizde oluşturduğunuz başlıklar, Google’ın bu sayede ana konuları yakalamasından dolayı arama sonuçlarındaki sıralamanızın üstlere çıkmasına yardımcı olur. Okunabilirlik ve SEO açısından önemli bir madde olan başlık kullanımı, okuyucularınızın yazınıza genel olarak göz geçirebilmelerini ve yönlendirilmelerini sağlar. Ek olarak, başlıklarınızda belirlediğiniz anahtar kelimeleri kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Metin Uzunluğu

Yazdığınız metinlerin en az 300 kelimeden oluşması gerekiyor. Bunun nedeni, kısa metinlerin hem Google hem de okuyucular tarafından pek hoş karşılanmaması ve ilgi çekmemesi. Diğer yandan, aşırı uzun metinler de okuyucuları bıktırabilir ve metninizi okumayı yarıda kesmelerine sebep olabilir. Bu nedenle doğru uzunlukta metin yazmaya önem vermelisiniz.

Anahtar Kelime Kullanımı

SEO uyumlu metin yazarlığında en önemli maddelerden biri olan anahtar kelime kullanımı sayesinde daha fazla okuyucuya ulaşabilir ve arama sonuçlarında üst sıralara çıkabilirsiniz. Belirlediğiniz anahtar kelimeyi metnin uzunluğuna göre belirli sayıda yazmanız gerekli. Bunun yanında, bu kelimeyi başlıkta kullanmanız oldukça önemli. Nedeni ise tıklama oranı ve sıralama açısından doğrudan bir etkisi olmasıdır.

Sayfa Bağlantıları Kullanımı

Site içi ve site dışı linklediğiniz sayfa bağlantıları web siteleri için oldukça önemlidir. Site içerisindeki bir içeriğe ait sayfa bağlantısı eklediğinizde yazdığınız metinde belirtilen bilgilerle ilgili benzer içeriklerinizin olduğunu gösterir ve okuyucular sayfanızda daha uzun süre kalabilirler. Site dışı kullanılan bağlantılar sayesinde de kullandığınız bilgiler için hem referans vermiş olursunuz hem de diğer yazarların ürettiği içeriklere değer verdiğinizi gösterirsiniz.

DÜNYADA EN ÇOK KULLANILAN Programlama Dilleri

Previous article

WEB SİTESİ İÇİN ZARARLI YAZILIM

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa