0

Yapay zeka hızla gelişerek günlük yaşamımıza daha fazla dahil olmaya başladı. Her gün yeni bir gelişme kaydedilen yapay zeka alanı programlamaya yeni başlamış kişilerin de fazlasıyla ilgisini çekiyor. Bu noktada hangi programlama dilinin veya dillerinin en uygun olacağı konusunda seçim yapmakta zorluk çekiliyor.

Yapay zeka programlama için herhangi bir dil kullanılabilir fakat burada bir tek dilden veya herhangi bir dilden bahsetmek yerine, geliştirilmek istenen yazılım özelinde karşılaşılacak sorunlara uygun dil seçmek en mantıklısı olacaktır. Tabi bunun yanında bazı dillerin yapay zeka programlaması için daha elverişli olmasından dolayı yazılımcıların fazlaca önerdiği bazı diller de mevcut.

Python

Yapay zeka programlamada en fazla tercih edilen dil olarak Python karşımıza çıkıyor. Kolay kodlama yapılabilmesi ve hatasız olması bu popülerliğin başta gelen sebepleri. Kolay kodlamadan kasıt olarak Python’un söz dizimlerinin farklı yapay zeka algoritmalarında uygulanabilir olması, bunun yanında diğer dillere kıyasla daha kısa sürede yazılması ile öne çıkmakta.

Ayrıca Python’un kullanıcılarına sunduğu geniş kütüphanesi de tercih sebeplerinden bir tanesi. Mesela temel paketlerden biri olan NumPy matematiksel hesaplamalarda yardımcı olurken, başka bir paket olan Scipy ileri derece kodlamada kullanılır. Hatta yapay zeka uygulamaları için Pybrain adında bir paketi de bulunmaktadır.

Bunların yanında Python öğrenim rahatlığı da tercih sebeplerinden biri. İnternette fazlasıyla kaynak olması ve çoğu programcının kullanmasından dolayı karşılaşılan sorunların çözümlerinin internette olması öğrenimini kolaylaştırmaktadır.

Lisp

En eski yazılım dillerinden birisi olan Lisp hala yapay zeka programlamada tercih edilmekte. Lisp bilgisayar programları için matematiksel gösterim sağlayan bir dildir. Fakat yazılımcılar Lisp’i çözülmesi gereken soruna uyum sağlama esnekliği nedeniyle genel olarak makine öğrenme algoritmalarına üzerine kullanıyorlar.

Yapay zeka ile makine öğrenmesi iç içe oldukları için yapay zeka alanında da kullanılmakta. Ayrıca harika prototipleme kabiliyetleri ve sembolik ifadeleri desteklemesi de tercih sebebi. Python gibi geniş kütüphane seçeneği de sunan Lisp yapay zeka yazılımlar için uygun olan diğer bir dil.

Prolog

Yapay zeka yazılımcılarının bir diğer gözdesi Prolog. Kullanım rahatlığı bakımından Lisp’e yakın olan Prolog, programların ilişkiler ile ifade edildiği bildirime dayalı bir dildir. Bu ilişkiler arasında sorgular yürüterek çalışmasından dolayı yapay zeka yazılımlarında tercih edilmektedir. Bunun yanında kullanıcılarına desen eşleştirme, otomatik geri izleme ve ağaç veri tabanlı yapılandırma gibi mekanizmalar sunmaktadır. Bu sistemleri birleştirdiğimiz zaman harika bir dil olarak önümüze çıkıyor. Prolog özellikle sembolik akıl yürütme, veri tabanı ve dil ayrıştırma uygulamaları için kullanışlı olmasının yanı sıra medikal projelerde de kullanılmaktadır.

C++

En hızlı dillerden biri olarak karşımıza çıkan C++ genel olarak oyun programlama için kullanılan bir dil. Senelerdir kullanılan ve görünüşe göre eskimeyen C++ yapay zeka programlama için de fazlasıyla kullanılmakta. Nesne üzerine programlamaya olanak sağlayan C++, software programlamanın yanı sıra hardware programlamada kullanılması program çalıştırma sürelerini düşürerek programa hız kazandırır. Sinir ağları gibi istatistiksel tekniklerin de kullanıldığı C++ bu yönüyle yapay zeka yazılımı için uygundur. Program içinde geniş hız algoritmaları yazmanın mümkün olduğu C++ ile oyunlarda genellikle daha hızlı çalışma ve tepki süresi için bu dilin kullanıldığını görebiliriz. Ayrıca hızın yine ön planda olduğu arama motorlarında da tercih edilen bir yazılım dilidir.

Java

Lisp ve Prolog kadar üst düzey olmayan ve C/C++ kadar da hızlı olmayan Java, bütün bunların aksine popüler dillerden bir tanesi. C++ gibi nesne üzerine programlamaya olanak sağlamasının yanında yapay zeka yazılımı için gerekli olan özelliklere de sahip olmasıyla tercih sebebidir. Arama algoritmaları, sinir ağları kullanması ve taşınabilirliği de yine kolaylık sağlayan özelliklerinden birkaç tanesi. Grafik gösterimleri olan, hata ayıklama(debugging) ve ölçekleme özellikleri de onu öne çıkarıyor. Ayrıca çok kullanılmasından dolayı sorunla karşılaştığınız zaman size yardım edecek birisini de bulabilecek olmak da bir artı puan.

Yapay zeka geleceği temsil etmektedir ülkemizin yapay zeka hazırlık sıralamasında 46 sırada olması beni ciddi anlamda üzdü yapay zeka ile ilgili kaynak üretmeliyiz ve ülkemizin geleceği gençlerimizi bu alanda eğitim vermeliyiz.

Kaynakça: https://medium.com/kodcular/

 

 

Muammer Altunkan
Kto Karatay üniversitesi Tarih 3/4 Cyber security search python Wordpress Design

Wireshark 3.0.3 Nedir ?

Previous article

Deepsound Nedir ?

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa