0

Erişim reklam verme amacı, reklamlarınızı gören kişi sayısını ve bu kişilerin reklamlarınızı görme sıklığını en üst düzeye çıkarır.

Marka bilinirliğini artırmak, marka algısını değiştirmek veya reklamınızı hedef kitlenizdeki olabildiğince fazla insana göstermek istiyorsanız bu reklam verme amacını seçin. Bu reklam verme amacında, kampanyanızın süresi boyunca erişiminizi veya gösterimlerinizi en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Bir kişinin reklamınızı kaç defa göreceğini ve kişinin reklamı bir daha görmesi için kaç gün geçeceğini belirleyen sıklık kontrolleri ayarlayabilirsiniz.

Örneğin, satışları artırmak için reklamlarınızla hedef kitlenizin büyük bir kısmına erişmek istediğinizi varsayalım. Ayrıca işletme konumunuzun etrafındaki belirli bir yarıçapta bulunan kişilere erişmek isterseniz, erişiminizi konum hedeflemesi ile özelleştirebilirsiniz. Reklamlarınızı hedef kitlenizin daha büyük bir kısmına göstermek için erişim reklam verme amacını seçebilirsiniz. İnsanların markanız veya yeni bir ürün hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını istiyorsanız, reklamlarınızı daha sık görmeleri için sıklık kontrolleri ayarlayabilirsiniz.

Erişim Reklam Verme Amacı ile Bir Kampanya Oluşturma

Erişim reklam verme amacı, reklamlarınızı gören kişi sayısını ve bu kişilerin reklamlarınızı görme sıklığını en üst düzeye çıkarır. Bu reklam verme amacında, kampanyanızın süresi boyunca erişiminizi veya gösterimlerinizi en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Ayrıca bir kişinin reklamınızı kaç defa göreceğini ve kişinin reklamı bir daha görmesi için kaç gün geçeceğini belirleyen sıklık kontrolleri ayarlayabilirsiniz.

Erişim reklam verme amacı ile bir kampanya oluşturma

Bir kampanya oluşturmak için:

 

  1. Reklam Yöneticisi’nde bir kampanya oluşturun. Rehberli Oluşturma Akışında olduğunuzdan emin olun. Aksi takdirde, sayfanın sol üst köşesindeki Rehberli Oluşturma Akışına Geç‘e tıklayın.
  2. Erişim reklam verme amacını seçin.
  3. Kampanya Adını girin ve Devam‘a tıklayın.
  4. Hedef Kitlenizi belirleyin. Konum hedeflemesi kullanmak için Şunlar dahil‘in sağına işletmenizin adresini girin. Kaydırma çubuğunu kullanarak konumun etrafındaki yarıçapı ayarlayın. Açılır menüden, seçtiğiniz bölgede yaşayan veya bölgeye seyahat eden kişileri dahil etmek veya hariç tutmak üzere seçim yapın.

  1. Birden fazla mağazanız varsa ve uzun bir adres listesi girmek istemiyorsanız, Konumları Toplu Olarak Ekleyin‘i seçin. Mağaza trafiği reklam verme amacını da kullanabilirsiniz.

  1. İstediğiniz Detaylı Hedefleme kriterlerini girin.
  2. Reklam alanlarınızı seçin. Otomatik Reklam Alanları (Tavsiye Edilir) seçeneğini kullanırsanız, reklam yayınınızı Facebook, Instagram ve Audience Network’te (sadece video) optimize ederiz. Seçiminizi kendiniz yapmak için Reklam Alanlarını Düzenle‘yi de seçebilirsiniz.
  3. Bütçenizi ve Planınızı belirleyin. Reklamınızı varsayılan olarak kampanya süreniz boyunca yayınlarız. Reklamlarınızı farklı bir plan dahilinde yayınlamak istiyorsanız, Bütçe‘nin sağ tarafındaki açılır menüden Toplam Bütçe‘yi seçin. Ardından Planınızı belirleyin.
  4. Reklam Yayını Optimizasyonu yapmak için Gelişmiş Seçenekleri Göster‘i seçin. Reklamlarınızı mümkün olan en fazla sayıda kişiye göstermek için açılır menüden Erişim‘i seçin. Reklamlarınızın insanlara gösterilme sayısını mümkün olan en üst düzeye çıkarmak için Gösterimler‘i seçin.
 1. Reklamınızın aynı kişiye kaç kez ve hangi sıklıkta gösterileceğini sınırlamak için Sıklık Üst Sınırınızı ayarlayın.
 2. Otomatik teklifi seçin veya 1000 gösterim için ne kadar ödeme yapmak istediğinizi biliyorsanız bir Manuel teklif tutarı belirleyin.
 3. Devam‘ı seçin.
 4. Formatınızı seçin. Görsel ve video reklamları, dönen reklamlar ve slayt gösterisi reklamları arasından seçim yapın. Bir Hızlı Deneyim de ekleyebilirsiniz.
 5. İşletmenizin adres tarifinin yer aldığı bir harita kartını eklemek için dönen formatı seçin. Ardından Görseller‘e gidin ve Sayfa konumunuzu içeren bir harita kartı ekleyin‘i işaretleyin.
 6. Metin, Başlık ve Hedef URL‘yi girin. Bir eylem çağrısı düğmesi de ekleyebilirsiniz.
 7. Kampanyanızı yayınlamaya hazır olduğunuzda Onayla‘ya tıklayın.

Erişim Kampanyanızın Performansını Anlama

Erişim reklam verme amacı, erişim ve sıklığı ölçer. Bu ölçümler, reklamlarınızı kaç kişinin ne sıklıkta gördüğünü anlamak için kullanılır. Erişim reklam verme amacı, reklamlarınızı insanlara göstermenin maliyetini anlamanıza yardımcı olmak amacıyla erişilen 1000 kişi başına ücreti de ölçer.

Erişim kampanyanızın sonuçlarını öğrenme

Sonuçlarınızı görmek için:

  1. Reklam Yöneticisi’ne gidin ve raporunu görmek istediğiniz kampanya, reklam seti veya reklamı seçin. Erişim kampanyalarınızın tümünü görmek için Filtreler‘e giderek açılır menüden Reklam Verme Amaçları‘nı ve ardından Erişim‘i de seçebilirsiniz.
  2. Sağ taraftaki tarih aralığına gidin. Raporunu görmek istediğiniz bir tarih aralığı belirleyin ve ardından Güncelle‘yi seçin.
  3. Sonuçlar tablosunun sağ üst tarafındaki Sütunlar‘a gidin ve açılır menüden Sütunlar: Yayın Durumu‘nu seçin.
  4. Reklamlarınızı en az bir kez gören kişi sayısını öğrenmek için Erişim sütununa bakın.
  5. İnsanların reklamlarınızı ortalama kaç kez gördüğünü öğrenmek için Sıklık sütununa bakın.
  6. Erişime bölünüp 1000 ile çarpılan toplam harcama tutarını görmek için Erişilen 1000 Kişi Başına Ücret sütununa bakın.

Artık erişim kampanyanızın sonuçlarını görebilirsiniz

İnsanların reklamlarınızı gerekli etkiyi yaratmaya yetecek düzeyde görüp görmediğini belirlemek için sıklık ölçümlerinizi kullanın. Hedef kitlenizin markanızı veya ürününüzü ne kadar iyi tanıdığını düşünün. İnsanlar markanızdan veya ürününüzden zaten haberdarsa, reklamlarınızı bu kişilere çok sık göstermeniz gerekmeyecektir. Ancak insanlar markanız veya ürününüz hakkında yeterince bilgiye sahip değilse, reklamlarınızı bu kişilere daha sık göstermenizi tavsiye ederiz. Hedef kitlenizin reklamlarınızı ne oranda gördüğünü anlamanız için erişim ölçümlerinizi kullanın. Hedef kitlenizin ne kadar büyük olduğunu ve hedef kitlenizin ne kadarlık bir kısmına erişmek istediğinizi düşünün.

Erişilen kişi yüzdesini hesaplamak için:

  1. Reklam setinizin veya reklamınızın solundaki kutuyu işaretleyin.
  2. simgesine tıklayın. Bir düzenleme bölmesi açılır.
  3. Hedef Kitle Tanımı‘na gidin. Potansiyel erişiminiz aşağıda olmalıdır. Bazı durumlarda, hedef kitlenizin konfigürasyonuna bağlı olarak potansiyel erişimi kullanamayabilirsiniz.
 1. Yüzdeyi hesaplamak için erişim sütunundaki sayıyı, potansiyel erişiminize bölün.

Not: Hedef kitlenizin boyutu zaman içerisinde değişebilir. Kampanyanızın hedef kitlenizin ne kadarlık bir kısmına eriştiğini en iyi şekilde anlayabilmek için siparişinizi verdiğiniz zamandaki potansiyel erişimi not edin.

Erişim ve sıklık satın alma hakkında

Not: Erişim ve sıklık satın alma, nitelikli reklamverenler tarafından kullanılabilmekte olup henüz sizin kullanımınıza açılmamış olabilir.

Erişim ve sıklık, kampanyalar için öngörülebilir ve optimize edilmiş erişimle ve kontrollü sıklıkla önceden rezervasyon yapmanıza olanak tanıyan alternatif bir reklam satın alma yöntemidir. Erişim ve sıklık kampanyalarının birden fazla versiyonunu oluşturabilir ve bunları Kampanya Planlayıcı’da karşılaştırabilir ve paylaşabilirsiniz.

Facebook Pazarlama Bilimi ekibinin araştırmaları, erişim ve sıklık satın almanın marka algısı üzerinde daha büyük bir etki yaratmanıza, ürününüzün bilinirliğini artırmanıza ve çevrimiçi veya çevrimdışı satışları artırmanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu araştırma ayrıca, daha fazla sayıda insana erişmenin marka reklamverenleri için daha dar ve hassas bir kitleyi hedeflemekten daha verimli bir strateji olabileceğini göstermektedir. Geniş ölçeğin getirdiği verimlilik, küçük bir hedef kitlede daha yüksek performansın getirdiği avantajlardan genellikle daha yüksektir. Reklamınız bir kişi üzerinde amaçlanan etkiyi sağladığında bu kişi etkilenmiş kabul edilir.

Örneğin, büyük pazar payına ve yüksek marka bilinirliğine sahip marka reklamverenleri, reklamlarının gösterildiği kişi sayısını artırmak üzere reklamlarının insanlara gösterilme sayısını azaltmak için erişim ve sıklığı kullanabilir. Toplam hedef kitlelerinin daha büyük bir bölümüne erişebilmek için insanların reklamlarını görme sayısını sadece haftada 1-2 ile sınırlamayı tercih edebilirler. Erişim ve sıklık satın alma kullanıldığında, sistem marka reklamvereninin belirlediği bütçe ve sıklık üst sınırına bakarak kaç kişiye erişeceği hakkında bir tahminde bulunacaktır.

Yeni kurulan, pazar payı düşük olan veya kısa süreli kampanyalar yayınlayan markalar için yüksek sıklık odaklı bir strateji faydalı olabilir. Pek çok faktör, etkili sıklık seviyesini etkiler. Kampanya planlama sürecinde pazarınızı, mesajınızı ve medyanızı göz önünde bulundurmanız gerekir.

Erişim ve sıklık terimleri sözlüğü

Erişim: Kampanyanın süresi boyunca reklamlarınızı en az bir kez gören kişilerin sayısı. Erişim, gösterimlerden farklıdır. Reklamlarınızı aynı kişiler birden fazla kez gördüğünde bunların hepsi gösterimlere dahil edilirken erişime dahil edilmez.

Nasıl kullanılır? Erişim, bir reklam kampanyasında mesajınızı gören kişi sayısını ölçer. İnsanlar her zaman reklamlarınıza tıklamayabilir, ancak mesajınızı gördüklerinde işletmenizle etkileşim kurma olasılıkları daha yüksek olabilir. Erişiminiz teklifinizden, bütçenizden ve hedeflemenizden etkilenebilir.

Nasıl hesaplanır? Bu ölçüm, örneklenen veriler kullanılarak hesaplanır.

Sıklık: Her bir kullanıcının reklamınızı ortalama kaç kez gördüğü.

Nasıl kullanılır? Sıklık, mesajınızı hedef kitlenizdeki insanlara birden fazla kez göstererek bilinirliği ve hatırlanırlığı artırmanıza yardımcı olur. Sıklık, reklam seti başına ortalama 1 veya 2 olabileceği gibi bütçenize, hedef kitlenizin büyüklüğüne ve planınıza bağlı olarak çok daha yüksek de olabilir.

Ancak bir kampanya süresince reklamlarınızı aynı kişilerin çok fazla kez görmediğinden emin olmak için sıklığı sonuçlarınızla ve alaka düzeyi puanınızla birlikte izlemeniz büyük önem taşır. Sıklık rakamlarınız yükselirken performans düşmeye başlıyorsa, hedef kitleniz reklamdan sıkılmaya başlamış olabilir. Bu durumda reklam kreatifinizi veya hedeflemenizi değiştirmeniz akıllıca olacaktır.

Nasıl hesaplanır? Sıklık, gösterimlerinerişime bölünmesiyle hesaplanır.

Sıklık üst sınırı: Sıklık üst sınırı, bir kişinin belirli bir zaman aralığında reklamınızı en fazla kaç kez göreceğini belirler. Erişim ve sıklık satın alma ile, sıklık üst sınırınız varsayılan olarak her 7 günde 2 gösterim olarak ayarlanır, yani bir kişi reklamınızı her 7 günde en fazla 2 kez görebilir.

Erişim ve sıklık satın alma kullandığınızda sıklık üst sınırınızı, istediğiniz kadar çok veya az gösterim yapacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

CPM: Her 1000 gösterim için ortalama ücret.

Nasıl kullanılır? CPM, bir reklam kampanyasının maliyet etkinliğini hesaplamak için yaygın olarak kullanılan bir ölçümdür. Genellikle farklı reklam yayıncıları ve kampanyalar arasındaki performansı karşılaştırmak için kullanılır.

Nasıl hesaplanır? CPM, bir reklam kampanyasına harcanan toplam tutarıngösterim sayısına bölünüp 1000 ile çarpılmasıyla ölçülür. (Örnek: 50 TL harcar ve 10.000 gösterim alırsanız, CPM’iniz 5 TL olur.)

Yeniden hedefleme: Yeniden hedefleme, reklamlarınızla daha önceki etkileşimlerine dayalı olarak reklamlarınızı belirli bir hedef kitleye yayınlamak anlamına gelir. Yeniden hedeflemeyi kullanarak, hedeflediğiniz bir kitleye bir reklam yayınlayıp daha sonra sadece ilk reklamınızla reklama tıklama veya sitede ya da uygulamada alışveriş yapma gibi bir şekilde etkileşime giren kişilere ikinci bir reklam yayınlayabilirsiniz.

Örneğin, yeni bir giyim koleksiyonu hakkında bir video yayınlarsanız, ilk reklamın anlattığı hikayeyi sürdüren ve sadece ilk video reklamını izleyen veya reklama tıklayan kişilere gösterilecek bir takip reklamı yayınlayabilirsiniz.

Yeniden hedeflemeyi kullandığınızda hedef kitlenizin zaman içinde küçüleceğine, bunun da daha düşük yayına neden olacağına dikkat etmek önemlidir. Hedef kitlenizi daraltmadan belirli bir sırada gösterilen birden fazla reklamı kullanarak bir hikaye anlatmak istiyorsanız, reklam sıralamayı deneyin.

Erişim ve sıklık kampanyanız için ne zaman yeniden pazarlama ve ne zaman sıralama kullanmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi alın.

Sıralama: Sıralama, bir kampanya içinde bir dizi reklamla bir hikaye anlatmak için reklamlarınızı belirli bir sırayla göstermektir. Örneğin, yeni bir TV dizisi için bir reklam yayınlamak isterseniz, ilk reklamınızda ilk bölümün önizlemesini gösterebilir, takip eden ikinci bir reklamda da ikinci bölümün önizlemesini gösterebilir ve bu şekilde devam edebilirsiniz.

Yeterince yayınlanmama: Yeterince yayınlanmama, erişim ve sıklık kampanyanız, genellikle kampanya veya reklam hesabındaki bir hata nedeniyle reklamlarınızı en başta öngörülen şekilde yayınlayamadığında meydana gelir.

Genel olarak, Facebook erişim ve sıklık kampanyalarının %97’si, tahmini erişim ve gösterimlerin %5’i dahilinde yayınlanır. Nadir durumlarda, sistemin her gösterim için beklenenden daha yüksek teklif sunması gerekir. Gösterim başına ücrete (CPM) kampanya bütçesinden daha fazla harcama yapıldığı için, bu durum kampanyanın daha az reklam yayınlamasıyla sonuçlanabilir.

Reklam Yöneticisi’nin kampanyaya genel bakış kısmında reklam kampanyasının adının altında yayın durumunu mavi renkte göreceğiniz kısma bakarak kampanyanızın plana göre yayınlanıp yayınlanmadığını görebilirsiniz.

Yeterince yayınlanmama ve bu durumu önleme hakkında daha fazla bilgi alın.

Erişim reklam verme amacı: Erişim reklam verme amacı, reklamlarınızı gören kişi sayısını en üst seviyeye çıkarmak için tasarlanmış bir kampanya amacıdır. Markanızın bilinirliğini artırmak veya markanızın algısını değiştirmek istiyorsanız, erişim reklam verme amacı gösterim optimizasyonu aracılığıyla reklamlarınızın aldığı gösterim sayısını en üst seviyeye çıkarmanıza olanak tanır.

Erişim reklam verme amacı, erişim ve sıklık satın alma ile uyumludur. Birlikte kullanıldığında, erişim reklam verme amacı ile erişim ve sıklık satın alma size mümkün olan en yüksek erişim optimizasyonunu verir

Marka bilinirliği reklam verme amacı: Marka bilinirliği reklam verme amacı, reklamlarınızı onlarla ilgilenme olasılığı en yüksek kişilere göstermek üzere optimizasyon yapan bir kampanya amacıdır.

Marka bilinirliği reklam verme amacı, erişim ve sıklık satın alma ile uyumludur. Birlikte kullanıldığında, kampanyanız önce erişim için, daha sonra marka bilinirliği için optimize edilir. Böylece reklamlarınız onlarla ilgilenme olasılığı en yüksek olan en fazla sayıda kişiye gösterilir.

Marka bilinirliği reklam verme amacını kullanarak kampanya oluşturma hakkında daha fazla bilgi alın.

Video görüntülemeleri reklam verme amacı: Video görüntülemeleri reklam verme amacı, reklamlarınızı onları izleme olasılığı en yüksek kişilere göstermek üzere optimizasyon yapan bir kampanya amacıdır. Video görüntülemeleri reklam verme amacı, erişim ve sıklık satın alma ile uyumludur.

Facebook Marka Bilinirliği Reklam Verme Amacı Hakkında

Previous article

Facebook Video Reklamı Oluşturma

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa