1

Marka bilinirliği reklam verme amacı, reklamlarını hatırlama olasılığı daha yüksek olan kişilere reklam yayınlamak isteyen reklamverenler içindir.

Marka bilinirliği reklam verme amacı, iki gün içerisinde sormamız halinde kaç kişinin reklamınızı hatırlayacağına dair tahminimizi gösteren tahmini reklam hatırlanırlığı yükselişi (kişiler) ölçümünü de kullanabilmenizi sağlar.

Reklam hatırlanırlığını en doğru şekilde ölçmek için marka yükselişi çalışması yapılması gerekir. Ancak kampanyanız tam kapsamlı bir çalışma yürütmek için gerekli kriterleri karşılamıyorsa tahmini reklam hatırlanırlığı yükselişi (kişiler) ölçümü erişilebilir bir alternatif olabilir.

Mobil Ortamda Marka Oluşturmaya Yönelik En İyi Uygulamalar

Hepimiz günde ortalama 3 saatimizi telefonlarımızda harcıyoruz.(1)

Mobil cihazlarda marka bilinirliği oluşturma hakkında nelerin farklı ve benzersiz şekilde değerli olduğunun bilincinde olan marka reklamverenleri, Facebook ve Instagram’da başarıya ulaşıyor. Hızlı denemelerle bilgi edinen reklamverenler inanılmaz sonuçlar elde ediyor.

Mobil fırsatlardan yararlanan reklamlar oluşturmaya yönelik 3 ilkeyi aşağıda bulabilirsiniz:

 • Daha hızlı kişiselleştirin. Mobilde bir reklamda bir kişiyi hedeflediğinizde, aslında o kişinin avuç içine kadar erişmiş olursunuz. Kontrol ettikleri sınırsız sayıda içeriğin yer aldığı bir dünyada onlara kelimenin tam anlamıyla yaklaşarak sadece birkaç santimetre uzakta oluyorsunuz. Dört akıllı telefon kullanıcısından üçü, ana ekranlarında hangi uygulamaların görüneceğini özelleştiriyor. Diğer bir deyişle iki telefon asla birbirine benzemiyor. İnsanlar hızlı bir şekilde uygulamaları açıp kapatarak, başka bir şeye geçmeden önce birkaç saniyeliğine içeriklere göz atmakla kalmıyor, daha önceki zamanlarda gözlerine çarpan içeriklere de kolayca geri dönüyorlar.

  Mobilde insanlar yalnızca kendileri için hedeflenen reklamlar değil, ilgi alanları ve hobilerine göre de özelleştirilmiş reklamlar görmek istiyorlar. İnsanlar, kendilerini anladıklarını düşündükleri markalarla etkileşim kurma eğiliminde.

  Facebook ve Instagram, reklamverenlere devasa bir erişim ve etkileşim potansiyeli sunuyor. Facebook ve Instagram hayatlarımızın içine tamamen girmiş durumda. Birçoğumuz önemsediğimiz kişi ve konularla bu platformlar üzerinde bağlantı kuruyoruz.

  Facebook’taki insanlar hakkında coğrafi ve demografik bilgiler ve daha pek çok şeyle ilgili toplu veriler sunan FBIQ aracımızı keşfettiniz mi? Bu araçlar reklamlarınızı daha etkili şekilde hedeflemenize yardımcı olabilir. Ayrıca Audience Network videoları, Facebook ve Instagram’ın ötesinde, markanızla uyumlu şekilde odaklanmış hedef kitlelerle etkileşim kurmanızı sağlar.

 • Lafı dolandırmadan asıl konuya odaklanın. Mobilde muazzam bir büyüme olduğunu görüyoruz. Facebook’ta her gün 100 milyon saati aşkın video izleniyor.(3) Şu an mobil veri trafiğinin yarısından fazlasını oluşturan videoların 2020 itibariyle, toplam mobil veri trafiğinin %75’ini oluşturacağı tahmin ediliyor.(4)

  Facebook ve Instagram Haber Kaynağı’ndaki yaratıcı GIF’ler, sinemagraflar, slayt gösterileri ve videolar, kısa süreli dikkat çekmenin harika bir yolu. Buradan mobil videolara yönelik 6 ipucunu öğrenin

 • Değişikliği Kucaklayın. Reklamverenlerin günün alışkanlıklarına uygun olarak reklam oluşturması gerekiyor, ancak hızla değişen mobil davranış biçimlerine karşı da hazırlıklı olmak gerekiyor.

  Örneğin, videolar mobilde ağırlıklı olarak hızlı şekilde tüketilse de, mobil kullanıcıların planlı ve arkalarına yaslanarak daha uzun videolar izlediklerine yönelik kanıtlar artıyor. Yapılan bir çalışmaya göre mobil görüntülemelerin %30’u, 20 dakikadan uzun videoları izleyerek gerçekleşiyor.(7)

  Sürekli tetikte olmak amacıyla, günün her anında hedef kitlenizi anlamanıza yardımcı olması için hem Facebook’u hem de üçüncü taraf araçları kullanarak testler gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz.

  Nielsen Dijital Reklam Puanları üçüncü taraf bir ölçüm aracıdır. Live, 360 ve yayın içi gibi daha yeni video çözümlerimiz insanların dikkatini çekmek için tasarlandı. Kreatif Merkezi ise, mobil için daha iyi reklamlar oluşturmanıza yardımcı olacak bir model aracı.

1 eMarketer Nisan 2016

2 Nielsen Mobile Netview, Mart 2016

3 Dahili Facebook verileri

4 Cisco Görsel Ağ İndeksi: Global Mobil Veri Trafik Tahmini Güncellemesi, 2016-2021 White Paper, Mart 2017

5 Ooyala Global Video İndeksi, 2016 3. Çeyrek

İnsanlar Marka Bilinirliği Reklam Verme Amacına Sahip Reklamları Ne Sıklıkta Görür?

Marka Bilinirliği reklam verme amacını kullanırken insanların reklamlarınızı görme sıklığı aşağıdaki gibi olur.

 • Varsayılan olarak reklamlarınız, hedef kitlenize her beş günde en fazla iki defa erişir.
 • Diğer bir deyişle dört haftalık bir kampanyada insanlar reklamlarınızı yaklaşık 10 kez görecektir.
 • Sıklık ve sıklığın reklam hatırlanırlığı üzerindeki etkisi hakkında daha fazla bilgi almak için Facebook’un yayınladığı sıklıkla ilgili yazıyı okuyun.

Reklam Hatırlanırlığı Yükselişi Optimizasyonu ve Tahmini Reklam Hatırlanırlığı Yükselişi (Kişiler) İçin En İyi Uygulamalar

Marka sonuçlarına yönelik optimizasyon ve ölçüm için anket çalışmalarına uygun maliyetli ve gerçek zamanlı bir alternatif olan marka bilinirliği reklam verme amacı, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur. Anket çalışmaları masraflıdır ve gerçekleştirilmeleri zaman alır. Her kampanya türü için anket yapılamaz ve her kampanya anket için yeterli büyüklükte değildir.

 • Reklam Hatırlanırlığı Yükselişi, marka bilinirliği reklam verme amacı için yayın optimizasyonumuzdur. Reklamınızı hatırlama olasılığı en yüksek olan kişilere reklam yayını yapabilmemiz için reklam hatırlanırlığı yükselişi oranı ile erişimi dengeler.
 • Tahmini Reklam Hatırlanırlığı Yükselişi (kişiler), marka bilinirliği reklam verme amacının ana raporlama ölçümüdür. 2 gün içerisinde sormamız halinde kaç kişinin reklamınızı gördüğünü hatırlayacağına dair tahminimizi gösterir.

Füzyon Reaktörleri

Previous article

Facebook Erişim Reklam Verme Amacı Hakkında

Next article

You may also like

1 Comment

 1. […] Facebook Marka Bilinirliği Reklam Verme Amacı Hakkında […]

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa