0

Facebook, ABD’de kamuya açık olarak aranabilir reklamlar arşivini başlattıktan bir yıldan fazla bir süre sonra, küresel olarak temel bir siyasi reklam şeffaflığı katmanı yayınladığını duyurdu.

Ukrayna, Singapur, Kanada ve Arjantin ile başlayan-aynı zamanda seçimler veya düzenlemeler yaklaşıyor ülkelere siyasi reklamlar “proaktif uygulama ” dubs ne genişliyor.

” Bugünden itibaren, otomatik ve insan incelemesinin bir kombinasyonu ile Ukrayna ve Kanada’daki reklamları sistematik olarak algılar ve gözden geçiririz, ” diye yazıyor en son gelişmeleri ortaya koyan bir blog yazısı. “Singapur ve Arjantin’de önümüzdeki birkaç ay içinde uygulamaya başlayacağız. Ayrıca, uygulama gerçekleştikten sonra bu ülkelerin her ikisinde de reklam Kitaplığı raporunu yayınlamayı planlıyoruz.

“Reklam Kütüphane Rapor izlemek ve reklam verenler ve bölgeler arasında veri geçirmek toplama indirmek için izin verir.”

Facebook, faaliyet gösterdiği pazarların büyük çoğunluğunda siyasi reklamverenler üzerinde kimlik kontrolleri uygulamaktadır. Ne de gerçekten de, siyasi reklamverenlerin Yasal Uyarı etiketlerini ‘ödediklerini’ içerip içermediğini izlemek-reklam platformunun ilgili vatandaşlara, sivil topluma ve gazetecilere nasıl kullanıldığını (ve potansiyel olarak kötüye kullanıldığını) polislik yükünü bırakmak.

Sosyal ağ behemoth şu anda reklamverenlerin yetkilendirilmesini ve yaklaşık 50 ülkede ve bölgede siyasi ve konuyla ilgili reklamlara feragatname eklemesini gerektiriyor-kimlik kontrollerini veya feragatnameleri zorlamadığı yaklaşık 140 pazar var.

“Bugünkü açıklama dahil diğer tüm ülkeler için, proaktif Ancak ekliyor: “daha önce tespit veya reaktif şu anda Olası sosyal sorun, seçim veya siyasi reklamları incelerken,” doğruluyor, olmayacağız, kuvvetle, bu ülkede reklam verenler için yetki ve uygun sınırlar ekleyin, özellikle hızla gelişen düzenleyici bir manzara öneririz.”

“Her durumda, reklam yayınlamak istedikleri ülkelerdeki Geçerli seçim veya reklam yasalarına ve düzenlemelerine uymak reklamverene kadar olacaktır. Bir yasayı ihlal eden bir reklamdan haberdar olursak, onu kaldırmak için hızlı bir şekilde hareket edeceğiz. Bu araçlarla, düzenleyiciler artık seçimleri mantıklı düzenlemelerle nasıl koruyacaklarını düşünmek için daha iyi konumlandırılmış durumda, ki bu da benzersiz bir şekilde uygun” dedi.Facebook devam ediyor.

“Bu tür reklamları henüz tespit etmediğimiz veya gözden geçirmediğimiz ülkelerde, bu araçlar, seçmenlerine oylarını kimin etkilediği hakkında daha fazla bilgi sağlar — ve seçmenlerin ve yerel düzenleyicilerin bu seçilmiş yetkilileri ve etkili grupları da sorumlu tutmalarını öneririz.”

İlgili bir geliştirmede, genel olarak reklam Kitaplığı API’SİNE genişletilmiş erişim olduğunu söylüyor.

Ayrıca Mart ayında başlatılan — ama hızlı bir şekilde reklam hedefleme kriterleri ve zor Facebook platformu seçimleri etkilemek için nasıl kullanıldığını yabancılar ölçmek için yapım, nişan ölçümleri gibi eksik temel araştırma toplumun eleştirilerine hedef olan aracı, yenilik yaptı bulunduğunu iddia ediyor.

Apı’nin Mozilla tarafından kısa bir süre sonra gözden geçirilmesi, araştırmacılara siyasi etki operasyonlarının platformunda nasıl oynandığını incelemek için gerekli verileri sağlamadığı için slated Facebook’u başlattı-altmış akademisyenden oluşan bir grup, API’NİN şirketin iddia ettiği şeyin tersini yaptığını söyleyen açık mektuba adını koydu.

Facebook, bugünün blog yazısında bu eleştiriden bahsetmiyor. Ayrıca, API için talep edilen “iyileştirmelerin “çok az detayını sağladı – sadece yazıyor “” Mart ayında erişimi genişlettiğimizden beri, API’MİZDE iyileştirmeler yaptık, böylece insanlar belirli bir ülkeden reklamlara kolayca erişebilir ve belirli reklamverenleri analiz edebilir. Ayrıca daha kolay program aracılığıyla, reklam görüntüleri, videolar ve son zamanlarda reklamların erişim için yapım üzerinde çalışıyoruz.”

Mozilla Vakfı Başkan Yardımcısı Ashley Boyd, gelişmeyle ilgili olarak Techcrunch’a şunları söyledi: “Facebook’un bağımsız araştırmacılar tarafından eksik ve kusurlu bulunan bir aracı daha da dağıtması çok çirkin. Aslında, bu yılın başlarında AB seçimleri için Piyasaya sürülen aracın sürümü, araştırmacılar tarafından geliştirilen beş şarttan üçünü karşılayamadığında Mozilla tarafından ‘başarısız’ bir not aldı.

“Bu sunum Facebook’un halkla ilişkiler amaçlarına hizmet edebilir, ancak yanlış bilginin demokrasimiz üzerindeki kapsamını ve etkisini anlamaya çalışan araştırmacılara ve siyasi liderlere yardımcı olacağına inanmak için hiçbir nedenimiz yok.”

Facebook’un platformlarıyla bağlantılı diğer önemli seçim müdahalesi endişesi-ve şirketin de burada bahsetmesini önlediği – reklamsız içeriğin siyasi görüşü etkilemek için ağlarına nasıl ekilebileceği ve yayılabileceği.

Son yıllarda Facebook, özgün olmayan davranış ve/veya sahte hesapların çeşitli keşiflerini açıkladı. Her ne kadar bulduğu her şeyi ifşa etmek ya da gerçekten her sahte bulmak için herhangi bir düzenleyici yükümlülük altında olsa da.

Dolayısıyla siyasi reklamlar dezenformasyon buzdağının sadece ucu vardır.

Facebook nihayet bu can sıkıcı bildirim noktalarını kapatmanıza izin verebilir!

Previous article

Twitter’ın underrated listeleri özelliği sonunda biraz dikkat çekiyor

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın