0

Fedora 30 Workstation

Fedora 30, fedora project tarafından piyasaya sürüldü ve ilan edildi. Geliştirmede altı aydan fazla bir süre sonra, Fedora 30, daha zengin bir Fedora Linux deneyimi için birçok yeni özellik, optimizasyon ve diğer birçok iyileştirme ile birlikte gelir.

Fedora 30 iş istasyonu GNOME 3.32 ile varsayılan Masaüstü ortamı olarak yeni simge teması, kesirli Ölçekleme, her uygulama için izin kontrolü, diğer birçok değişiklik arasında gece ışık yoğunluğunda granüler kontrol gibi diğer birçok özellik getiriyor. Ayrıca, gnome yazılımı 3.32 çoğunu içerir.

Fedora 30, Fedora bilgisayarlarınıza yüklediğiniz, güncellediğiniz veya kaldırdığınız her şeyi güçlendiren DNF paket yönetim sisteminde çeşitli iyileştirmelerle birlikte gelir. ve donanım ve bazı performans iyileştirmeleri için geliştirilmiş destek olan Linux kernel 5.0 serisi tarafından desteklenmektedir.

Download Fedora 30 Workstation | Fedora 30 Release Notes

 

Fedora 29 Workstation

Fedora 29 İş İstasyonu Fedora Linux dağıtımının yeni sürümü, varsayılan Masaüstü ortamı olarak en son gnome 3.30 ile birlikte geliyor ve en son Linux çekirdeği 4.18 serisi tarafından desteklenmektedir. Ayrıca, GNOME 3.30 uygulamalarının en son çoğunu içerir.

GNOME yazılımı artık Fedora 29 Flatpak için otomatik güncellemeleri destekler. Flatpak, Linux’ta masaüstü uygulamaları oluşturmak ve dağıtmak için yeni nesil bir teknolojidir. Yazılım üreticilerinin bir formatla birden fazla dağıtımı desteklemesini kolaylaştırır.

GNOME kutuları artık RDP kullanarak uzak Windows makinelerine bağlanmayı destekliyor. Sanal makinelerinizle aynı kolay arayüze sahip Fedora iş İstasyonunuzun konforundan ve güvenliğinden Windows sistemlerine ekleyebilirsiniz.

Download Fedora 29 Workstation

 

Fedora 28 Workstation

Fedora 28 Workstation Fedora Workstation edition son sürümüdür. Bu sürüm varsayılan Masaüstü ortamı olarak GNOME 3.28 özellikleri ve en son Linux çekirdeği 4.16 serisi tarafından desteklenmektedir.

Bu sürüm aynı zamanda destek thunderbolt çevre birimleri, popüler üçüncü taraf yazılım depoları da dahil olmak üzere çeşitli geliştirmeler ve yeni özellikler, dizüstü bilgisayarlarda pil ömrü geliştirilmiş, Noto Renk Emoji Emoji yazı tipi şimdi, biraz farklı ilk kurulum, İsmen Konuk İlaveler ve Misafir Sürücüler artık varsayılan olarak yüklenir görüntülemek için varsayılan.

Her özelliğin açıklaması aşağıda okunabilir.

Third-Party depolar

Fedora 28’in heyecan verici bir özelliği, bazı popüler üçüncü taraf yazılım depolarının dahil edilmesidir. GNOME Software 3.28’i ilk kez başlattığınızda, bir uyarı çubuğu üçüncü taraf depolarını etkinleştirmeyi ister. Etkinleştir’i seçmek aşağıdaki depoları etkinleştirir:

Google Chrome, Google’dan web tarayıcısı (google-chrome.repo)
PyCharm, Jetbrains tarafından profesyonel geliştiriciler için Python IDE (_copr_phracek-PyCharm.repo)
Nvidia’nın tescilli grafik sürücüleri (rpmfusion-nonfree-nvidia-driver.repo)
Steam client, Valve Corporation tarafından geliştirilen dijital dağıtım platformu (rpmfusion-nonfree-steam.repo)

 

Etkinleştirildikten sonra, üçüncü taraf paketler GNOME yazılımı veya dnf ile kurulabilir. Fedora’daki üçüncü taraf depoları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu Fedora wiki sayfasını ziyaret edin.

Geliştirilmiş pil ömrü

Fedora Workstation çalıştıran dizüstü bilgisayarlarda pil ömrü artık varsayılan olarak etkin çeşitli donanım güç tasarrufu özellikleri ile geliştirilmiştir. Bu geliştirmeler, tüm Intel mobil yonga setlerinde yeni bir varsayılan SATA bağlantı güç yönetimi ilkesi içerir. Bu ilke, boştayken bir diske SATA bağlantısını düşük güç moduna ayarlar ve boş bir dizüstü bilgisayarda yaklaşık 1.0-1.5 Watt güç tasarrufu sağlar. Ayrıca, Intel hda codec güç tasarrufu varsayılan olarak (1 saniye zaman aşımı ile) etkinleştirilir ve boşta kalan bir dizüstü bilgisayarda yaklaşık 0.4 Watt güç tasarrufu sağlanır. Son olarak, USB Bluetooth alıcıları için USB autosuspend varsayılan olarak etkindir ve boşta kalan bir dizüstü bilgisayarda yaklaşık 0.4 Watt güç tasarrufu sağlar.

GNOME 3.28

Fedora 28 iş istasyonu, varsayılan Masaüstü ortamı olarak GNOME 3.28’e sahiptir. Gnome 3.28, dosyalar (nautilus), kişiler, Takvim, saatler ve ekran klavyesi güncellemeleri de dahil olmak üzere çok çeşitli geliştirmeler içerir. Ayrıca, yeni uygulama kullanımı, “Performans ve kapasite sorunlarını teşhis etmeyi ve çözmeyi kolaylaştırmak ” için bir teknoloji Önizlemesi olarak eklenir”

Gnome 3.28, GNOME varsayılan uygulamalarının çoğunun güncellenmiş sürümlerini sağlar. ” Yıldız ” öğeleri yeteneği dosyaları ve kişiler uygulamaları hem eklenir. Bu, kullanıcının daha sonra hızlı erişim için bir öğeyi — bir dosya, klasör veya kişi — yıldızlamasına izin verir. Takvim şimdi bir neater ay görünümü sağlar ve hava durumu güncellemeleri randevularınızın yanında görüntülenir.

Tüm yeni özellikler ve geliştirmeler hakkında daha fazla bilgi için GNOME 1.58 sürüm duyurusu ve sürüm notlarına bakın.

Thunderbolt desteği

Thunderbolt™ 3 çevre birimlerinin kullanımı artık Fedora 28’de destekleniyor. Thunderbolt, harici çevre birimlerinin bir bilgisayara bağlanmasına izin veren Intel tarafından geliştirilen bir donanım arayüzünün markasıdır.

Fedora 28, Thunderbolt cihazlarını güvenli bir şekilde bağlamak için sistem arka planı olan hem boltd hem de bu cihazları bağlamak için GNOME shell’e dönüşür. Geçerli kullanıcı bir sistem yöneticisi ve oturum kilidi ise yeni bağlı Thunderbolt cihazlar otomatik olarak daemon üzerinden GNOME shell tarafından kaydedilir. Aynı cihazın sonraki bağlantıları cihazı otomatik olarak yetkilendirir.

Geliştirilmiş emoji desteği

Noto renk Emoji yazı şimdi Fedora iş istasyonunda Emoji görüntülemek için varsayılan. Bu t-Rex dahil Unicode 10.0 emoji için destek sağlar T-Rex (?), Hedgehog (?), Broccoli (?), and Curling Stone (?).

Fedora 28 iş istasyonu GNOME 3.28 uygulamaları ve GNOME dosyaları, Firefox Kuantum 60, evrim e-posta istemcisi 3.28, Gnome Takvim 3.28, GNOME iletişim 3.28, Gnome fotoğraflar 3.28, gedit 3.28, Gnome saat 3.28, Baobab 3.28, Gnome belge Görüntüleyici 3.28, LibreOffice 6.0, gnome kutuları 3.28, Gnome sistem Monitörü 3.28, Gnome diskler 3.28, Rhythmbox müzik çalar 3.4.2

Fedora 28 iş istasyonu mevcut 32 bit ve 64 bit sistemi. buradan indirebilirsiniz. Bu sürüm hakkında daha fazla bilgi için Fedora 28 sürüm notlarında okuyabilirsiniz.

Source : fedoramagazine.org

 

 

Kaynak ; Linuxscoop.com

Solus 4.0 Fortitude – Budgie Desktop Edition

Previous article

Cinnamon 3.0

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa