0

Parola dünyasında zayıflıklara yer olmadığını bilmeninizi isteriz.

Bir çok kullanıcı oluşturduğu parola ‘nın içinde kişisel bilgilerini,evcil hayvan adlarını,yaşadığı yeri, gibi unutulması güç bilgileri parola oluştururken kullanıyor. Oluşturulan bu parolalar bize hatırlanmasında kolaylık sağlayabilir fakat güvenlik açısından durumları oldukça kötü 🙁

Bu tür parola kullanan kişileri tahmin yöntemi ile hesaplarını ele geçirmek çok da zor sayılmaz. Bir gün  hesabınıza girmek için kullandığınız o parola başkası tarafından çoktan değiştirilmiş olabilir. Çeşitli parola saldırı senoryarına maruz kalan parolamız ne kadar güçlü ise bu saldırılardan kurtulma ihtimali o kadar yüksektir. Güçlü parola oluşturmanın basit yolundan biri web tarayıcısından geçiyor.

Mozilla Firefox, Gelişmiş çapta popüleriteye sahip bir web tarayıcısıdır çeşitli eklentileri ve özellikleri sayesinde diğer tarayıcılardan farklı bir kullanım deneyimi yarattığını göz ardı edemeyiz. Firefox ‘un Nightly sürümünü kullanarak bir çok yetkiye sahip olabileceğiz bu sayede tarayıcımız bizim için otomatik olarak güçlü şifreler oluşturabilir. Daha fazla söze gerek kalmadığını düşünüyorum ve ufak bir ders ile nasıl güçlü parola elde edebileceğinizi öğrenme vakti geldi 🙂

İlk yapmanız gereken Mozilla Firefox Nighty indirip bilgisayarımıza kurmak olacak. Aşağıdaki bağlantıdan Firefox tarayıcısını indirebilirsiniz….

Firefox İndirme Bağlantısı

Tarayıcı kurulumdan sonra konfigüre edilmeksi gerekmekte,bir kaç komut ile parola oluşturma özelliğini aktif edebiliriz.

1. İlk olarak Firefox tarayıcısını açalım

2. Arama çubuğuna ”about:config” yazalım

Karşınıza ejderha çıktıysa adımlarınız doğru anlamına gelir 🙂

3. Tümünü göster butonuna tıklayıp tüm ayarlara erişimi açalım.

4. Arama penceresine ”signon.generation” yazalım.

5. Karşımıza çıkan ”false” değerlerini ”true” olarak değiştirelim.

Kısa bir örnek için Google hesabı oluşurmak istiyorum.

Yukarıdaki sarı çizgili alanda Firefox bizim için rastgele güçlü bir parola oluşturdu. Bazı sitelerde çalışması mümkün olmayabilir fakat güçlü şifre almak için Gmail Kayıt adresini kullanabilirsiniz.

Daha güçlü bir parola ile güvende kalmanız dileğiyle…

Twitter’ın underrated listeleri özelliği sonunda biraz dikkat çekiyor

Previous article

Asus ROG Strix Scar II Süper Performansı

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in PC Destek