0

Global Dünya’da Ülkelerin en önemli ihtiyacı gelişmek sanayi kurmak vb için enerjidir;

Dünyanın ısı ve ışık kaynağı hiç kuşkusuz Güneştir  güneş olmadan hayat olmaz İnsanoğlu  bilimsel araştırmalarla yenilenebilir enerji kaynakları icat edildi, güneş enerjisi,rüzgar,hidroelektrik,biyoyakıt  ama Füzyon Reaktörleri ile güneş enerjisi arasında bir fark var o da hidrojen elementi.

Hidrojen, element sembolü H olan, 1 atom sayılı ametaldir. Standart sıcaklık ve basınç altında renksiz, kokusuz, metalik olmayan, tatsız, oldukça yanıcı ve H₂ olarak bulunan bir diatomik gazdır. 1.00794 g/mol’lük atomik kütlesi ile tüm elementler arasında en hafif elementtir.  lakin manyetik füzyon tepkimesi sonucu ortaya çıkan hızlı elektronlar sayesinde inanılmaz enerji ortaya çıkıyor yüksek ısı sayesinde su ısınıyor buhar oluşuyor buhar Türbinleri hareket enerjisi oluşur hareket enerjisi elektrik enerjisi oluşuyor.

Füzyon Nükleer enerji santrallerinde kullanılan yöntem arada ki fark kullanılan madde Nükleer enerji Uranyum,Plüton gibi radyoaktif maddeler kullanılıyor Lakin Temiz Füzyon reaktörleri Hidrojen kullanılıyor.

Nükleer füzyon reaktörleri, bugünkü Akkuyu benzeri nükleer güç santrallerinden daha fazla enerjiyi daha ucuza ve daha t üretebilecek de ondan. Nükleer füzyon, güneş enerjisi gibi ışığa bağlı da değil ve yeraltıyla uzayda rahatlıkla kullanılabilir. Aynı zamanda evrende bilinen en temiz nükleer enerji üretim yöntemi.

Çinlilerin temiz nükleer füzyon reaktörü EAST 100 milyon derece sıcaklığa erişti. Deneysel EAST reaktörü, 10 saniye boyunca 100 milyon derecelik çekirdek plazma sıcaklığını koruyarak ticari nükleer füzyonda önemli bir adım attı. En son Almanya, 2016’da 1 saniye için 80 milyon dereceye ulaşmıştı.

Muammer Altunkan
Kto Karatay üniversitesi Tarih 3/4 Cyber security search python Wordpress Design

Robota dönüştürüyor

Previous article

Facebook Marka Bilinirliği Reklam Verme Amacı Hakkında

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa