0

 

Hiç düşündünüz mü? Gelecekteki Dünyada nasıl bir hayatımız olacak nasıl teknolojiler hayatımıza girecek elbette aklınızdan geçmiştir ben sizlerin ve kendi merakını gidermek için araştırdım iyi okumalar dilerim.

Konu Başlıkları

  • Robotlar
  • Yapay Zeka
  • Siber Savaş
  • İmplant insanlar uzakta değil!
  • Uzaya Yolculuk
  • Uzay Madenciliği & Uzayda Yaşam
  • Klon bir Hayat!
  • Uçan Arabalar

 

Robotlar

Öncelikle Robot nedir onun üzerinde duralım;

Robot, otonom veya önceden programlanmış görevleri yerine getirebilen elektro-mekanik bir cihazdır. Güncel tanımı ile robotlar, elektronik ve mekanik birimlerden oluşan, algılama yeteneğine sahip olan ve programlanabilen cihazlardır.

Hiç kuşkusuz Robotlar yavaş yavaş hayatımıza giriyor hatta fabrikaları kuruluyor Gelecekteki Dünyada Robotlar insanoğlunun hayatında telefon yada bilgisayar gibi hatta evcil hayvanınız gibi bir öneme sahip olacak ABD çıkan bir habere göre robotlar gelecekte askeri olarak yerini alacak şuan ki zamanda robotlar fabrikalarda ağır sanayi üretim odaklı kullanılıyor.

Yapay Zeka

 

Öncelikle Yapay Zeka  nedir onun üzerinde duralım;

Yapay zeka, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyeti. İngilizce artificial intelligence kavramıdır.

Yapay Zeka kavramı yeni yeni duyuluyor ama aslına bakarsanız eskiden beri bilinen bir teknolojiydi eskiden oyunlarda kullanılan kodlarla programlama yapılarak istenilen hareket ve görevleri yapabilen ve analiz eden sistemdi günümüzde yapay zeka teknolojisi dahada gelişerek neredeyse insan beyni gibi çalışan programsal sistemdir; yapılan araştırmalar ile yapay zeka günümüzde kodlama yapabiliyor inanılmaz değil mi? düşünüyor mantık oluşturuyor program yazıyor.

Yapay Zeka Detaylı Makalem

Siber Savaş

Siber güvenlik, Internet üzerinden bağlantı halindeki bir dünyanın temel taşıdır. … Siber güvenlik aynı zamanda farklı hedef kitleleri için farklı anlamlara gelir. Bireyler açısından bu kavram güvenli hissetmek, kişisel verileri ve gizliliği korumak demektir.

Günümüzde hızla gelişen Bilişim alanı ile siber güvenlik hızla yerini almıştır günümüzde ülkeler arası siber savaşlar meydana gelmektedir hatta siber güvenlik uzmanları yetiştirilmektedir gelecekte ki savaşta silah gücü önemli değil ekonomi ve siber güvenlik alanında gelişmiş bir ülke isen dünyada söz sahibi olursun yani demem o ki Yeni Dünyada egemenlik siber güvenlik demektir.

İmplant insanlar uzakta değil!

İmplantlı mikroçip insanlar sokaklarda elini uzatıyor araba açılıyor hatta implant sayesinde hafızasındaki anıları yedeklebilme   varsayımları üzerinde duruluyor yada deri altındaki mikroçip  anahtar olarak kullanıyor hayal gibi gelebilir ama gerçek oldu gelecekte çok yaygın olacak genelde güvenlik alanında insanoğluna yararı olacak.

Bugünlerde ise İngiltere’nin işletmelere ve bireylere implantlar sunan Bioteq firması bugüne kadar İngiltere’de 150 kişiye mikroçip yerleştirdiklerini açıkladı. Tam olarak nakil işi şu şekilde gerçekleşmektedir. Kişi veya şirket bu çipi belirtilen yerlerden belli bir ücretle alınmakta ve  istedikleri bilgileri mikroçipe yerleştirilmektedir. Baş parmağı ve işaret parmağı arasına deri altına yerleştirilen bu pirinç tanesi büyüklüğündeki yüklü olan radyo frekansı tanımlama cihazı belli bir zamana kadar doktor gözetimde kalmakta ve herhangi bir sağlık sıkıntı yaratmadığı taktirde deri altına enjekte edildiği halde kalmaktadır.

Mikroçipin, herhangi bir enerji kaynağına ihtiyacı yoktur, bunun yerine deri üzerinde bir tarama aracı çalıştırıldığında aktif hale gelen 1 milimetre uzunluğunda manyetik bobin kullanılmıştır. Mikroçipin üzerindeki minyatür bir transistör de sürekli olarak verileri iletmektedir. Tarayıcı olmadan da mikroçip okunamamaktadır.

arkadaşımın detaylı  Blog yazısı tavsiye ederim;

Mikroçip İmplant Edilen İnsanlar Çok da Uzakta Değiller!..

 

Uzaya Yolculuk

Uzaya yolculuk nedir ondan bahsedeyim ilk: Uzay yolculuğu, Dünya’dan atmosfer dışına veya dış uzayda gerçekleştirilen yolculuk. Uzay yolculukları, insanlı veya insansız uzay araçları ile bilimsel, askeri veya ticari amaçlarla gerçekleştirilir. Uzay yolculukları genellikle uzay aracını taşıyan roketlerin yeryüzünde ateşlenmesi ile başlar..

Uzay Yolculuk hiçte hayal değil gelişen teknoloji sayesinden Uzay Turizmi isimli Sektör var artık ABD X Space firması Marsa Yolcu götürmeye başladı şuan maliyetli olabilir ama  hızla ilerleyen teknoloji ile çok yakında ucuzlayacak.

Uzay Madenciliği & Uzayda Yaşam

Dünya git gide yaşanmaz hale geliyor bir yandan Hava kirliliği doğa katli hayvanların nesli tükeniyor çevreci önlemler alınsa bile ama gelişen teknoloji buna da çözüm bulma yolunda Uzay madenciliği: Asteroit madenciliği ya da uzay madenciliği, asteroitler’den ve dünyaya yakın küçük gezegenlerden ham madde çıkarılması işleminin adıdır. dünyada az olan değerli madenler yada dünyada azalan madenler uzaydaki astroit işleyerek maden üretimi üzerinde çalışmalar yapılmakta.

Şimdi gelelim Uzayda Yaşama Düşünsenize Yeni bir gezegen yeni bir iklim yeni bir deneyim ancak bilim kurgu filimlerin’den fırlamış gibi ama gerçekleşmesi için insanoğlu araştırıyor dünyada ki yıkımı kurtarmak için çabaladığından daha fazla kaynak ayırıyor ama Uzayda yaşam düşüncesi inanılmaz geliyor ABD,Çin,Hindistan gibi ülkeler bu araştırmalara önem veriyor  hatta Uzay yarışı yapıyorlar projenin önemi büyük yeni dünya bulmak demek eskiden beri gerçekleştirilmek istenen tek dünya devleti düzenini oluşturacak.

Klon bir Hayat!

Okula ilk başladığımda hayal ederdim benden bir tane daha olsaydı da  benim yerime okula gitseydi diye ama hayal değilmiş bir haberde şöyle diyordu 5 Temmuz 1996 yılında İngiltere de Dolly adlı koyundan klonlama yapıldı inanılmaz değil mi?   Yıl 1996 yılında Klon teknolojisi var lakin gelişmiş değil Klon koyun Dolly  bir müddet yaşadı sonra öldü ama 1996 yılından bu yana deneyler ve araştırmalar devam ediyor gelecekte mümkün olacak günümüzde genetik alanında çığır açan gelişmeler yaşandı bu güzel haberlerden sonra Klonlama hayal değil gerçek olacak.

Uçan Arabalar

Bir hayalde gerçek oldu  eskiden şaka yapardık yürüyen uçak  günümüzde gerçekleşti ve satışa sunuldu her ilk çıkan teknoloji gibi fiyatı yüksek ama  günümüzün en önemli sorunlarından olan çevre ve trafik sorununa bir nebze olsun rahatlatacaktır. uçan arabalar elektrikli olarak geliştirilmiş olanları çevre için yararlı olacağını düşünüyorum. Uçan arabayı almak için 200.000$ (ortalama fiyat)  gözden çıkarmak ve kullanmak içinde pilotluk eğitimi almak şartı var.

Sonuç

Sizler için Gelecekte hayat üzerine araştırmalardan öğrendiğim kadarıyla İnsanoğluna yararlı olacağı kanaatindeyim ama şu bir gerçek ki dünyayı kurtarmak için daha az çalışıyoruz; teknolojiler insanoğlunun hayatını

kolaylaştırırken duygularını insanı insan yapan değerleri azalıyor.

 

Muammer Altunkan
Kto Karatay üniversitesi Tarih 3/4 Cyber security search python Wordpress Design

Geleceğin Ulaşım Araçları

Previous article

SEO programları

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa