0

GIMP, Adobe Photoshop’a açık kaynak (ücretsiz) cevap olarak kabul edilen Windows (ve diğer birçok platform) için dijital fotoğraf düzenleme aracıdır.. Photoshop gibi, GIMP, fotoğraf rötuşlama, görüntü kompozisyonu, görüntü yapımı gibi çeşitli görüntü işleme görevleri için uygundur ve diğer birçok özelliğe sahiptir.Photoshop Bu basit bir boya programı, bir uzman kaliteli fotoğraf rötuş programı, bir online toplu işleme sistemi, bir seri üretim görüntü oluşturucu, bir görüntü formatı dönüştürücü ve çok daha fazlası olarak kullanılabilir.

GIMP inanılmaz genişletilebilir ve genişletilebilir – bu hemen her şeyi yapmak eklentileri ve uzantıları ile artırılmış olacak şekilde tasarlanmıştır.GİMP Gelişmiş komut dosyası arabirimi, en basit görevden en karmaşık görüntü işleme prosedürlerine kadar her şeyin kolayca yazılmasını sağlar.

GIMP’İN güçlü yönlerinden biri, birçok işletim sistemi için birçok kaynaktan ücretsiz kullanılabilirliğidir.. GİMP GİMP GİMP GİMP GİMP….. Yani, Photoshop için fiyat ödemek istemiyorsanız, GIMP kesinlikle sizin için bir uygulama!Photoshop

GIMP özellikleri GİMP GİMP GİMP:

Fırça, kalem, Airbrush, Klon ve daha fazlası dahil olmak üzere boyama araçlarının tam paketi – özel fırçaların ve desenlerin desteği de dahil olmak üzere
Son derece güçlü Gradyan editörü ve karışım aracı
Döndürme, ölçek, kesme, çevirme ve daha fazlasını içeren dönüşüm araçları
Dikdörtgen, yuvarlak dikdörtgen, elips, serbest, bulanık ve daha fazlası gibi çeşitli seçim araçlarını destekler
Bmp, gıf, jpeg, mng, pcx, pdf, png, ps, psd, svg, tıff, TGA, xpm ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok dosya formatlarını destekler
Gelişmiş yol aracı bezier ve poligonal seçimler yapıyor
Bir seferde açık görüntülerin neredeyse sınırsız sayıda destekler
Yükleme, görüntüleme, dönüştürme ve birçok farklı dosya formatına kaydetme

2.10.0 GİMP değişiklikleri genel bakış 2.10.2 GİMP için :

Çekirdek

İnsanların yazı tiplerini hata ayıklamasına izin vermek için bir bilgi iletişim kutusunu yükleyip açamayan yazı tiplerini atın.
Eklentileri değişiklikleri tanıtan bitene kadar UI güncelleştirmeleri bastırmak için yeni API.
Gımp’de başka yerlerde benzer durumları işlemek için olası daha fazla uzantı ile ayrı iş parçacıklarında histogramları hesaplamak için yeni API.New
Araç seçenekleri artık başlangıçta cihaz başına düzgün bir şekilde kaydedilir ve yeniden yüklenir.

Eklentiler

HEIF görüntülerini içe aktarmak ve dışa aktarmak için Yeni Eklenti.
Psd’den Rasterize vektör katmanının görünürlüğünü etkinleştirin.
Windows’daki tek pencere ekran görüntüleri, kısmen ekran dışı olduğunda veya başka bir pencere tarafından kapsandığında veya ekran Ölçekleme %100 olarak ayarlanmadığında bile bir pencereyi doğru şekilde tutturmak için sabitlenir.

Filtre

Bir görüntüyü küresel bir kapağın etrafına sarmak için yeni Küreselleştirme filtresi
Droste efekti oluşturmak için yeni özyinelemeli dönüşüm filtresi.

Kullanılabilirlik

Kullanıcıları uyar, alfa-sadece boyama hiçbir etkisi yoktur. Örneğin. hedef çekilebilir bir alfa kanalı yoksa veya alfa kanalı kilitlendiğinde.
Sıçrama metinlerini dinamik hale getirin, böylece daha büyük sıçramalarda daha büyüktürler.
Durum çubuğunda Ön plan seçimini tamamlamak için Enter tuşuna basmaktan bahsedin.
Herhangi bir seçimin dışına tıklanmanın, dikdörtgen seçme ve Elips seçme araçlarının boş seçimler oluşturmasını engellediğinden emin olun.
Görüntü tuval tamamen görünür olsa bile işaretçinin altında ortalanmış aynı noktayı tutmak için fare tekerleği yakınlaştırma davranışını geliştirin.
Görüntüyü herhangi bir yakınlaştırma düzeyinde ortalamak için hızlı bir yol olarak “Görünüm -> görüntüyü pencerede merkezle” (Shift+J) ekleyin.

Çeviriler

Güncellenmiş çeviriler: Almanca, Danca, Felemenkçe, Fransızca, İspanyolca, İsveççe, İtalyanca, Katalanca, İzlandaca, Macarca, Lehçe, Letonca, Rusça, Ukraynaca, Yunanca, Türkçe.
Windows Installer’ın yeni çevirisi: Çince (Tayvan)

Yapmak

Paketleyicilerin kendi hata izleyicilerinin adresini ayarlamasına izin veren bir –with-bug-report-url yapılandırma seçeneği ekleyin. Bu adres, hataları bildirmek için hata ayıklama iletişim kutusu tarafından açılan Adres olacaktır.
Gtk3 bağlantı noktası dalı için bir flatpak bildirimi ekleyin.
Script-fu devre dışı bırakma olasılığını kaldırın.
Renk profili dizinini özelleştirmek için –with-ıcc-directory configure seçeneği ekleyin. Varsayılan olarak, ortak yol /usr/share/color/ıcc olarak ayarlanır.

Belge

Xcf biçiminin açıklamasını güncelleme ” devel-docs/xcf.txt 2.”, GIMP 2.10 xcf dosyalarını desteklemek isteyen üçüncü taraf okuyucular için.
Libgimpbase tüm enums için Dokümantasyon iskeletler ekleyin/, iyileştirme için çok yer var.

Download: GIMP 2.10.12 Update 1 | 224.0 MB (Open Source)
View: GIMP Website | Release Notes |

Kaynak : https://www.neowin.net/news/gimp-21012

 

Kodi 18.3 nedir ?

Previous article

Wondershare Filmora nedir ?

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın