0

 

Geçtiğimiz günlerde Microsoft, yazılım devi GitHub’ı 7,5 milyar dolara satın aldı.
Uzun süredir CEO belirsizliği gibi sorunlar ve maddi sıkıntılar çekmesine rağmen yazılım dünyasında küçümsenmeyecek bir konuma sahip olan GitHub, açık kaynak kodlu projelerin büyük çoğunluğuna ev sahipliği yapıyor. Yazılım üzerinde iş birliği yapmak amacıyla bir çok şirket geliştiricileri tarafından kullanılan GitHub’ın, yazılım geliştirme evren merkezinin devi olduğunu söylemek, bizce yanlış olmaz.

Apple, Amazon, Google ve daha pek çok şirketinde kullandığı GitHub’a en çok destek veren şirketlerin başında Microsoft geliyor ve hatta kendine özgü Windows Dosya Yöneticisi kaynak kodunu bile Github’da tutuyor.

GitHub mali sorunlar nedeniyle bu anlaşmayı kabul ettiğini söylese de, Twitter’daki bazı kullanıcılar Github’ın bu anlaşmayla birlikte öldüğü kanısında. GitHub’un asla eskisi gibi olmayacağını düşünen kullanıcıların ortak düşünce noktası ise Microsoft’un şeffaf olmayan yapısı ve tekel haline gelme çabası. Bu düşüncenin sebeplerinden birisi Microsoft yıllar önce hem ABD’ye hem de Avrupa Birliği’nde rekabeti engellemek ve pazardaki lider konumunu kötüye kullanmak nedeniyle pek çok kez mahkeme karşısına çıkmıştı. Öte yandan şirketin eski CEO’su S.Ballmer’in 2001 yılında kullandığı “Linux bir kanser” iddası hala akıllardan silinemedi. Bu haberlerle birlikte bu anlaşmanın sonucunda kullanıcılar Microsoft’un geçmişte yaşananları yazılım dünyasına tekrar yaşatabileceği endişesini taşıyor. GitHub’un ücretli olması beklenen sonlardan birisi.

Peki ya bunların olduğunu yani uzun kodların cebi yakabilecek dolarlarda satışa sunulduğunu düşünecek olursak, biz ne yapacağız? Aridoshika ekibi olarak bunu sizin için araştırdık.

Bildiğiniz üzere WhatsApp’a muadil Telegram, Discord, Slack gibi uygulamalar çıkarıldı. WhatsApp şuan ücretlendirilirse yapacağımız ilk iş bize hitap edecek olan muadil diğer uygulamalara geçmek olacaktır. Durum GitHub içinde aynıdır. Ücretlendirilmesi dahilinde bizim tercih listemiz kabaracak bize hitap eden yazılım paylaşım ve geliştirme seçeneklerini kullanmaya devam etmeye çalışacağız. Source project, GitLab, BitBucket GitHub’a muadil diyebileceğimiz birkaç yazılım geliştirme platformudur.

Kullanılabilir yazılım platformları nelerdir ve nasıl kullanılır?

BitBucket;   Git veya Mercurial gibi VCS (Version Control System) kullanan projeler için bir web depolama servisidir. Github’ın tamamiyle ücretsiz olan clone bir sistem olarak görebiliriz. Kullanımı en az github kadar kolay ve gelişmiştir.  Pyhton dilinin bir framework’u olan olan Django ile yazılmıştır. Bitbucket Github’a oranla daha ucuzdur. 5 kullanıcıya(user) kadar, sınırsız private repository(özel depo) vermektedir. Ülkemizde fiyatlandırma göz önüne alınarak genelde şirketlerde Bitbucket tercih edilmektedir. Kullanıcı tercihi açık ara Github öndedir. Tahmini 3 milyondan daha fazla kullanıcıya sahip olan Github’ı, 1 milyonu aşkın kullanıcısı olan Bitbucket takip etmektedir. GitHub sadece Git’i desteklerken, Bitbucket hem Git hemde Mercurial’i desteklemektedir. Bitbucket hesabınız olmadan da diğer platformlara ait hesaplarınızla giriş yapılabilmektedir. Github üyeliğiniz varsa ise o hesap ile de Bitbucket’a giriş yapılabilmektedir.

Daha fazla bilgi ve ayrıntıya buradan ulaşabilirsiniz.

GitLab; Github’ın kullanıcılara sağladığı işlevlerin tamamını sunan bir Git servisidir. Açık kaynak(open source) projelerinizi bu servis üzerinde ücretsiz bir şekilde oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. Gitlab daha çok firmalarda tercih ediliyor çünkü : Ücretsiz sürümünde kendi sunucularınıza kurarak sadece kurum içi kullanıcıların erişebileceği Gitlab servisi hizmeti bulunmaktadır.

Source Project; GitHub gibi ortak proje çalışanlarının projelerini birlikte sürdürebildiği ve paylaştığı kod yazılım platformudur. Github kadar tanınmasa da çoğu firma ve yazılımcılar önemli ölçüde destek vermektedirler.

GitHub’a muadil yazılım paylaşım ve geliştirme platformlarının bazıları bu şekilde belirtilmiştir. Şimdi en büyük sorun ise kullanıcı tarafındaki bu ayrım nasıl yapılacağı ve şirkete nasıl yansıyacağı merak edilen konular arasındadır.

STEGANOGRAFİ NEDİR ?

Previous article

Fsociety Hacking Tools Pack

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa