0

Haber servisi, 1000 kullanıcıyı sızdırılmış kayıtları dinleyerek Google kullanıcılarını belirledi.

Bugün Google, çalışanların 1000 ses kaydının bir medya çıkışına sızmasının ardından, kullanıcıların Google Asistan sorgularını dinlemesini sağladı. Google ayrıca, kullanıcılarının ses kayıtlarında gelecekteki sızıntıları önlemeye çalışacağını da belirtti.

Belçika’nın Flaman bölgesindeki bir yayın kuruluşu tarafından yürütülen bir haber kuruluşu olan VRT NWS, bir Google taşeronundan aldığı “binden fazla [Google Asistan] kaydını dinleyebildiğini” söyledi.

Google Asistan, Google Ana Sayfa akıllı hoparlörler, Android cihazlar ve Chromebook’larda kullanılır.

VRT makalesinde, “Bu kayıtlarda açıkça adres ve diğer hassas bilgileri duyabildik . ” Dedi . “Bu, ilgili kişileri bulmamızı ve ses kayıtlarıyla yüzleşmemizi kolaylaştırdı.”

VRT, “sıradan Flaman halkının kendi kayıtlarının bazılarını duymasına izin ver” dedi ve bu insanlar kayıtların seslerini içerdiğini doğruladı.

Google Ana Sayfa’nın yalnızca kullanıcılar “Google’ı Tamam” veya “Hey Google” ifadelerini tetiklediğini kaydetmesi beklenir. Ancak VRT NWS, dinlediği 1000 kaydın 153’ünün “hiç kaydedilmemiş olması gereken ve” Tamam Google “komutunun açıkça verilmediği konuşmalar olduğunu” söyledi. VRT’ye sızan kaydedilen sesler “yatak odası konuşmaları, ebeveynler ve çocukları arasındaki konuşmalar, aynı zamanda yanan satırlar ve birçok özel bilgi içeren profesyonel telefon görüşmeleri” içeriyordu.

Google: Kaçak veri güvenliği politikasını ihlal etti

Google, bugün bir blog gönderisinde VRT hikayesine cevap verdi .

Google, “[]] hakemlerimizden birinin gizli Hollandalı ses verilerini sızdırarak veri güvenliği politikalarımızı ihlal ettiğini öğrendik” dedi. “Bu konuda Güvenlik ve Gizlilik Tepki ekiplerimiz aktif hale getirildi, soruşturuluyor ve harekete geçeceğiz. Böyle bir yanlış davranışın tekrar yaşanmasını önlemek için bu alandaki güvencelerimizi tam olarak gözden geçiriyoruz.”

Google daha önce kayıtları dinlemek için dil uzmanlarını işe aldığını ve bugünkü blog postasındaki pratiği savunduğunu açıkladı.

Google, “Daha fazla dil için konuşma teknolojisi geliştirme çalışmalarımızın bir parçası olarak, dünyadaki belirli bir dilin nüanslarını ve aksanlarını anlayan dil uzmanlarıyla ortaklık yapıyoruz” dedi. “Bu dil uzmanları, bu dilleri daha iyi anlamamıza yardımcı olmak için küçük bir dizi soruyu inceliyor ve yazıyor. Bu, konuşma teknolojisi oluşturma sürecinin önemli bir parçasıdır ve Google Asistan gibi ürünler oluşturmak için gereklidir.”

Bugün Google’a, dahili çalışanlarının da kayıtları dinleyip dinlemediğini sorduk. Bir şirket sözcüsü “evet” cevabını verdi ve “tüm inceleme süreci boyunca (hem dahili olarak hem de bağlı kuruluşlarımızla) kullanıcı gizliliğini korumak için geniş bir koruma yelpazesi uyguladığımızı” ekledi.

Kullanıcılar ses etkinliği kaydetmeyi devre dışı bırakabilir

Bloomberg , Nisan ayında yazdı , Amazon, Apple ve Google’ın tüm çalışanlarında akıllı asistan kayıtları dinleniyor . Google , “Konuşma tanıma sistemlerini iyileştirmek için çok sınırlı bir ses transkripsiyon kesimi yapıyoruz” olduğunu Business Insider’a kabul etti.

Amazon kısa süre önce müşteriler onları silene kadar Alexa görüşmelerini sakladığını onayladı .

Google’ın bugün yayınladığı blog yazısı, “tüm inceleme süreci boyunca kullanıcı gizliliğini korumak için çok çeşitli güvenlik önlemleri” kullandığını belirtti.

Google kullanıcıları, geçmiş kayıtları da silebilecekleri Google etkinlik kontrolleri sitesinde ses etkinliği ve diğer kişisel bilgi türlerini kaydetmeyi devre dışı bırakabilir . Google Asistan verilerinin nasıl yönetileceği ve silineceği hakkında daha fazla bilgi bu Google yardım sayfasında bulunabilir .

Google, “Dil uzmanları, tüm sesli snippet’lerin yalnızca yüzde 0.2’sini gözden geçiriyor” dedi. “Ses parçacıkları, inceleme işleminin bir parçası olarak kullanıcı hesaplarıyla ilişkili değildir ve hakemler arka plan konuşmaları veya diğer sesleri ve yalnızca Google’a yönlendirilen parçacıkları yazmamak üzere yönlendirilir.”

Şirket ayrıca, Google Asistan’ın “cihazınız Asistan ile etkileşim kurduğunuzu tespit ettikten sonra Google’a yalnızca ses gönderdiğini” söyledi. Ancak Google, bazen yazılımlarının, arka plandaki sesleri veya kelimeleri yanlış yorumladığını, “insanların Google Yardımcısı’nı kullanmaya çalışmadıklarında seslerinin kaydedildiği“ yanlış kabullere ”yol açtığını kabul etti.

Google, Ars’a, insanlar Google hesapları oluştururken ses ve ses etkinliğinin kaydedilmesinin varsayılan olarak “kapalı” olarak ayarlandığını söyledi.

Google, “Ses kayıtlarınızın hesabınıza kaydedilmesini istemelisiniz ve Google Asistan’ı kullanmak için Ses ve Ses Etkinliği gerekmez.” Dedi. “Ses ve Ses Etkinliği’nin (VAA) konuşma sistemlerini iyileştirmek için kullanılabileceğini ve Google’ın gizlilik politikasında kullanılabileceğini açıklıyoruz. Ayrıca, güvenilen işletmelere kişisel bilgiler sağladığımızı da açıklıyoruz. Her 3 ayda veya 18 ayda bir Asistan geçmişini otomatik olarak silmeyi hesaba katın.

5G Sağlık Tehlikesi

Previous article

Alman devleti Office 365’i okullarda yasakladı, Microsoft tarafından yanıt çok gecikmedi.

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın