fbpx

ARİDOSHİKA

Ulaşabildiğin her yerde

  1. Oyunculara güzel haberlerim var Google Bulut Oyun Platformu servisini duyurdu sizler için ince detay araştırdım iyi okumalar dilerim.

Bir oyuncu olarak en çok canımı sıkan oyunu indirmek ve bilgisayarımın  bazı oyunları çalıştırmaması ama artık bu sorunlar tarih olacak Google  bulut oyun platform gelişmeler sadece oyun severleri ilgilendirmiyor. Teknolojinin hayatımıza nasıl etki ettiğini ve dönüştürebildiğini de gösteriyor.

Stadia bir bulut oyun servisi. Yani oyunları kendi konsolunuza, bilgisayarınıza yüklemeyeceksiniz. Onlar Google’ın veri merkezlerinde yüklü olacak. Size sadece görüntüsünü gönderecek, akıtacak. Biz zaten YouTube’dan oyun oynayanların görüntüsünü izliyorduk. İşte bu servis sayesinde tek bir düğmeye basarak oynamaya başlayabileceğiz.

Tanıdık geldi değil mi  konsept?  Netflix ya da BluTV gibi platformların dizilere ve filmlere yaptığı şeyi Google oyunlara yapmaya çalışıyor.

Üstelik oyunu ister bilgisayar ister telefon ve televizyonda kaldığın yerden devam et elbette oyun oynarken internet hızı çok önemli  Google Stadia’nın oldukça yüksek hıza sahip bir internet hızına ihtiyaç olacağı zaten biliniyordu. Ancak konu ile ilgili açıklama şirket yöneticisi Phil Harrison’dan geldi. 1080p 60FPS oyun oynayabilmek için 25 mbps hıza ihtiyaç olacak dedi.

Google bu alanda tek şirket değil  Popüler oyun konsolları Sony PlayStation’ın PlayStation Now ve XBox’ın sahibi Microsoft’un Project xCloud’u gibi onlarca platform benzer şeyleri yapmaya çalışıyor. Uygulamada hiçbiri oyunseverlerin istediği seviyeye gelemedi. Google’ın yaptığı duyuru işte bu yüzden çok ses getirdi.

Google Stadia ile 4K çözünürlükte 60 FPS oyun oynamak için ise 30 mbps hıza sahip bir internet olması gerekiyor. Oyuncular ne kadar düşük bant genişliğine sahipse o kadar düşük bir çözünürlük elde edecek.

Google Stadia gerçekleşirse şahsen ben gerçek bir oyun deneyimi yaşayacağım tabi ki internet hızım yüksek olursa ülkemizde internet hızları arasında çok fark var hatta bölgeden bölgeye değişiyor hız ama düşünsenize donanım satın almadan istediğiniz oyunu internet hızınıza göre görüntü kalitesiyle oyun oynamak düşüncesi bile beni heyecanlandırmaya yetti.

Google Statia  kullanmak için sadece konsol var fiyat tahmini 120-180Tl olması belirtilen.

Sonuç olarak Google Stadia Oyun severler için müthiş bir gelişme istediğiniz oyunu konsol alarak oynanabilir ve  kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Sizce Google Stadia Oyun severler için nasıl bir gelişme yorum yapmayı unutmayın teşekkürler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.