0

Artık vücutlarımızın birer uzantısı haline gelen akıllı telefonlarımız, günlük hayatın telaşı içerisinde hayatımızı kolaylaştırmamız için birçok fırsatı beraberinde getiriyor. Özellikle akıllı telefonların yükselişiyle birlikte hayatımızda inkar edilemez bir konuma ulaşan mobil uygulamalar, günlük deneyimlerimizi yeniden şekillendirmemize yardımcı oluyor. İşlerimizi, finansal hesaplamalarımızı ve hatta sosyal hayatımızı bile kolaylaştırmamıza olanak veren uygulamalar sayesinde; daha kolay organize olabiliyoruz. Sosyalleşme biçimimizden satın alma davranışlarımıza kadar birçok şeyi şekillendiren mobil uygulamalarla günlük hayatımız hem daha pratik hem de daha eğlenceli bir hal alabiliyor. İşte sizin için hazırladığımız hayat kolaylaştıran aplikasyonlar listesinde yer alan mobil uygulamalar:

Microsoft OneNote

Adından da anlaşılacağı üzere OneNote, pratik bir not alma uygulaması. Ama gelişmiş özellikleri sayesinde onu klasik bir not defterinin ötesinde olarak değerlendirebiliriz. Standart ötesi bir sayfa düzeni üzerinden not almamıza olanak veren OneNote sayesinde dersliklerde, toplantılarda ya da not almamız gereken her anda kolaylıkla not alabiliyoruz. Not alma deneyimini gelişmiş multimedya seçenekleri ile bir adım öteye taşıyan Microsoft uygulaması; notlarımıza anlık fotoğraflar, videolar ve ses kayıtları ekleme imkanı da veriyor. Aynı şekilde OneNote üzerinden aldığımız notları bulut tabanlı olarak yedekleyip onlara diğer aygıtlarımızdan da eş zamanlı erişim sağlayabiliyoruz.

Asana

Organize olmak ve planlama yapıp süreci takip etmek için aplikasyon marketlerinde onlarca uygulama mevcut. Fakat Asana, basit arayüzü ve pratik kullanım seçenekleri sayesinde kendisini rakiplerinden soyutluyor. Proje yönetim aracı olarak kullanılan Asana üzerinden yapılacaklar listesi oluşturarak belirlediğiniz tarihler için atamalar yapabiliyoruz. Kişisel olarak kullanabilecek olmamızın yanı sıra ekip halinde de kullanabildiğimiz Asana, özellikle iş amaçlı kullanmaya uygun. Bu bağlamda Asana üzerinden proje grubunuz ya da ofis işleriniz için farklı kişilere görev atamaları yaparak tarihler belirleyebilirsiniz. Aynı şekilde Asana’nın iş bölümü ve takvimlendirme özellikleri sayesinde projenizin zaman döngüsü ve mil taşları konusundaki takibi de en verimli şekilde sağlayabilirsiniz.

CamScanner

Özellikle kitap, belge ve fiziki fotoğraf ve benzeri dokümanlarla işi başından aşkın olanlar için CamScanner hayat kurtarıcı olabiliyor. CamScanner uygulaması sayesinde, basılı kağıtlarımızı fotoğraflayıp PDF formatına çevirebiliyorsunuz. Telefonunuzun kamerasını nitelikli bir tarayıcıya çeviren CamScanner sayesinde nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah çıktısı gibi işlemlerinizde ayak işlerini minimum seviyeye indiriyorsunuz. Aynı şekilde taramasını yaptığınız belgelerinizi, fiziki dokümanlarınızı ve fotoğraflarınızı mail ve Whatsapp gibi paylaşım seçenekleriyle gönderme imkanınız da var.

Pocket

İçerik siteleri, bloglar ve benzeri portallarda çok fazla vakit geçiriyorsanız Pocket keşfetmeniz gereken bir uygulama olabilir. İnternet sayfalarında gezinirken gördüğünüz içerikleri daha sonra okumak üzere kaydetmenize olanak veren Pocket ile o an okumaya zamanınızın olmadığı makaleleri kaydedebilirsiniz. Kaydettiğiniz makaleleri, oldukça basit bir okuma arayüzü ile sizlerle buluşturan Pocket üzerinden, okuduğunuz yazılarda ilginizi çeken yerleri vurgulayıp arkadaşlarınızla da paylaşabiliyorsunuz. Tüm bunların yanı sıra, uygulama kaydettiğiniz içeriklerden bir kütüphane oluşturmanıza ve içeriklerinizi belirli etiketlere göre sınıflandırmanıza da olanak veriyor.

Meditasyon

Meditasyon, günlük hayatın stresinden uzaklaşıp sakinlik arayanlar için en ideal uygulamalardan biri. Günlük meditasyon pratikleri ile ruhsal dinginliği bulmanızı sağlayan uygulama, aynı şekilde günlük hayata yönelik davranış pratikleri de sağlıyor. İlişkiler, motivasyon, endişe, uyku, kilo verme gibi konulara da odaklanan Meditasyon, yaşam tarzınıza baştan sona etki ediyor.

CityMapper

Google Maps formatının daha kapsamlısını düşünün. O kadar kapsamlı ki; yaşadığınız şehirdeki tüm toplu taşıma olanaklarını, metro ve otobüs bağlantılarını da içine alıyor. İşte o uygulama CityMapper. Lokasyon bazlı bir veri tabanı üzerinden bulunduğunuz noktadaki otobüs duraklarını, metro hatlarını ve daha fazlasını anlık olarak takip etmenize olanak veren CityMapper, şehir hatlarının saat, hat ve lokasyon bilgilerini de paylaşıyor. Tüm bunların yanı sıra uygulama üzerinden konumunuza en yakın otobüs durağına yaklaşan otobüsleri ve otobüslerin ne kadar zaman sonra orada olacaklarına dair detayları da takip edebiliyorsunuz.

Scotty

Günlük hayatımızı kolaylaştırma konusunda en büyük avantajı sağlayan uygulamalardan biri de Scotty. Yenilikçi formata sahip olan uygulama sıra dışı bir iş planı ile şehir içi ulaşım davranışlarımıza yenilikçi bir ivme kazandırıyor. Cep telefonumuza kurduğumuz Scotty uygulaması üzerinden yakınımızdaki motorcularla iletişim kurabiliyor ve onlardan motor taksiciliği hizmeti alabiliyoruz. Şimdilik sadece İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde hizmet veren Scotty’nin yakın zamanda tüm Türkiye’ye yayılması bekleniyor.

Feedly

Yaşam kolaylaştırıcı bir diğer uygulama da Feedly. Habercilik ve yayıncılığa yeni bir ivme katan mobil uygulamalar arasında yer alan Feedly ilgilendiğimiz haber kaynaklarını tek bir noktadan takip etmemize olanak veriyor. Bu sayede sadece tek bir uygulama üzerinden istediğimiz yayınların haberlerini ve içeriklerini anlık alabiliyoruz. Aynı şekilde uygulama sayesinde farklı ilgi alanlarınıza yönelik farklı akışlar oluşturarak çeşitli içerik portallarının haber akışlarını da kolaylıkla alabiliyorsunuz. Dijital üzerindeki içerik gürültüsünün ne denli yoğun olduğu gerçeği de göz önünde bulundurulunca Feedly uygulamasının sizi gereksiz, ilgi duymadığınız içeriklerden kurtararak vakit kazandıracağını söylemek doğru olacaktır.

WEB SİTESİ İÇİN ZARARLI YAZILIM

Previous article

SEO’NUN İŞLETMENİZE SAĞLAYACAĞI 10 TEMEL FAYDA

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa