0


Merhaba arkadaşlar işleyeceğimiz konular HDD nedir ,SSD nedir , HDD ve SSD arasındaki farklar nelerdir ve SSD avantajları nelerdir? Öncelikle şu bilinmelidir ki HDD ve SSD bilgisayarın donanım parçası olup görevleri Data (verileri) depolama yapmaktır.

[su_button url=”https://tr.wordpress.org/download/” target=”blank” style=”soft” background=”#1a53e8″ center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: microchip” icon_color=”#59e10c” text_shadow=”0px 0px 0px #ded7d7″]HDD Nedir?[/su_button]HDD diğer adı Sabit disk geçer ve donanım birimi(Bilgisayar çevre birimidir) bilgisayarlarda üretilen işlemci tarafından işlenen elektronik verilerin manyetik donanım tarafından kaydedildiği donanımdır HDD bilgisayar açılınca işletim sistemi ve diğer yazılımları sistem belleğine yükler ve kalıcı olarak saklamak istersek bilgileri hard disk(HDD) burada devreye girer bilgisayar kapalı bile olsa bilgileri korumaya devam eder hard diskler saklamaları gereken verileri disk üzerine manyetik değişiklikler yaparak tutar.

[su_button url=”https://tr.wordpress.org/download/” target=”blank” style=”soft” background=”#11a92f” center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: info-circle” icon_color=”#2f2f2f” text_shadow=”0px 0px 0px #ded7d7″]SSD Nedir? :[/su_button]SSD Nedir? : (Solid State Drive – Katı Hal Sürücüsü), verilerinizi depolamak için mekanik parçalar yerine bellek yongalarından ve dahili devrelerden faydalanan sürücülere verilen isimdir.
Son yıllarda iyi bir PC’ye sahip olmak isteyenlerin vazgeçilmezi haline gelen SSD’ler, geleneksel Sabit disklerin bazı sorunlarını ortadan kaldırıyor.[su_button url=”https://tr.wordpress.org/download/” target=”blank” style=”soft” background=”#f31e1e” center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: exclamation-triangle” icon_color=”#131313″ text_shadow=”0px 0px 0px #ded7d7″]SSD ile HDD Arasındaki Farklar Nelerdir? [/su_button]

  •  Çalışma Prensibi: HDD verileri dönen diskler üzerinde depolar;
  • Çalışma Prensibi: SSD verileri ise elektronik yongalara depolar.
  •  Fiyat: SSD’leri bir çeşit pahalı USB belleğe benzetebiliriz. Bunun yanında SSD ve HDD aynı işlevi görürler;
  • HDD fiyatı ucuzdur;
  • Hız:SSD’lerin HDD’lerin karşısındaki en büyük avantajı, hızı. Geleneksel sabit disklere göre SSD’li bir bilgisayar çok daha hızlı açılır ve uygulamaları çok daha hızlı açar.
  • Hız:HDD’lerin SDD karşısında hız konusunda şansı yok HDD eski teknoloji ve Hızları azdır.
  • Dayanıklılık:SSD’ler hareketli parçalara sahip olmadığından, HDD’ler gibi aniden bozulma ihtimalleri daha düşüktür. Bununla birlikte arıza yapan bir SSD’den veri kurtarmak çok daha zor olabilir.
  • Dayanıklılık:HDD içinde hareketli parçalar bulunduğundan dolayı bozulma oranları fazladır en küçük bir sarsılma bozulma yaşayabilirler

[su_button url=”https://tr.wordpress.org/download/” target=”blank” style=”soft” background=”#060606″ center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: coffee” icon_color=”#ca0a0a” text_shadow=”0px 0px 0px #ded7d7″]SSD Dezavantajları[/su_button]SSD hiç mi dezavantajları yok tabi ki var bunları sizler için araştırdım: SSD’lerin de bazı dezavantajları var. Bunların en başında SSD’lerin HDD’lere kıyasla yüksek fiyatları geliyor. HDD’lerde 500GB “giriş modeli” kabul edilirken SSD’lerde “giriş seviyesi” 128GB’a kadar inebiliyor. Dolayısıyla SSD’lere çok fazla para dökmek istemiyorsanız, uygulamaları SSD’ye yükleyerek hız avantajından faydalanabilirsiniz.

Muammer Altunkan
Kto Karatay üniversitesi Tarih 3/4 Cyber security search python Wordpress Design

LS komutu bilenler için linux 101 – 3

Previous article

Drone Nedir ve Hangi alanda Kullanılır?

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa