0

Hindistan’ın Ay görevi için önemli bir dönüm noktası olan ISRO, uzay aracını bir ay yörüngesine yerleştirmek için Salı günü Chandrayaan-2’nin sıvı motorunu ateşleyecek.

Hint Uzay Araştırmaları Örgütü Başkanı K Sivan Pazartesi günü PTI’ye uzay aracını Ay’ın etrafında bir yörüngeye koyma operasyonunda “Yarın sabah (geçici olarak 08: 30-9: 30 arasında) zorlu geliyor.”

Bunu takiben, uzay aracının Ay’ın yüzeyinden yaklaşık 100 km uzaklıktaki ay kutuplarından geçen son yörüngesine girmesini sağlamak için dört yörüngesel manevra olacak.
Daha sonra, Vikram toprak sahibi, Bengaluru merkezli uzay ajansına göre, 2 Eylül’de yörüngeden ayrılacak.

ISRO, 7 Eylül’de ay yüzeyinde yumuşak bir iniş yapmak için güçlü iniş başlamadan önce arazi üzerinde iki yörüngesel manevra yapılacağını söyledi.
22 Temmuz’da GSLV MkIII-M1 aracı tarafından başlatılan Chandrayaan-2, uzay aracının son yörüngeli manevrasının başarıyla gerçekleştirilmesinin ardından 14 Ağustos’ta Lunar Transfer Yörüngesine girdi.

Uzay aracının sağlığı, Bengaluru’daki Bengaluru’daki ISRO Telemetri, İzleme ve Komuta Ağı’ndaki (ISTRAC) ISRO Telemetri, İzleme ve Komuta Ağı’ndan (ISTRAC) Bengaluru yakınlarındaki Hint Derin Uzay Ağı (IDSN) antenlerinin desteğiyle sürekli izlenmektedir.

ISRO 14 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, Chandrayaan-2 uzay aracındaki tüm sistemler normal performans gösteriyor.
ISRO ‘ya göre, Hindistan’ ın ikinci ay seferi olan Chandrayaan-2, Güney Kutbu olan Ay’ın tamamen keşfedilmemiş bir bölgesine ışık tutacak.

Uzay ajansı, “Bu görev, ayrıntılı topografik çalışmalar, kapsamlı mineralojik analizler ve ay yüzeyinde bir dizi başka deney yaparak, Ay’ın kökenini ve evrimini daha iyi anlamamızı sağlayacaktır.” Dedi.

“Oradayken, Ay’da su moleküllerinin varlığı ve benzersiz kimyasal bileşimi olan yeni kaya türleri gibi Chandrayaan-1 tarafından yapılan keşifleri de keşfedeceğiz” dedi.

https://gadgets.com/

 

Muammer Altunkan
Kto Karatay üniversitesi Tarih 3/4 Cyber security search python Wordpress Design

Windows Tor Browser Kullanımı

Previous article

Chocolatey GUI Nedir ?

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın