0

Metin yazarlığı işine merak salanlar, internette küçük çaplı bir araştırma yaptıklarında hemen bir terimle karşılaşırlar: SEO. Yani, “arama motoru optimizasyonu”. Nedir bu arama motoru optimizasyonu, neden bu kadar hayati?

Freelancer olarak çalışmaya metin yazarı olarak başladıysanız kesinlikle SEO uyumlu içerik yazma konusunda kendinizi geliştirmelisiniz. Yazdığınız içerikler özgün ve akıcı içerikler olmalı, aynı zamanda Google aramalarındaki basamakları hızla tırmanabilmek için de keyword’ler içermeli. Tüm bunlar şu an için size Fransız geliyor olabilir. Ancak bu yazıyı okumayı tamamladığınızda yukarıdaki sorunun cevabını çok iyi anlayacaksınız.

Nedir Bu SEO?

Şimdi işin teknik boyutuna inmek gerekiyor. Bir arama motorunda bir kelimeyi ya da söz öbeğini arattığınızda karşınıza çıkan siteler tesadüfen mi çıkıyor? Yoksa bu işin bir düzeni mi var? Elbette arama sonuçları belirli dinamiklere bağlı olarak karşımıza çıkıyor. Bu dinamiklerin en büyükleri Google Ads ve SEO. Arama sonuçlarında ilk çıkan linkler, Google Ads ve SEO’nun eserleri.

Eğer bir link Google Ads linki ise, zaten bold olarak site başlığının yanında “reklam” yazdığını göreceksiniz. Reklam siteleri haricindeki tüm siteler, SEO nedeni ile karşımıza çıkıyorlar. Başarılı bir SEO, siteye daha çok tıklanma getiriyor. Peki, başarılı SEO’nun sırrı ne? Başarılı SEO uyumlu içerikler…

SEO Uyumlu İçerik Yazmanın Sırrı

SEO uyumlu, kaliteli bir içerik yazmak için öncelikle güçlü keyword’lere ve bu keyword’lerin metne dengeli dağılımına ihtiyacınız var. İçeriğinizin konusu ile ilgili en çok aranan kelimeleri araştırarak işe başlayabilirsiniz. Sizin içeriğinizi en yakından ilgilendiren keyword’leri seçtikten sonra bu keyword’leri arama motoruna yazın. Arama sonuçlarında ilk çıkan siteleri inceleyin. Evet, şu an rakip analizi yapıyorsunuz! Sizin yazacağınız içeriği, başkaları nasıl yazmış, hangi başlıkları ve alt başlıkları kullanmışlar inceleyin. Böylece ne yazacağınız ve nasıl yazacağınız kafanızda daha iyi canlanacak.

Yazının taslağı zihninizde oluştuktan sonra, yapmanız gereken keyword’lerle beraber yazınızı yazmak. 100 kelimelik bir metinde aynı keyword maksimum 2 kez olmalı. Bu kurala uyarak SEO açısından kaliteli bir içerik ortaya koyabilirsiniz. Çok keyword kullanılan, özgün olmayan içerikleri Google kalitesiz olarak algılar ve arka sıralara atar. Dozunda ve yerinde keyword kullanımı ve özgün kelime seçimi ile siz de başarılı bir freelance içerik yazarı olabilirsiniz!

YAKIN GELECEKTE SİZİ ÖNE ÇIKARACAK MESLEKLER

Previous article

TÜYOLAR: EXCEL’İN İNCELİKLERİ

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Genel