0

Neden Instagram Butik Hesabı Kurmalıyım? Corona Virüs ve Yeni Dönemin Getirdikleri

 

Bir kaç yıl önce şunu diyebiliyordum: “instagram hesabı kurmak zorunda değilsin, instagram pazarlama için sadece bir araç, kurarsan iyi olur kurmaz isen büyük sorun yaşamazsın”. Ancak bu önerme artık geçerliliğini kaybetti. Eğer bir instagram hesabın yok ise – hem kurumsal olarak hem de kişisel olarak – dijital çağda ayakta kalman mümkün değildir. Kalsan bile eksik kalırsın ve en ufak darbede yıkılmaya mahkumsundur. 2020 yılı Mart ayında tüm dünya Corona Virüs salgınının ekonomik tahribatını nasıl atlatacağını düşünüyor. Tüm ülkeler ve sektörler buna bir çözüm bulmaya çalışıyor.

 

Bilimsel makaleleri incelediğimizde vardıkları bir sonuç var, çıkarımlarımı size kısaca ifade etmek istiyorum: “2020 Corona Virüs salgını ile artık dünya değişti ve dijital bir çağa girdik.Artık geri dönüşü olmayan bir yoldayız. İnsanlar evine kapandı eğitim online oldu, alışveriş online oldu. Kurye hizmeti veren firmalar sipariş yetiştiremiyor ve her ay ülkemizde 4-5 tane kurye hizmeti veren firma kuruluyordu şimdi bu sayı katlanarak artmakta. Fiziksel dükkanı olan kişiler dükkanlarını kapayıp evlerine kapandılar. Ancak hayatta kalmaları için pazarlamaya devam etmek zorundalar. Ancak eski esnaf düzeni ve çarşı pazarı yok. Virüs salgını geçmiş olsa bile tekrar edebilir düşüncesi hakim. Yani insanlar bir şekilde dijital marketing kafasına bürünmek zorundalar.”

 

Örnekleri çoğaltabiliriz. Ancak konunun anlaşıldığı düşüncesindeyim. Her şey artık daha komplike bir hal aldı. Çok uzağa gitmeden bir bakalım. Eminim ki etrafınızda çok örnek vardır. Bir instagram hesabı açayım, 50.000 bot takipçi atayım ve günlük 8-10 adet sağdan soldan aldığım görselleri biraz editleyip, etiketleri de iyi kullanmaya çalışarak paylaşım yapayım bir seneye büyük gelirler elde edeyim. Bu anlayış artık son buldu. Evet 2015-2016 yıllarında bunu yapan bir çok kişi ciddi gelirler elde etti. Milyon Türk Lirası kazanç elde eden kişileri hepiniz biliyorsunuz. Hatta Geçtiğimiz üç sene içerisinde dahi bir yere kadar bu mümkündü. Ancak şu an kesinlikle bunu ya-pa-maz-sı-nız. Bitti. Şimdi yeni bir döneme girdik ve yeni silah yazılım. Devletler arasındaki çekişmeler (belki de savaşlar) bile yazılım eksenli gerçekleşmekte. Hal böyle iken firmalar ve pazarlama yapan kişiler arasındaki rekabetin yazılımdan başka bir şey ile gerçekleştiğini söylemek mümkün değil. İşte instagram bu araçlardan sadece bir tanesi belki ama en önemlisi olduğunu rahatlık ile söyleyebilirim. Peki diğer pazarlama araçları neler? Hadi onu ayrı bir başlıkta inceleyelim ver ardından konumuza başlayalım.

 

Yeni Trend Pazarlama Teknikleri ve Dijital Devrim

 

Bu büyük dönüşüm pazar anlayışını ve rekabet anlayışını değiştirmiştir. Geleneksel pazar modelinin en basit haline bir bakalım. Bir çarşı düşünün. İstanbul Kapalı Çarşısı gibi. İçerisinde dükkanların olduğu ve her türden ürünü bulmanın mümkün olduğu bir çarşı. Oradan dükkan almak 60-70’li yıllarda çok önemliydi. Çünkü orası bilinen bir yerdi. Bilinen diyorum çünkü pazar yerleri belliydi ve orası da büyük bir alana kurulmuş yüzlerce esnafı bir araya getiren bir yerdi. Yani marka PR ihtiyacı yoktu. Çünkü kurulurken marka olarak kuruluyordu. Daha sonra AVM’ler kuruldu. Bunlar dahi bir bakıma bilinen mekanlardı. Ancak bunların bile marka pr çalışmasına ihtiyacı olmaktadır. Şehirlerde artan AVM’lerin getirdiği bir sonuç olarak bazı AVM’lerde müşteri potansiyelinin azalıp diğerinde arttığı bilinen bir gerçektir. Bunun için bir çok AVM etkinlik düzenlemekte ve popülaritesini arttırmaya çalışmaktadır. Fiziksel pazarlar dahi artık konumlarının gücünü kullanamaz hale gelmiştir. Geleneksel pazarda fiziksel Pazaryeri konumunu, modern pazar anlayışında marka almıştır. Geleneksel pazar modelinde İstanbul Taksim’de işlek bir caddede bir mekanınız olması ile modern pazarlama modelindeki güçlü ve bilinen bir marka olması eş değerdir. Buradaki sihirli cümle bilinen olmakta saklı olduğunu unutmayınız. Büyüme de kazanç da burada yatmaktadır. Peki yukarıda bahsettiğimiz instagram harici pazarlama araçları neler:

 

•   Web sitesi (Çok ayrı bir konu ve çok kapsamlı ele alınması gereken ve yüzlerce parametre barındıran bir araç. En güçlü silahların başında gelmektedir.)

 

•   Google Ads: Google’ın bize sunduğu reklam aracıdır. Pazarlama anlayışında çok önemli bir konumdadır. Arama motorunu aktif kullanan dünya nüfusuna ulaşabileceğiniz etkili ve vazgeçilmez bir araçtır.

 

•   Facebook Ads: Instagram’ın da bağlı olduğu reklamlam şirketi Facebook Ads’dir. Kurumsal instagram hesapların reklam verebilmesi için bir Facebook Ads hesabı oluşturmaları şarttır. Markalaşma sürecinde Google’dan dahi önemli bir konumdadır.

 

•   Influencer Ağı: Yoğun bir şekilde gördüğünüz ve bunaldığınız reklamlar nedeni ile bazen instagramda sevdiğiniz sayfaları dahi bırakmak zorunda kalıyorsunuz. Evet influencer ağı sadece takipçisi yüksek sayfalara reklam vermek demek değildir. Hedef kitleleri uyuşan sayfalara reklam vermek gerekmekte ve reklam içeriği bazen direkt reklam metinleri kullanılarak yapılmakta bazen de viral bir şekilde yapılmaktadır.

 

•   Haber Kaynaklarını Kullanmak: Ulusal ve yerel bir çok haber kaynağı mevcuttur. Bu haber kaynaklarının web tabanlı ortamlardaki yayın organlarını kullanmanız markalaşma sürecinde önemlidir. Kısacası haber sitelerine ilgili ve arama motoru sonuçlarına etki edecek içerikler girilmelidir. Bu süreçteki deneyimlemelerimden biri de bu oldu. 1 yıl uğraşıp alamadığımız verimi sadece doğru tek bir haber kaynağı ile 1 saate aldığımız çalışmalar oldu.

 

•   Medya – TV: Evet bir çok kişinin göz ardı ettiği ama hala daha çok etkili olan Tv ve gazeteleri küçümsememek gerekiyor. Çok uygun fiyata reklam vereceğiniz kaynaklar bulabilirsiniz. Örneğin instagram reklamları için günlük 100 tl den aylık vergisi ile beraber 3600 tl harcamak yerine Ege bölgesinde yayın yapan bir TV’ye hafta içi haberleri sonrası reklam çok daha etkili olabilir.

 

•   YouTube: Bunu bilerek büyük harfler ile yazdım. İlerleyen günlerde Youtube’un pazarlama anlamında ataklar yapacağı kanaatindeyim. Şu anda dahi bir youtube videosu markalaşma sürecinin tutundurma aşamasındaki en etkili araç olduğunu rahatlık ile söyleyebilirim. Uzun ve sıkıcı bir açıklama yapmak istemiyorum ancak sadece şunu söyleyim; Biz Google tarafından tanınan, bilinen ve otorite sahibi olmaya çalışmaktayız.  Ve de istediğimiz kelimeleri arayınca biz çıkalım istiyoruz. Evet unutmayın ki YouTube Google’ın kendi aracıdır ve onu sizin araçlarınızın bir puan önünde yarışa başlatıyor.

 

•   Mobil App: Saydığım tüm maddeler çok önemli. Ancak diğer maddeler ile bu madde arasında büyük bir fark var. Bu alan bakir bir alan ve rekabet oranı çok düşük. Yapacağınız bir mobil uygulama ile büyük ve potansiyel bir müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz.

 

•   Diğer Sosyal Medya Araçları: Instagram dışındaki sosyal medya araçlarının önemini dile getirmek istiyorum. Şu an en popüler araç instagram olabilir. Ancak ilerleyen dönemlerde onun yerini hangisi alacak bilemiyoruz. Bunun için diğer araçları da önemsemeniz gerekmektedir. Özellikle ben burada TikTok’a dikkat çekmek istiyorum. Şu anda büyüme trendi olarak instagram’ın önünde olan bir sosyal mecradır. Instagram gibi pazarlama aracı olarak kullanılmama sebebi kaliteli yayıncıların orada olmayışı. Bunun sebebi de TikTok’un net olarak bir kazanç sistemi olmaması. Şimdilik sadece yayıncılara bağış sistemi ile kazanç sağlamalarına olanak vermektedir. Ancak video içeriklerinden bir kazanç dağılımı yapmaya başlar ise o zaman reklam verenler de yani sizler de orada olacaksınız. Hangi sektörde olursanız olun kesinlikle TikTok’a erkenden girmenizi tavsiye ediyorum. Diğer bir araç Pinterest; tasarım, ev, moda gibi konularda faaliyet gösteriyor iseniz kesinlikle Pinterest’te olmanız gerekmektedir. Ciddi bir kullanıcıya sahip ve kaliteli bir kitlesi olduğu söylenebilir. Facebook; her ne kadar siz Facebook öldü diye düşünseniz de aslında aksine bir dirilme yaşıyor. Özellikle Facebook gruplarındaki ivme çok yüksek. Forumların yerini Facebook grupların almaktadır. 40 yaş üzeri ve gelir durumu iyi bir kitle ile genç ve araştırmacı bir kitle şu an Facebook’u çok fazla kullanmakta. Twitter; bilgi akışının en hızlı olduğu yer burasıdır. Eğer web sitesi trafiği ve sosyal sinyal düşünüyor iseniz kesinlikle Twitter’ı kullanmanız gerektiğini söyleyebilirim. Bunların dışında yeni ve modern sosyal medya araçlarına da göz atmaya davet ediyor ve önem vermenizi tavsiye ederim.

 

•   Instagram: Asıl konumuz Instagram! Ancak neden sözü bu kadar uzattım. Çünkü rakiplerinizin ne kadar iyi çalıştığını görmeniz açısından fayda sağlayacağını düşünüyorum. Yukarıda saydığım her başlık kendi içerisinde bir kaç eğitim almayı gerektirecek konular. Bir Google Ads öğrenmeniz deneyim ve günlerce eğitim gerektirir. Gelelim konumuza. Butik instagram hesabı nasıl kurulur, nelere dikkat edilir ve hesabımı nasıl büyütürüm?

Butik Instagram Hesabı Kurmak ve Adım Adım Kurulum

 

Şimdi bir instagram hesabını incelemek ile işe başlayalım. “Üç beş bin takipçi kasayım da 1 tl ye telefon kılıfı alıp 20 tl’ye satayım” kafasında olanlar buradan yazıyı okumayı bırakabilirler. Çünkü kesinlikle devamını anlamalarını beklemiyorum. Arkasında çok ciddi bil yazılım gücü olan ve Facebook gibi bir dünya devinin satın aldığı güçlü bir algoritmaya sahip mobil Application ile karşı kaşıyayız. Onun için her ne kadar ara yüzü incelemek ile işe başlasak da asıl konumuzun instagram algoritması olduğunu unutmayın.

 

Siz bir instagram hesabı değil bir iş yeri bir dükkan kuruyorsunuz. Konuya bu açıdan yaklaşın. Şöyle düşünün. Siz bir dükkan kiraladınız ve x miktarda harcama yaptınız. Yaptığınız bu harcamaya boş ve anlamsız gider olarak bakar mısınız? Ya da 4-5 ay kira ödedeniz ve bu kadar süre zarardasınız. Ama eylül ayında okullar açılınca işiniz yeniden hızlanacak. Mevsimsel olarak gideriniz gelirinizin üzerinde olmuş olabilir. Bir de dükkanı kiraladığınız yere göre gelir elde edersiniz. Mesela İstanbul Beyoğlu’nda bir Nargile kafe açmak mı, yoksa Niğde’de bir ara mahallede mi açmak? Instagramı açmak istediğiniz bir dükkandan ayırır iseniz kesinlikle kazanamazsınız. Kazanamayacaksınız da.  Vizyonunuzu siz belirleyeceksiniz.

 

Sıfır bir hesap nasıl açılır? Konuya buradan devam edelim. Çünkü bir hesabı büyütmekten kadar açmak da önemlidir. Sağlam zemin üzerine kurulu olmayan bir binanın hali nasıl ise bu da öyle olacaktır. Size paylaşmış olduğum bu resimde (@tatilcinizgeldi instagram profili) yer alan tüm ayrıntıları tek tek ele alacağım.

 

1. Adım – Instagram Kullanıcı Adı Belirleme

 

Instagram kullanıcı adı belirlenirken akılda kalıcı olması ve kullanıcının dikkatini çekmesi önemlidir. Kuracağınız hesap bir butik hesabı olduğunun farkındayım. Bir çok kişi butik denilince ayakkabı ya da kıyafet alıp satmak anlıyor. Artık dijital çağdayız. Dijital ürünler de alıp satabilirsiniz. Yukarıdaki hesap bu amaç ile kurulmuş bir hesaptır. Tatil yerlerinden reklam almayı planlayan bir hesaptır. Kullanıcı adı @tatilcinizgeldi olarak belirlenmiştir. Kulağa hoş gelen ve farklı bir isim. Hatta kendi içerisinde bir cümle olduğunu söylemek bile mümkündür. İsmin jenerik olması ve dikkat çekmesi ilk kuralımız. İkinci kuralımız ne kadar kısa olursa o kadar iyi olur. Yukarıdaki hesap 15 karakterden oluşuyor. Çok kısa sayılmaz ama kendi içerisinde bir cümle barındırdığı için ve iki kelime ile büyük bir çağrışım yaptığı için makul bulunabilir. Ama her ne olursa olsun 15 karakteri geçmemelidir. Üçüncü kuralımız ise kelimelerin arasında kesinlikle noktalama işaretleri koymayın.

 

Örneğin @tatil_sepeti gibi bir kullanıcı adı almayın. Kısa isim bulmaya çalışırken araya noktalama işareti koymak zorunda kalabilirsiniz. Bunun yerine biraz daha uzun olsun ama noktalama işareti kullanıcı adında geçmesin. Dördüncü kural benzersiz olun. Az önce örneğini verdiğim @tatil_sepeti gibi zorlama isimler almayın. Çünkü böyle bir markada içerisinde sepet geçen yüzlerce kurumsal firma da söz konusu. Onun için akılda kalıcı ve rakiplerinize benzemeyen bir isim seçin. Beşinci kural ise kullanıcı adı akılda kalıcı olmalı. Yani takipçileri hesabı takip ettiler paylaşımları beğeniyorlar ama isminiz akılda kalıcı olmadığı sürece tutmayacak ve marka olmayacaktır. Mesela @reynmen kullanıcı adını seçerken çok akıllıca seçmiştir. Hem tek seferde söyleniyor hem de akıla kalıcıdır. Bir marka olmaya müsaittir. Takipçileriniz bir defa okuduğunda aklında kalmalı ve çıkmamalıdır. @denizleraltinda20binfersah gibi anlamsız ve akılda tutması zor bir isim seçmemelisiniz. Tabi bunu bir butik için söylüyorum. Bir edebiyat sayfası olamsı tartışılır. Ancak isme baktığımızda kitap okumayan bir kişinin o ismi aklına getirmesi mümkün değildir. Bazen bir butik hesabı görüyorum ve güzel bir ürünü beğeniyorum. Eğer postu kaydetmedi isem ismini aklıma getirip de arama motorundan aratarak bulmam mümkün olmuyor çünkü ismi aklıma gelmiyor.

 

2. Adım – Profil Resmi Seçme – Logo Tasarımı

 

Mekanınızın dış görünüşü ne kadar önemli ise logo da o derece önemlidir. Yan yana duran aynı kalitede ve aynı hizmeti sunan iki restoran düşünün. Ancak birinin dışı ahşap kaplı ve içerideki aydınlatma bariz daha iyi. Ancak diğeri paspal bir görünüme sahip. Siz hangisini tercih edersiniz. İşte logo tamamen sizin dükkanınızın dış görünüşünü temsil ediyor. Bir paylaşım yaptınız ve keşfete düştü diyelim. Ya da bir kişiyi takip ettiniz ve onun da sizi takip etmesini istediniz. Karşı tarafın bildirimlerine ya da time line’ına düştünüz. İşte diğer kullanıcılar sizin sadece profilinizi ve kullanıcı adınızı görecektir. Bunun için profil fotoğrafı dikkat çekici, net, keskin ve göze batan ama rahatsız etmeyen bir biçimde olmalıdır.

 

Profil fotoğrafı için iki önerim olacak. Biri bilinirlik kazanmak için gerekli olan bir çalışma yani logo tasarımı. Diğeri ise bir tüyo. Instagram logo çalışmasından bahsetmek istiyorum. Hesabı kurarken reklam harcaması ve takipçi kasımı kadar önemli bir konudur bu. Bir firmanız var diyelim ve firmanız için günlük 100 tl reklam harcaması yapıyorsunuz farzedelim. Aylık vergi ile beraber nerede ise 3600 tl harcama demek bu. Şunu çok net söyleyebilirim. O reklamı gören kişiler her ne kadar birinci planda içeriğinize baksalar da ikinci olarak logo ve kullanıcı adına bakmaktadırlar. Eğer logo kötü ise logosu sizden daha iyi olan ve 40 tl reklam veren biri sizden daha etkili müşteri toplayabilir. Logo tasarımı yaparken çarpıcı ve ilgi çekici renkler kullanın. Minimal çizimler yaptırın. Firma logonuzu instagram profilinde kullandığınızda dikkat çekmiyor ise instagram için logoyu baştan tasarlatmalısınız ya da renkleri ile oynamalısınız.

 

Şimdi ikinci önemli noktaya gelelim. Aslında bu bir hile olarak görülebilir ancak değil. Logonun etrafına bir halka yapabilirsiniz. Kırmızı ya da yeşil halka yaparsanız çok fazla dikkat çekecektir. Çünkü kırmızı halka profilde yeni yayınlanmış hikaye olduğunu temsil ediyor yeşil halka ise yakın arkadaşlar için yeni yayınlanmış hikaye olduğunu temsil ediyor. Bu profile tıklatmak için bir taktiktir. Bundan sonrası size kalmış. Kullanıcı içeri girdikten sonra farklı parametreler devreye giriyor.

 

3. Adım – İsim Soyisim (Instagram Adı) Düzenleme

@ işareti ile başlayan instagram kullanıcı adı olarak geçer. Ancak profili düzenle yazan kısmın altındaki ise instagram ismi olarak geçmektedir. Mümkün ise kullanıcı adı ile birebir aynı olmalıdır. Yani kullanıcı adı daha önemli olduğu için kullanıcı adını alınırken yukarıda anlattığım kurallara dikkat edilmelidir. Çünkü bu kısım istenildiği gibi düzenlenebilir ve eşsiz olmak zorunda değildir. Yani aynı instagram adını birden çok kişi alabilir. Ancak kullanıcı adını daha kısa tutmak isteyebilirsiniz. Akılda kalması amacı ile bu yapılabilir. Mesela @tr50tonu gibi. Ancak instagram adını Türklerin 50 Tonu yapabilirsiniz. Bu durum hariç birebir aynı olmasının en uygun olduğunu belirtmek isterim.

 

 

4. Adım – Instagram Biyografi ( Açıklama ) Bölümünün Ayarlanması

 

Burada dikkat etmemiz gereken bir konu var. Daha önceden tüm biyografi herkes tarafından tamamı ile görünüyordu.  Şimdi ise devamı seçeceğine tıklanıldığı takdirde diğer kullanıcılar tarafından görülebilmektedir. Burada biyografide ilk cümlede hatta ilk 5-6 kelimede verilmek istenilen mesaj verilmelidir. Eğer siz oraya “şeffaf kargo ile siparişiniz teslim edilir” yazarsanız ve vurgulamak istediğiniz o ise biyografi işlevsel olacaktır. Ama hesabınızın ne işe yaradığını vurgulamak ve etkilemek daha önemli olduğu içi yaptığınız iş tam olarak anlaşılmasını istiyorsanız bu ifadeler anlamsız olacaktır. Örneğin “ev hanımlarının tercihi tasarruflu elektrikli fırın” demek daha etkileyici ve anlamlı olacaktır. Çünkü verilmek istenilen üç mesajı kısa ve öz bir biçimde vermiş oluyorsunuz. Hedef kitleye bir vurgu yapılmış: ev hanımları, ekonomik olduğu belirtilmiş: tasarruflu, satılan ürün yani elektrikli fırın belirtilmiş. Çok esrarengiz ve Dominik adasındaki yerli kabilenin dilinden cümleler sarf etmeye gerek yok. Basit ve anlamlı bir cümle ile giriş yapılabilir.

 

Daha sonra ikinci satıra geçerek bir cümle kurulabilir. İlgi çekici ve insanları gülümseten ya da rakiplerinizden farklı olan bir yanınızı belirtin. Burada bir tüyo vermek istiyorum. İkinci satıra yazacağınız içinci cümlenin içerisinde bir ya da iki tane hashtag kullanın. Bu deneyimleyerek farkettiğim bir durum. Bio’da yazacağınız hashtag sizin instagram aramalarında sıralama almanıza bir etken. Tek ve en önemli etken değil. Ama önemli bir etken. Örneğin ikinci cümlede “ #ucuzfırın fiyatları ile sizlere #elektirktasarrufu sağlayan bir ürün hazırladık ” şeklinde tag yapabilirisiniz. WordPress site kullananlar ya da YouTube kanalı olanlar bilirler. Sitenin açıklama kısmında yazan yazılar ile Google o siteyi ön plana çıkarır. Ya da Youtube’da açıklama kısmında en üstte yazdığınız cümleler içerisinde geçen kelimeler sizi Youtube videolarında ön plana çıkarır. Burada da aynı şekilde kaba tabiri ile en üstte yazılan sözcükler instagram arama motoru optimizasyonu için önem arz etmektedir. Hashtag instagrama özgü bir linkleme biçimi olduğu için ayrı bir öneme sahiptir ve o kelimeleri daha güçlü ve vurgulu ifade etmişsiniz anlamına geliyor.

 

Buraya isterseniz iletişim bilgilerinizi yazabilirsiniz. Whatsapp numaranızı ya da telefon numaranızı yazabilirsiniz. Ancak bunun yerine iletişim bilgilerini instagram profili düzenleyerek açığa çıkarabilirsiniz. WhatsApp hızlı bir iletişim hattıdır. Ancak onu buraya koymanızı tavsiye etmem. Web sitenizin içerisine ya da öne çıkarılanlara yukarı kaydır olarak almanız gerekmektedir.

 

5. Adım – Profilde Yer Alan Takipçi Sayısı – En Büyük Güven Unsuru

Takipçi sayısı instagram için en önemli unsurların başında gelmektedir. 10.000 takipçi altında olan hesaplar ciddiye alınmamaktadır. Yani güven anlamında ilk unsur takipçi sayısının çokluğudur. Beğeni ile orantılı olup olmamasına kimse dikkat etmiyor eskisi kadar. Çünkü instagram kişileri sponsorlu reklama yönlendirmek için aktifliği düşürdü. Bunun için daha az beğeni ve daha az izlenme gelmektedir. Beğeni sayıları da bildiğiniz üzere tüm dünyada gizlenecek yakın zaman içerisinde. Ancak takipçi sayısı karşı tarafta en büyük psikolojiye sahip unsurdur. Tabisi caizse (istisnalar az da olsa var ama %90’ı için geçerli) hesabın popülaritesi bu sayıya göre ölçülüyor. Ne kadar güvenilir, ne kadar kurumsal, ne kadar marka ise o kadar yüksek takipçi sayısına sahiptir. Son kullandığım cümle benim inandığım bir cümle değil ancak satın alma yetisine sahip ve alım gücü olan kişilerin düşüncesi bu şekilde. Bunun için buranın belirli bir raconu ve kuralları var. Bunu da kuralına göre oynamak zorundayız.

 

Peki bot takipçi alsam işe yarar mı? HAYIR. Öncelikle net bir biçimde sorunun cevabını vermiş olayım daha sonra ise takipçi kasabileceğiniz (en hızlı yoldan) yöntemlerden bahsedeyim. Bot takipçi. En ucuz ve en hızlı yöntem. Kullandığınız an hesabınızı çöpe atmanızı tavsiye ederim. Bundan bir kaç yıl önde bu yöntem kullanılmakta idi. 100.000 bot takipçi aldığınız zaman tüm paylaşımlarınız keşfete düşmekte ve ardından gerçek takipçiler gelmekte idi. Ancak bu devir kapandı. 2017 Temmuz’da instagram büyük bir algoritma güncellemesi yaptı ve bot olan hesapları tek tek tespit edip tüm aktifliğini düşürdü.

 

Peki gerçek takipçi nasıl kasarım? Bizim kullandığımız en etkili yöntemlerden biri ve hizmet olarak sunduğumuz teknik şudur; Elimizdeki sayfalar ile sizin hesabınıza takipçi yönlendirmesi yapmak. Bir ödül ya da bir eğlence amacı ile bir paylaşım yaparak sizi etiketlemek. Bu en ucuz yöntemdir. Hem takipçileriniz bot olmamış olur hem de gerçek kullanıcılar olduğu için paylaşımlarınıza etkileşimde bulunma ihtimalleri vardır. Potansiyel müşteri olabilirler mi peki? Çok düşük ihtimalle aralarında müşteri olma ihtimali olanlar çıkabilir. Ancak organik takipçi kasma yönteminde amacınız kullanıcı güvenliği kazanmak ve bot hesaplardan uzak durarak hesabınızın aktifliğini bozmamaktır.

 

Peki direkt müşteri potansiyeli olan takipçi kasımını nasıl yaparım? Yani soruyu şu şekilde bir daha soralım. Peki potansiyel müşteri nasıl elde ederim? Potansiyel müşteri elde etmek için kullanacağınız en etkili yöntem şudur. Sponsorulu reklam vermek. Ancak sponsorlu reklam ile takipçi kasmak az önceki bahsettiğimiz yöntemin en az 7-8 katı daha maliyetlidir. Ayrıca da sponsorlu reklama çıkarken hesabınızda 2-3 bin takipçi var ise ciddiye alınmayacaksınız ve 10.000 takipçisi olan aynı sektördeki bir firmaya göre daha az ilgi odağı olacaksınız. Bu bütçenize göre değişir. Bu rakamı hesabınızı kurarken ne kadar yüksek tutarsanız o kadar etkileşim alırsınız. 10.000 rakamı kullanıcılar için psikolojik bir rakamdır. Ayrıca da hikayede yukarı kaydır özelliği açılmasını sağlar.

 

Reklam maliyetini dahi bu şekilde düşürmüş olursunuz. Mesela 10.000 takipçi ile reklama çıktığınızda 100 tl sponsorlu reklam ile 4 müşteri gelirken 100.000 takipçi ile 100 tl sponsorlu reklama çıktığınızda 8-9 müşteri gelecektir. Buraya kadar anlattığımız maddeler arasında en önemlisi organik takipçi kasımıdır. Çünkü bu sizin kuracağınız mağazanızın ilgisini gösterir. Şöyle düşünün bir çarşıda yürüyorsunuz ve bir mağaza gördünüz içerisi çok kalabalık. Hali ile siz de girmek isteyeceksiniz. Özellikle bu takipçi sayısının fazla olmasının önemsenmesi bizim gibi ülkelerde çok önemlidir. Rusya, Hindistan, Pakistan ve Türkiye takipçi sayısına fazlaca önem veren ülkelerin başında gelmektedir.

 

 

6. Adım – Web Sitesi Kurulumu (Güven Unsuru)

 

Kullanıcı güvenliği adına önemli konulardan biri de web sitesidir. Her ne kadar tüm bilgilerinizi profile sığdırmış da olsanız kurumsal görünmek adına bir web siteniz yok ise karşı taraf sizi ciddiye almayacaktır. Ancak kurumsal bir web sitenizin varlığı müşterilere %100’e yakın bir güven verecektir. Sadece e-ticaret olarak düşünmeyin. Basit ama şık bir web sitesi kullanıcıların güvenini kazanabilir. İyi dizayn edilmiş, hakkında kısmı iyi düzenlenmiş, iletişim kısmı eksiksiz hazırlanmış, hizmetler iyi tanımlanmış bir web sitesi müşteri güvenini %100 kazanabilir. Takipçi sayınız çok yüksek olmasa bile oradaki eksiği bu kısım tamamlayacaktır. 10.000 takipçinin üzerine çok yüksek rakamlara çıkmaktan ise takipçi sayısını 10.000 üzerinde sabitleyim instagram hesabınıza özel bir site tasarlatabilirsiniz.

csaridoshika
aridoshika.com genel yayın botu

  Köklü Markalar Neden Logolarını Güncelliyor?

  Previous article

  NEDEN WEBSİTENİZDE BLOG YAZILARI OLMALI?

  Next article

  You may also like

  Comments

  Bir Cevap Yazın

  More in Anasayfa