ARİDOSHİKA

Ulaşabildiğin her yerde

Nesnelerin İnterneti Nedir?

Özetle, Nesnelerin İnterneti, herhangi bir cihazı İnternet’e ve diğer cihazlara bağlama kavramıdır.

IoT, birbirine bağlı cıhazların ve insanların dev bir ağıdır. Bunların hepsi, cıhazların nasıl kullanıldığına ve çevreye ilişkin verileri toplar ve paylaşır.

Bu, tüm şekil ve boyutlarda olağanüstü sayıda nesne içerir. Gıdalarınızı doğru süre boyunca otomatik olarak pişiren akıllı mikrodalgalardan, kendi kendiliğinden giden arabaların karmaşık sensörleri kendi yollarındaki nesneleri algılar. Kalp atış hızınızı ve o gün attığınız adım sayısını ölçen giyilebilir fitness cihazlarına Daha sonra size uygun egzersiz planları önermek için bu bilgileri kullanır. Adımların ne kadar ileri ve hızlı bir şekilde atıldığını izleyebilecek ve gelecekteki eğitim amaçlı bir uygulama aracılığıyla bu istatistikleri kaydedebilen futbolcular bile vardır.

IOT nasıl çalışır?

 

Yerleşik sensörlere sahip cihazlar ve nesneler, farklı cihazlardan verileri bütünleştiren ve en değerli bilgileri belirli ihtiyaçlara yönelik olarak oluşturulan uygulamalarla paylaşmak için analitik uygulayan bir Nesnelerin İnterneti platformuna bağlanır.

Bu güçlü IoT platformları, hangi bilgilerin yararlı olduğunu ve nelerin güvenli bir şekilde göz ardı edilebileceğini tam olarak belirleyebilir. Bu bilgi kalıpları tespit etmek, önerilerde bulunmak ve oluşabilecek sorunları tespit etmek için kullanılabilir.

  • Örneğin, bir araba imalat işletmem varsa, hangi isteğe bağlı bileşenlerin (örneğin deri koltuklar veya alaşım jantlar) en popüler olduğunu bilmek isteyebilirim. Nesnelerin İnterneti teknolojisini kullanarak şunları yapabilirim.Bir showroom’da hangi alanların en popüler olduğunu ve müşterilerin en uzun süre en çok nerede gözüktüğünü tespit etmek için sensörleri kullanma.
  • Hangi bileşenlerin en hızlı sattığını belirlemek için mevcut satış verilerine bakın.
  • Satış verilerini stokla otomatik olarak kaydeder; böylece popüler öğeler stokta kalmaz.
  • Köprülerde zamana bağlı olarak oluşan yapısal değişiklikleri ve buna bağlı olarak köprünün sağlık durumunu, çeşitli sensörler yardımıyla gözlemlemek mümkün.

IoT, günümüzün en trend konularından biri ve geliştirilecek olan ürünlerin sayısı da hiç duracak gibi değil. Günlük yaşantımızda, tarım alanında, akıllı şehir ve ev konseptinde, binalarda, enerji tüketiminde, güvenlik ve sağlık gibi alanlarda kullanılacağı düşünülen nesnelerin interneti kavramı; bir şekilde şu an yaşadığımız düzende değişiklik getirecek ve zamanımızı daha verimli kullanmamızı sağlayacak. Her ürünün internete erişilebilir olmasıyla da belki de yeni bir çağa girilecek.

Bu Yazı Resul Çulha aittir

0