0

KeePassXC kişisel parolalarınızı veya dosyalarınızı saklayabileceğiniz şifreli bir veri tabanı oluşturan programdır.

Bilgisayarınız birisi tarafından ele geçirilse dahi veritabanı şifreli olduğundan dolayı parolalarınıza veya dosyalarınıza ulaşamayacaktır. Bu veritabanının şifrelenmesinde bir ana parola vardır ve anahtar niteliğindedir. Eğer bu ana parola çalındığı taktirde bütün parolalarınız ve dosylarınız güvensiz hale düşecektir.

NASIL KULLANILIR ?

  • KeePassXC ilk açtığımızda karşımıza aşağıdaki pencere karşılayacaktır ve buradan “Yeni veri tabanı oluştur” seçeneğinde tıklayınız. Buraya tıkladığımızda bizden bu veri tabanının adını ve nereye kaydetmek istediğimizi soracaktır.

 

  • Bu işlemi yaptıktan sonra bizi aşağıdaki pencere karşılayacaktır. Buradan ise yukarda bahsettiğimiz ana parolayı gireceğiz. Ana parola yerine bu veri tabanını şifrelemek için Anahtar Dosyası ‘da kullanabilirsiniz. Anahtar dosyası bir fotoğraf dahi olabilir fakat bu fotoğraf silindiği taktirde veya küçük bir işleme uğrasa dahi asla parolalarınıza ulaşamazsınız. Bu fotoğrafı görüntüleseniz bile dosyada değişiklikler oluşabilir. Bu nedenle anahtar dosyası olarak belirlediğiniz dosyada ufak dokunuşlar dahi yapmayınız.

 

  • Veri tabanı oluşturduktan sonra parola eklemek için öncelikle Yeni Küme Oluşturmalıyız ve kümeyi oluşturduktan sonra aşağıdaki pencerelerde görüldüğü gibi sağ tık ile Yeni Girdi Ekle diyerek gireceğimiz parola hakkındaki bilgileri ekleriz. Bu şekilde parolaları veri tabanına kaydetmiş oluruz.

KeePassXC günümüzde sadece parola güvenliği için değil, resim vb belgelerinizi de saklamaya olanak sağlar. Hatta günümüzde coin cüzdanları da KeePassXC ile saklı tutuluyor.

 

Yapay Zeka Dünyasının İlk Psikopatı: NORMAN

Previous article

BitHumb Hırsızlığı

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa