2

İnternet ilk çıktığı günden itibaren adeta bir hastalık gibi insandan insana sıçramış, kullanımı her geçen gün artmıştır.Tabi kullanıcısı çok olan bir ortamdan yararlanmak isteyen kötü niyetli kişiler de kullanıcı sayısıyla pararlel olarak artış göstermiştir.Günümüzde dünyada yaşayan 7,5 milyar insanın %50’den fazlası (yaklaşık 4 milyar insan) internet kullanmakta.Ne yazık ki bu 4 milyar insanın hepsi iyi amaçlar ile bu ortamda değil.

Özellikle kişilerin kişisel bilgilerini ele geçirmeye çalışan siber korsanlar internet kullanıcılarını büyük ve küçük çapta zarara uğratmıştır.Eğer siz de bu siber korsanların saldırılarına maruz kalmak istemiyorsanız yazımızdaki maddeler yardımı ile bu korsanlardan korunabilirsiniz.

 

İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Kullanın

Bu yöntem son birkaç yıldır sosyal medya ve diğer platformlarda kullanılmakta.Fakat bu doğrulama sisteminden yararlanmak için güvenlik ayaralarınızı güncellemeniz gerekebilir.Bu yöntem sayesinde hackerlar için hesabınıza erişmek normalden daha zor bir işlem haline gelecek.

 

Farklı Şifreler Kullanın

Kullandığınız her platformda ayrı şifreler kullanmanız hesaplarınızı ayrı ayrı güvence altına alacaktır.

 

Güncellemelerinizi Düzenli Olarak Yapın

İşletim sistemi güncellemelri başta olmak üzere kullandığınız tüm yazılımların güncel sürümleri henellikle eski sürümlerde bulunan güvenlik açıkları kapatılarak yayımlanır.En son sürümü kullanmanız güvenlik açığı daha az olduğundan sizin için daha iyi olacaktır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaştığınız Bilgilere Dikkat Edin

Örneğin internet üzerinden bir mal alıyorsunuz ve bu bilgiyi bir şekilde sosyal medya üzeriden paylaşıyorsunuz.Bu bilginin hackerların eline geçmesi halinde sistem üzerinizden kredi kartı ve benzeri bilgilerinize erişebilirler.

 

Kişisel Bilgilerinizi Paylaşmamaya Dikkat Edin

Telefon veya e-mail yoluyla bakanlık,polis,asker veya savcılık vb. devlet dairelerinden sizi aradığını söyleyip sizden çeşitli kişisel bilgilerinizi(kart no,tc kiimlik no,şifre vb.) isteyebilirler.Bu şekilde mesajlara kesinlikle aldırış etmeyin.Unutmayın ki size söyledikleri ciddi meseleler telefondan bir şifre veya numara vermeniz ile çözülebilcek sorunlar değildir.

Mikroçip İmplant Edilen İnsanlar Çok da Uzakta Değiller!..

Previous article

Yapay Zeka Komplo Teorisi Mi?

Next article

You may also like

2 Comments

  1. Siz kendi sitenizin kaynak kodlarına bakın öncelikle sonra insanlara hackerlardan nasıl korunulur onu öğretin hacklink yuvası olmuş siteniz.

    1. Merhaba web sayfamzın kaynak kodlarını inceledik ve herhangi bir aykırı durum görmedik.
      İletmek istediğiniz bir aykırılık varsa bunu iletişim bölümünden yada [email protected] adresine ilete bilirsiniz

      Öneriniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

More in Genel