0

Marka, bir ürün veya hizmeti diğer ürün veya hizmetlerden ayıran önemli bir öğedir. Markalaşmak ise benzer işi yapan diğer kişi veya işletmeler arasından tercih edilir olmayı ve akılda kalıcılığı başarmaya yönelik sürdürülen bir çalışmadır. Örneğin otomobiller… Otomobil kelimesini okuyunca -özellikle arabalarla ilgiliyseniz- aklınıza ilk hangi marka geldi? Aklınıza ilk gelen marka, sizin yani tüketicinin zihninde bu ürünle bağlantıyı direkt kurabilmeyi yani ürün-marka çağrışımını başarmış demektir. Bu da pazarda etkin konumda yer edinebilmeyi kolaylaştıran markalaşmanın en önemli çalışmalarından biridir.

Pazarda yeni sayılabilecek şirketlerin markalaşmaları veya marka değeri olan köklü şirketlerin marka değerlerini koruyabilmelerinde kullandıkları önemli araçlardan biri de logolarıdır. Logo, etkili bir görsel algı oluşturmak için harf, yazı, resim veya sembol gibi çeşitli görsellerle, şirketin kimliği niteliğinde yapılan tasarımlardır.

Kurumsal kimliğin en önemli öğelerinden biri logodur. Markanın akılda kalıcılığı ve ürünle yaptığı çağrışımda logonun etkisi büyüktür. Otomobil örneğinden devam edelim. Otomobil kelimesini okuyunca birçoğunun aklına ilk gelen markalardan biri BMW olacaktır. BMW’nin logosunda kullanılan renkler, harfler ve kullanılan simge bir bütün olarak zihinlerde oluşmuştur bile. Bu da markada kullanılan logonun görsel algı üzerindeki etkisidir. Logo-marka ilişkisinin pazarlamada çok etkili olduğunu biliyoruz. Peki, zaten bir marka değeri olan ve pazarda hakim konumda bulunan markalar neden logo değişikliğine gider? BMW de kurulduğu ilk yıllardan itibaren bazı dönemlerde logosunda çeşitli değişiklikler yapmış ve geçtiğimiz günlerde yine bir logo değişikliğine gitmiştir. BMW gibi köklü markaların logo değişikliğine gitmesinin birçok nedeni var:

Şirket İçi Değişimler

Şirketin ürün veya hizmetlerinde yapılan değişiklikliler ve yenilikler kurumsal kimliği temsil eden logosunun da değişimini gerekli kılabilir. BMW’nin geçtiğimiz günlerde bir logo değişikliğine gitmesi bu değişime örnek verilebilir. BMW’nin insanlarla artık doğrudan ilişki kuran bir markaya dönüştüğünü ve şirketçe benimsenen şeffaflığı yeni logosunda yansıttığı belirtiliyor.

Birleşmeler, Bölünmeler veya Devralmalar

Bir şirket başka bir şirketle birleştiğinde, ortaklıklar sona erip bölünmeler olduğunda veya şirket devredildiğinde de logoda değişiklikler yapılabilir.

Şirket Adındaki Değişiklik

Logosunda adı geçen şirketin isim değiştirmesi de logo değişikliğini gerekli kılar. Bavyera Eyaleti’nin başkenti Münih’teki uçak motoru üreticisi olan ve yuvarlak logosunun siyah halkasında “Rapp Motor” yazan Rapp Motorenwerke’nin isim değiştirerek BMW (Bavarian Motor Works) adını alması, logo değişikliğini de zorunlu kılmış ve bildiğimiz BMW logosuna çok benzeyen ilk BMW logosu tasarlanmıştır.

Logo Tasarımının Yetersiz Olması

Genellikle kuruluş aşamalarında markaların logoya gereken önemi vermemesi sonucu kurumsal kimliği yansıtmayan logolar, ileriki dönemlerdeyse logo değiştirmenin maliyetli oluşu gibi nedenlerden ötürü kullanılmak zorunda kalınan eski logolar beklenen başarıyı sağlamayabiliyor. Bu nedenle markalar, finansal yeterliliğe ulaştıklarında logolarını değiştirebiliyor. Bu durumda marka kimliğine ve tüketicide oluşturulmak istenen algıya en uygun logo tasarımları yaptırılabilir.

Gelecekle Uyumlu Bir Esneklik

Teknolojinin gelişmesi, estetik ve beğeni algısındaki değişimler de logo değişikliklerine gidilmesindeki bir başka neden. BMW Müşteri ve Marka Kıdemli Başkan Yardımcısı Jens Thiemer, BMW’nin yeni logo tasarımıyla teknolojiyle yaşanan dönüşümler ve markaların dijitalleşmesinin neden olduğu fırsat ve zorluklara karşı hem çevrimiçi hem çevrimdışı varlığının sürdürülebilmesi için esnek bir şekilde konumlandırdıklarını ve yeni marka kimlikleriyle geleceğin mobilitesini temsil ettiğini belirtiyor. Logonuzun, markanızla ilgili çeşitli ihtiyaçları artık karşılamadığını düşünüyor veya çeşitli nedenlerle logonuzu değiştirme ihtiyacı duyuyorsanız Bionluk’un uzman tasarımcılarıyla kurumsal kimliğinizi en iyi yansıtacak yeni bir logoya kavuşabilirsiniz.

csaridoshika
aridoshika.com genel yayın botu

  UZAKTAN ÇALIŞAN EKİPLER İÇİN Faydalı Araçlar

  Previous article

  INSTAGRAM’DA BUTİK HESAP KURMAK VE YÖNETMEK

  Next article

  You may also like

  Comments

  Bir Cevap Yazın

  More in Anasayfa