0


Merhaba arkadaşlar sizlerle işleyeceğimiz konular: Kuantum Bilgisayar nedir?, nasıl çalışır, diğer bilgisayardan farkı nedir? gibi konuları başlıklar altında sunacağım isterseniz başlayalım.
Kuantum Bilgisayar nedir: Verileri kuantum mekaniğine göre işleyen ve ileten bilgisayarlara kuantum bilgisayarı adı verilir. 1980 yılında ilk orta atılan ilk fikiri Yuri Manin ve Richard Feynman tarafından birbirinden bağımsız şekilde ortaya atıldı o zamanlar kuantum bilgisayarı oluşturmak için yeterli bilgi birikimi ve teknoloji yoktu ve çok fazla proje yapıldı ama başarılı olamadı günümüzde ise tam manasıyla kuantum bilgisayar oluşturulmadı.

Kuantum Bilgisayar nasıl çalışır: kuantum bilgisayar teknolojisi diğer bilgisayardan ayıran fark çalışma fiziğidir diğer kullanılan bilgisayarın çalışma fiziği ve normal bilgisayarlar(günümüzde yaygın kullanılan bilgisayarlar) bit sistemi ile çalışır yani 0 ve 1 ama kuantum bilgisayar ise qubit  demek 0 ve 1 birleşimi Bununla birlikte, süperpozisyon nedeniyle kubit bunları birleştirerek elde edilen değerleri alabilir ve aynı anda bütün bu değerlerde olabilir. Bu, kuantum hesaplamalarındaki paralellikten kaynaklanır yani sistemin tüm durumlarını değiştirmeye ihtiyacı yoktur. şimdi kullanılan bilgisayarların işlem gücü sınıflandırılması Mhz yani milyon işlem ama kuantum bilgisayarların işlem gücü çok ama çok güçlü Milyar işlem yeteneğine sahip bu işlemi yapabilmesi ise qubit sayesinde çalışma dizaynı hesaplama özelliği ile ilişkili.

Kuantum Bilgisayarın diğer bilgisayardan farkı nedir: öncelikle en büyük fark işlem algoritması ve çalışma prensibi kuantum fiziğine göre hesap gücü farklıdır ve bilgi depolama sistemi Qubit ‘tir depolama sistemi Transistörler ve silikon yongalar kullanan klasik bilgisayarlarda, bilgiyi işlemek için ikili kod kullanılır. Bitin iki temel durumu olduğunu biliyoruz – 0 ve 1 . Bir bit sadece bu durumlardan birinde olabilir. Bir kuantum bilgisayar gelince, olay süper pozisyon ilkesine dayanır ve bit yerine qubit olarak adlandırılan kuantum bitleri kullanılır.
Kuantum bilgisayarın yararları

Kuantum Bilgisayar Yararı: Kuantum bilgisayar işlem gücü çok yüksek olan ve çalışma mantığı olarak karmaşık yapılı bilgisayarlardır yararı işlem gücü ile mantıksal ve matematiksel olarak işlem yapmaktır günümüzde yeni teknoloji ve sınırlı sayıdalar genel itibaren Laboratuvarlarda kullanılıyor ama yararları karmaşık işlemleri az hata işlemle yapmaktır.
Kuantum bilgisayarın gelecegi kripto paralar ve şifreler

Kuantum Bilgisayarın geleceği: Kuantum bilgisayar işlem gücü için bilimsel araştırmalarda kullanılıyor ama gelecekte Kripto para üretimi için kullanımı artacak teorisi şimdiden atıldı büyük teknoloji firmaları Google , IBM gibi şirketler Kuantum bilgisayar teknolojisine yatırım yaptılar ve ilk kuantum bilgisayarı piyasaya sundular tabi ki yeni teknoloji fiyatları yüksek ama işlem gücü yüksel olduğu için gelecekte Kripto para üretimi için , şifreleme ve  şifre kırma için kullanılacak. Gelecekte bilişim dünyasında çağ atlattıracak gibi gözüküyor tabi ki bunu bize zaman gösterecek.

 

 

Muammer Altunkan
Kto Karatay üniversitesi Tarih 3/4 Cyber security search python web design logo design

LS komutu bilenler için linux 101-2

Previous article

Wireshark

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Anasayfa