0

Libre Office Açık kaynaklı bir ofis yazılımı MicrosoftOffice Neredeyse Aynı en bariz fark ücretsiz olması Temel olarak

Writer; kelime işlemci,
Calc; hesap tablosu uygulaması ,
Impress; sunu,
Draw; çizim ve akış şeması uygulaması,
Base; veritabanı ve veritabanı ön ucu ve Math matematik yazılımı

seçenekleri sunmakta genel olarak Linux tabanlı işletim sistemlerinde kullanılmakta fakat windows işletim sistemleri içinde kullanılabilir.

Dosya formatları Microsoft ile uyumlu şekilde bir exel belgesini liberofficede açabilir düzenleyip kayıt edebilir ve göndere bilirsiniz. liberofficede oluşturulan belgeleri microsoftofficede açabilirsiniz.

Writer

Writer; modern, tam özellikli bir kelime işlemci ile masaüstü yayın aracından ihtiyaç duyacağınız tüm özelliklere sahiptir. Hızlı notlar alabilmek için basit; içerik, diyagram, dizin ve daha fazlasını içeren kitaplar oluşturacak kadar da güçlüdür. Siz mesajınıza konsantre olun, Writer onun mükemmel görünmesini sağlasın.

Belgeleriniz LibreOffice ile hiç olmadığı kadar güzel görünecek. Belgenizin neredeyse her bölümüne bilgisayarınızdaki yazı tiplerini seçip uygulayabilir, biçemleri özelleştirebilirsiniz. OtomatikDüzeltme sözlüğü ile anında yazım hatalarını önleyebilirsiniz. OtomatikDüzeltme sözlüğü siz yazarken hataları düzeltir (dilerseniz devre dışı bırakmak çok basit). Belgenizde farklı dillerde çalışmanız gerekiyorsa, Writer bunu da yapabilir.

Calc

Calc her zaman ihtiyacınız olacak bir hesap tablosudur. Yeni kullanıcılar Calc uygulamasını öğrenilmesi kolay ve sezgisel bulurlar. Profesyonel veri madencileri ve sayı parçalayıcılar gelişmiş işlevlerin geniş yelpazesini takdir edeceklerdir. Sihirbazlar size gelişmiş hesap tablosu işlevlerinin geniş bir yelpazesinin kullanımı ve seçimi için rehberlik yapabilir. Ya da LibreOffice şablon deposundan hazır yapılmış hesap tablosu çözümleri için şablonlar indirebilirsiniz.

Biçemler ve doğrudan biçimlendirme özgürce içerik döndürme, şablonlar, arkaplanlar, sınırlar ve daha fazlasını içeren esnek hücre biçimlendirme seçeneklerini uygulamayı kolaylaştırır. Dahili işlevli şablonları kullanarak bir hesap tablosu uzmanı olun. Böylece önceden hazırlanmış sayfaları yeniden kullanabilir ve sadece acil işlere odaklanırsınız.

Senaryo Yöneticisi bir düğmenin dokunuşunda “Ne yapmalı…” analizlerine imkan tanır. Örneğin, yüksek, orta ve düşük satış tahminleri için karlılığı karşılaştırabilirsiniz.

Calc çözüm bileşeni, diğer hücrelerde sunulan kısıtlamalara dayalı hesaplanmak zorunda olan belirli bir hesap tablosu hücresinin ideal değerini problemlerini en iyi şekilde çözmenizi sağlar.

Verinizi çözün

Gelişmiş VeriPilotu (DataPilot) teknolojisi, şirket veritabanlarından ham veriyi çekmeyi kolaylaştırır, ardından çapraz tablolaştırır, özetler ve anlamlı bilgiye dönüştürür. Eş zamanlı veri akışları artık tablolara eklenebilir ve hesaplanmalarda ayrılabilir.

Diğerleri ile işbirliği yapın

Calc uygulamasının çoklu kullanıcı desteği sayesinde hesap tablolarında ortak çalışma yapabilirsiniz. Bir hesap tablosunu paylaşabilirsiniz. Böylece diğer kullanıcılar kolaylıkla kendi verilerini ekleyebilirler. Hesap tablosunun sahibi birkaç tıklamayla yeni verileri kolay bir şekilde bütünleştirebilir. Bu ortak çalışma özelliği düzenleme çakışmalarından kaçınmaya yardımcı olur.

Excel’de Excel®

Microsoft Excel hesap tablolarını açabilirsiniz ve Microsoft ürünlerine kilitlenmiş insanlara göndermek için Excel biçiminde de kaydedebilirsiniz. Eğer verilerinizi geniş bir cihaz ve platform yelpazesinde sadece okunabilir yapmanız gerekiyorsa, Taşınabilir Belge Biçimi (.pdf) olarak dışarı aktarabilirsiniz. Calc, Microsoft Office 2007 ve Microsoft Office 2008 ile oluşturulmuş .xlsx dosyalarını okuyabilir.

Impress

Impress etkili çokluortam sunumları oluşturma için gerçekten seçkin bir araçtır. Sunum düzenleme ve oluşturması, farklı düzenleme ve görünüm kipleri sayesinde esnektir: Normal (genel düzenleme için), Anahat (Metin içeriğinizi düzenlemek ve anahatlarını belirlemek için), Notlar (bir slayta eklenmiş notlara bakmak ve düzenlemek için), Dinleyici notları (kağıda çıkartılacak materyal için) ve Slayt Sıralayıcı (slaytlarınızı hızlıca bulup sıralamanıza izin veren küçük resim görünümü için).

Mükemmel sunumlar için zengin içerik

Impress sunumlarınıza biçem ve kapsamlılık eklemek için kolay kullanımlı geniş bir çizim ve şema aracı yelpazesine sahiptir. Dahası, slayt gösterisi canlandırmaları ve efektleri ile sunumunuza hayat katabilirsiniz. Fontworks aracı, metinden etkileyici 2B ve 3B resimler oluşturmanızı sağlar. Impress, çok sayıda nesne ve bileşeni içeren 3B sahneleri oluşturmanızı ve denetlemenize izin verir.

Kontrol sizde kalsın – Başarımınızı uzmanlaştırın

Çalışmanızı gösterme ve sunma zamanı geldiğinde slaytlarınızın nasıl gösterileceği ve sıralanacağından fazla tüm komutları veren güçlü bir Slayt Gösteri kipiniz varlığıyla hitap ettiğiniz dinleyicilere odaklanabilirsiniz (gösterilen slaytlar; elle veya zaman ayarlı slayt geçişi; işaretçi görünür veya gizli; gezgin görünür veya görünmez;…).

Impress çoklu ekranı destekler ve standart olarak birleştirilmiş Sunum Konsol Eklentisini size sunar bununla beraber gelen slaytı görme, slayt notlarınızı görüntüleme ve dinleyiciler slayta bakarken sunum zamanlayıcıyı denetleme gibi slayt gösteri sunumunuzun üzerinde daha fazla denetim verir.

Yaratıcılık için dokunuş

Impress, sunumunuza biçem ve zengin içerik eklemek için çok sayıda kullanımı kolay çizim ve diyagram araçları sunar. Ayrıca, LibreOffice şablon deposundan şablon indirerek daha fazla zaman kazanabilirsiniz.

Draw

Draw (Çizim), hızlı bir çizimden karmaşık bir plana her şeyi üretmenize ve grafik ve diyagramlarla iletişime devam etmenize imkan veririr. 300 cm x 300 cm geniş sayfa boyutu ile Draw, teknik çizimler, genel posterler ve daha fazlası için mükemmel bir pakettir. Nesneleri iki veya üç boyutta döndürme yeteneği ile işleyebilirsiniz. “3B Denetçisi” size küre, halka, küp ve diğer nesnelere erişim imkanı verir.

Güçlü diyagram ve akış şeması oluşturma

Draw ile güçlü ve etkileyici akış şemaları oluşturun. Akıllı bağlayıcılar doğuştan yetenekli bir sanatçı olmasanız bile akış grafikleri, kuruluş grafikleri, ağ şemaları ve daha fazlasını oluştururken size kolaylık sunar. Tam ve kolay tekrarlanabilir konumlandırma maksadıyla bağlayıcılar için kendi “yapışma noktalarınızı” belirleyebilirsiniz. Boyut çizgilerini otomatik olarak hesaplar ve çizdiğiniz gibi doğrusal boyutlarda gösterir.

Kendi resim galerilerinizi oluşturun

Draw, resimleri ve fotoğrafları hızlıca düzenlemenizi sağlar: hatta bunlarla bir fotoğraf albümü bile oluşturabilirsiniz. Güçlü motoru, resimleri geçiş çaptaki resim ve belge biçimleri arasında dönüştürebilir.

Base

Kullanıcıların geniş ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış Base tüm kullanımlar için tam özellikli bir masaüstü veritabanı ön ucudur. Base Veritabanı güçlü kullanıcılara ve işletme ihtiyaçlarına hitap eder ve geniş çapta çok kullanıcılı veritabanı motorlarının bazıları için yerel destek sürücüleri sunar: MySQL, Adabas D, MS Access ve PostgreSQL. İlave olarak JDBC- ve ODBC- standart sürücüleri için gömülü destek var olan diğer veritabanı motorlarına da sanal olarak bağlanmanıza imkan verir.

Hızlı ve esnek bir veritabanı

Base, tam HSQL ilişkisel veritabanı motoru ile yapılandırılmış olarak geliyor. Karmaşık olmayan ihtiyaçlar için ideal bir çözümdür ve ihtiyacı olan insanlar için anlaması kolaydır, kullanım sistemi basittir: veriler sağ tarafta Base Veritabanı dosyasında depolanır. dBase dosyaları için de yerel destek alırsınız. Base; tablolar, sorgular, formlar ve raporlar oluşturmak amacıyla yeni bir veritabanı tasarlamak için kullanıcılara yardım edecek sihirbazlar sunar ve alacak takibi, müşteriler, satış siparişleri, faturalar ve daha birçok faydalı ögeler için öntanımlı tablo tanımlamalarıyla desteklenmiş olarak gelir.

Diğer LibreOffice uygulamaları ile tam bütünleşme

Base, tek başına amaçlar için kullanılabilen bir araçtan daha fazlasıdır: LibreOffice’in diğer uygulamalarıyla da mükemmel bir şekilde bütünleşmiştir. Örneğin: Writer, endüstri standardı LDAP protokolü kullanarak sık görülen adres defteri biçimleri kullanarak posta birleştirme için adres defteri veri desteği sağlar. Base aynı zamanda Calc dosyalarındaki veri aralıklarına bağlantı oluşturmak için, veri özeti analizi için veya grafikler için kaynak olarak kullanılabilir.

Titiz denklem ve formül düzenleyici

Math Formül LibreOffice takımının formül düzenleyicisidir; metin belgelerinize, hesap tablolarınıza, sunumlarınıza ve çizimlerinize mükemmel biçimlendirilmiş matematiksel ve bilimsel formüller eklemeniz için size yardımcı olabilecek bir araçtır.  Formülleriniz kesirli sayılar, üstlü ve tabanlı sayılar, integraller, matematiksel işlevler, eşitsizlikler, denklemler ve matrisler gibi birçok ögeden oluşabilir.

Math Formül’ü ya LibreOffice Başlangıç Merkezinden çalıştırarak tek başına kullanabilirsiniz ya da ihtiyacınız olduğunda Writer Kelime İşlemciden, Calc Hesap Tablosundan, Impress Sunum yöneticisinden veya Draw Çizim grafik paketinden kullanabilirsiniz.

LibreOffice Website

LibreOffice İndir

x64 .deb formatında indirebilirsiniz.

Kaynak kodu indir

.deb uzantılı dosya indirme işlemi bitiminde

sudo dpkg -i *.deb

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

Çevrimiçi Hayatınızda Güvende misiniz?

Previous article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa