0
     Bir  çok veri kurtarma operasyonunda -eğer bu alanda zaman  harcamış iseniz-  linux sistemleri kullanırız. Bunun bir çok sebebi var. Ben kendimce sizlere maddeler halinde yazarak açıklamaya çalışayım:
  – Eğer bir disk RAW konumuna düşmüş ise bunun için windows sistemlerde o diski açmak için ilk önce chkdsk /f veya /r komutlarını kullanarak ve uzun bir süre bekleyerek diskin açılmasını beklememiz gerekecek. hatta bazı durumlarda kendi sistemimizi sürekli olarak takılmasına ve herhangi bir işlevi gerçekleştirmemize neden olabilir. bu durumda kurtarma operasyonu gerçekleştiremezsiniz bile
  – Diyelim ki diskiniz taşınabilir bir disk , bağlı olduğu entegreye direk bağlı ve bağlantı portu USB type B Jack. Yani disk kutusundan ayırıp herhangi bir dock cihazına ( disk klonlama)  takamıyoruz. Eğer bu disk arızalı ise büyük ihtimalle windows ile açılamayacaktır. Lakin linux sistemlerde çeşitli araçlarla sisteminizi kilitlemeden kurtarma yapabilirsiniz.
  – Bazı bölümleri windowsta göstermeyebilir.  Yine bu konumda linux sistemlerine muhtaç kalıyoruz. Yani linux candır 🙂
  Şimdi uygulamamıza gelelim. Sırası ile kurulum ve kullanımı görelim
    Sizlere bozuk bir diskten nasıl veri kurtardığım hikayesi ile anlatayım. İlk olarak şunu söylemem gerekir ki elimdeki disk bir taşınabilir disk, giriş birimi USB type B Jack türü olduğu ve de diski kutunun giriş paneline lehimli olduğu için başka bir panele taşımak gibi fırsatım olmamıştı. windows ta çeşitli yazılımlar ile onarıma veya içerisine bir şekilde girip verilere bir şekilde göz atmaya ve yedek boyutunu öğrenmeye çalışmıştım. Yalnız Windowsta sürekli sistemimi dondurup, reset atmama neden olduğu için çıkmaza sokmuştu. Ben de windowstan vazgeçip diğer işletim sistemimi açıp erişmeye çalıştım. Çünkü windows üzerinde -doğru düzgün – explorer veya disk yönetimi içerisinde  diskimi göremiyordum. sadece bağlantı olduğun görebiliyordum sonrasında ise makine ya donuyor ya da işleme üstün körü devam ediyordu. açıkçası windows ile hiçbir ilerleme kaydedemedim. bu yüzden linux işletim sistemi ile denemek istedim.
      Linux işletim sistemimi açıp diski pc ye taktıktan sonra bir süre geçinde diskteki bölümlerin başlıklarını görme imkanım oldu. en azından bir ilerleme kaydettim diyerek linux içerisinde onarma yöntemleri denedim. bunun için sistem içerisinde gelen yazılımları denedim ama yine de içerisine giriş imkanım olmadı. bunu için bir araştırma yapıp “testdisk” yazılımını keşfettim. bu yazılım ile ilk önce disk onarımı gerçekleştirip daha sonra bana sunmuş olduğu log raporunu inceledim. bir çok bad sector içerdiği için herhangi bir explorer aracı ile görüntülemek mümkün hale gelmiyordu. iş böyle olunca bende sistemi terminal ekranında içeriği görmeyi denedim. Lakin terminal ekranında direk mümkün olmadı. tekrar Test disk yazılımını kullanarak farklı bir yöntem ile diske girip içerisinde verileri başka bir diskin içerisine kolay bir şekilde klasör klasör atma imkanım oldu ve tabi ki bunu gerçekleştirirken içeriğine erişme imkanım olmuştu.bundan sonrası sadece kopyalama için sabretmeye kalmıştı. Şimdi size bu yazılımın genel kullanımı ve ardından nasıl veri çektiğimi anlatayım..
   İlk olarak yazılımı kurmak için terminalden kurulumu gerçekleştiriyoruz.

sudo apt-get install testdisk -y

ardından root olarak yazılımı başlatalım

sudo testdisk

 • Disk analizi için kullanımı 
        İlk ekranda sizden bir log dosyası oluşturmak isteyip istemediğiniz ya da kayıt yapmak istemiyorsanız onu belirtmeniz istenecektir. Ok tuşlarını kullanarak listeden ilgili seçeneği seçip Enter tuşuna basın.
       
     Şimdi sizden erişmek istediğiniz sabit diski sormaktadır. Ok tuşlarını kullanarak listeden ilgili seçeneği seçip Enter tuşuna basın.
    
Şimdi bölüm tablosu tipini seçin ve Enter tuşuna basın.
Şimdi “Analyse” seçeneğini vurgulayın ve kayıp bölümleri aramak için Enter tuşuna basın.
Pencerenin alt kısmındaki “Quick Search” (Hızlı Arama) seçeneğini vurgulayın ve Enter tuşuna basın.
Gelen ekranda diskinizin yapısına ilişkin durum görüntülenecektir.
Devam etmek Enter tuşuna basın. Sonra “Write” seçeneğini vurgulayın ve bölüm tablosunu düzeltmek için Enter tuşuna basın..
Bu işlemlerden sonra bir log dosyası kaydedecektir.

 • Veri çekme uygulaması:
Sırada veriyi çekme işlemim var.
   Yine önceki işlem gibi burada da enter tuşuna basıp deva ediyoruz.
          İşlemin gerçekleştirleceği diskimizi seçiyoruz.
   Bu kısıma da enter tuşuna basıp devam ediyoruz.
İşte bu kısımda 2. seçeneği(Advenced) seçerek dosya sistemimize ulaşıyoruz.
Bu kısımda List seçeneğini seçerek devam ediyoruz.
Artık o açılmayan diskin içindeki klasörler karşımızda ve kurtarma işlemimizi gerçekleştirebiliriz.
Bu kısımda kurtarmak istediğimiz klasör veya dosyanın üstüne gelerek sadece c tuşuna basarak bir sonraki kopyalama konumunu seçeceğiz.
İşte bu kısımda bir kopyalanacak klasör veya dosyanın seçildikten sonra kopyalama konumunu seçiyoruz.
Resimdeki gibi konumun üstüne gelip tekrar c tuşuna bastığımızda kopyalama işlemine başlıyor.
Bu ekranda da kopyalama işleminin 0 hata ile gerçekleştiğini rapor ediyor ve tekrar diskin içine geri dönüyoruz. Kurtarmak istediğimiz verileri böylelikle kurtarmaya devam edebiliyoruz.
csaridoshika
aridoshika.com genel yayın botu

  SQL Injection(SQLI) Nedir? -1

  Previous article

  MUCYB3R CTF (ÇÖZÜMLERİ)

  Next article

  You may also like

  Comments

  Bir Cevap Yazın

  More in Kali Linux