0

Gelişen Teknoloji sayesinde bilgisayarlar hayatımızın vazgeçilmezlerimiz olmuştur bilgisayarlarımız arayüz sayesinde kolaylıkla ve hızlı ve detaylı olarak işlerimizi yapmaktayız  peki bilgisayarlarımız nasıl çalıştığını yada yazılım ve donanımın uyumunu merak ettiniz mi?  Sizler için İşletim sistemleri hakkında detaylı bir seri hazırlamaktayız iyi okumalar dileriz.

MacOS Tarihi

macOS, Macintosh işletim sistemi ailesinin son sürümüdür ve Apple Inc. tarafından Macintosh bilgisayarları için tasarlanmış bir işletim sistemidir. Mac OS X aslen BSD ve Mach mikroçekirdeği üzerine kurulu, açık kaynak bir işletim sistemi olan Darwin’e dayanır.
İlk piyasaya sunulma tarihi: 24 Mart 2001
İşletim sistemi ailesiMac OS
Çekirdek türüHybrid (XNU)
Kaynak türüKapalı kaynak (açık kaynak bileşenleriyle)
Yazıldığı dil: C++, Objective-C, Swift
Güncelleme yöntemleri: Apple Software Update, Mac App Store, 

MacOs Nasıl bir İşletim sistemi

Macintosh İşletim Sistemi, kısaca Mac OS, Apple firması tarafından piyasaya sürülen Apple’ın daha sonra “Mac OS” olarak isimlendireceği  orijinal hali olan, tamamlanmış ve isimsiz sistem yazılımı ilk olarak 1984 yılında orijinal Macintosh ile tanıtılmıştır. İlk evvel “System” ismi ile tanıtılan sistem Mac OS 7.6-dan (System 7-nin versiyonu) başlayarak “Mac OS” adı ile sunulmaya başladı.En son ana sürümü Mac OS 12’dur. Mac OS ailesinde System 1 (2, 3, 4 ve 5), System 6, System 7, Mac OS 8, Mac OS 9 vardır. Bundan sonra macOS (önceki ismi Mac OS X, OS X) işletim sistemi başlatıldı. Sonundaki X roma rakamındaki 10’u temsil eder. Mac OS, UNIX türevi açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Yasal olarak sadece Apple marka bilgisayarlar ile uyumludur. Grafik açısından çok ayrıcalıklı olduğundan genellikle yayıncılık alanında ilgi görür. 2014 yılı itibarıyla OS X Yosemite adlı yeni bir sürümü çıkmıştır.

MacOs C++,Objective,c,switt  yazılım dilleri ile yazılmıştır Mac İşletim  isteminin kullanımı kimine göre zor olsa da kullanımı kolay ücretli, virüs ve zafiyeti az olan sürekli sistem açıkları kapatılan  bir sistemdir.

İOS(MacOs)

iOS Apple’ın başlangıçta iPhone için geliştirdiği ancak daha sonra iPod touch ve iPad’de de kullanılan mobil işletim sistemidir. 2007 – 2010 yılları arasında “iPhone OS” isminde.
İlk piyasaya sunulma tarihi: 29 Haziran 2007
Çekirdek türü: Hybrid (Darwin)
Kaynak türü: Kapalı kaynak
Varsayılan kullanıcı arayüzü: Cocoa Touch
Güncelleme yöntemi: iTunes
Yazıldığı dil: C++, Objective-C, Swift
Not: Hangi Konularda yazı gelmesini istiyorsanız Yorum yapmayı unutmayın Aridoshika Ulaşabildiğin Her yerde

Muammer Altunkan
Kto Karatay üniversitesi Tarih 3/4 Cyber security search python Wordpress Design

BörüOS Nedir?

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa