1

Bilgisayar nasıl format atılır?

Merhaba, bu makalemizde bilgisayarımıza nasıl formak atarız onu öğreneceğiz.

Genellikle bilgisayar hızlansın diye format atılır fakat bu yanlış, bilgisayarlara ne kadar format atılırsa o kadar bilgisayar ana kart ve HDD aşınır ve kısa zamanda kullanılmaz hale gelebilir. Bundan dolayı bilgisayara eğer VİRÜS bulaşmış ise format atınız. Bilgisayara nasıl format atılır hadi gelin beraber bakalım.

1. USB üzerinden format atmak.

Öncelikle bir adet 16GB USB ihtiyacımız var daha sonra istediğimiz işletim sisteminin İSO formatını bilgisayarımıza indireyim. Örnek olarak şimdilik WİNDOWS 10 işletim sistemini kullanacağım. (İŞLETİM SİSTEMİ FARK ETMEZ HEPSİNDE GEÇERLİDİR) Daha sonra İSO dosyamızı sağ tıklayarak Bağla menüsüne basalım.

İSO dosyası bildiğimiz CD gibi bilgisayarım klasöründe yerini alacaktır. İçinde ki bütün dosyaları USB sürücümüze atalım.

USB sürücünü çıkartıp takalım, USB sürücü simgesi WİNDOWS olacaktır.

Bilgisayarınızı kapatın. Bilgisayarınızı Power tuşuna bastıktan sonra F12 tuşuna ard arda basalım. Sizi WİNDOWS kurulum bölümüne atacaktır.

 

2. USB olmadan format atmak.

Daha önce indirmiş olduğumuz İSO dosyasını çift tıklarak açalım. İçinde ki SETUP dosyasını çalıştıralım. Sizi direk kurulum alanına yönlendirecektir.

Format attıktan sonra indirmemiz gerek program makalemize göz atın.

Şimdilik bu kadar hepinize kolay gelsin. Başka bir makalede görüşmek üzere…

NetCut Nedir? Ne İşe Yarar?

Previous article

Bilgisayar Neden Kasıyor?

Next article

You may also like

1 Comment

  1. […] Format nasıl atılır makalemizi okuyun. […]

Bir Cevap Yazın

More in Donanım