0

Kabul edelim, dijital medya kanalları ile birlikte hayatımızda birçok şey değişti. Satın alma alışkanlıklarımız, markalardan beklentilerimiz, beğenilerimiz, özendiklerimiz ve ilgi alanlarımız eskiye kıyasla artık çok daha farklı! Değişim yalnızca bunlarla da sınırlı kalmadı; geleneksel pazarlama yöntemlerinin etkisini kaybetmesi ve dijital pazarlamanın ipi göğüslemesi yepyeni pazarlama yöntemlerini hayatımıza soktu. Bu yöntemlerden biri de etkisi giderek artan influencer marketing olarak ön plana çıktı.

 

Influencer Marketing: Geleneksel ve Yeniyi Birleştirir

 

Dijital medya kanallarında özellikle sosyal medya platformlarında gerçekleştirdiği yayınlar, paylaştığı videolar, ürettiği özgün içerikler ile kendine has bir kitleye sahip olan; bu kitlenin güvenini kazanıp tercihlerini şekillendirme gücü olan kişiler, yani internet fenomenleri influencer marketing sürecinin merkezindedir. Fenomenlerin hedef kitleleri üzerinde sahip oldukları etki, markaların kayıtsız kalamayacakları bir satış potansiyeli anlamına gelir. Geleneksel ve yeni pazarlama yöntemlerinin eş zamanlı olarak uygulanabildiği influencer marketing; ürün veya hizmetlerin pazarlanması için fenomenlerle yapılan iş birliğini ifade eden bir yöntem olmanın da ötesine geçer.

 

Influencer Marketing: Planlama Gerektirir

 

Fenomenlerle gerçekleştirilen iş birliklerinin her birinden influencer marketing olarak bahsedilmesi doğru değildir. Bu pazarlama yöntemi dikkatli bir planlama gerektirir. Markaların bütçelerini belirlemesi, influencer bulması, influencer belirlerken hedef kitle analizi yapması ve kendini en doğru şekilde ifade ettiğinden emin olması gerekir. Reklamın yapılacağı sosyal medya platformların dinamikleri kadar fenomenlerin etkileşimlerinin de incelenmesi önemlidir. Analiz süreçlerinde meydana gelen aksaklıklar influencer marketing avantajlarını sekteye uğratabilir.

 

Influencer Marketing: Güven Üzerine İnşa Edilir

 

Az önce de ifade ettiğimiz gibi influencer marketing yalnızca çok takipçisi olan kişileri bulmak, onlara marka ile ilgili övücü sözler söyletmek ve bunun karşılığında ödeme yapmak değildir. Bu pazarlama yöntemi markaya duyulan ilgiyi hızlı bir şekilde arttırabilir ancak asıl olan güvendir. Diğer birçok dijital pazarlama yönteminde olduğu gibi markanın bilinirliğini arttırmak, ürün ve/veya hizmetleri ile ilgili farkındalık yaratmak hedeflenmelidir. Bu nedenle tanıtım amaçlı çıkılan yolda markaların fenomen seçimine olduğu kadar nasıl bir tanıtımla akıllarda kalmak istediklerine de dikkat etmeleri gerekir.

 

 

https://bionluk.com/blog/influencer-marketing-nedir-ne-degildir-1709

NEDEN WEBSİTENİZDE BLOG YAZILARI OLMALI?

Previous article

İÇERİK PAZARLAMASINDA YAPILAN EN BÜYÜK 3 HATA

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Genel