0

Öncelikle bu vereceğim bilgiler güvenliğiniz için sunuyoruz yani kötü amaçla kullanılmamalı! İnternet hayatımızda çok önemli yeri var lakin hiçte güvenli değil kişisel veriler kolayca ele geçirilebiliyor güvenlik her şeydir ben online olayım lakin güvenli oluyum demek için bir dizi bilgi sunacağım.

İşletim sistemi

  1. İşletim sistemi: işletim sistemi olarak genelde Windows kullanıyoruz lakin güvenli mi? kullandığınız işletim sisteminizi güncel tutun çünkü günceleme ile sadece yeni özellikler gelmez sistem açıkları kapatılır ;  ve Güvenli işletim sistemi var Linux işletim sistemi ücretsiz ve virüs kodlanılmadığı için güvenlidir.

Kullanıcı Adı

Sahte kullanıcı adı oluşturun internette gerçek kimliğinizi saklamak için bir yol basit ama iş görür.

Şifre Seçimi

anonimlikten bahsediyorsun şifre diyorsun diyebilirsiniz lakin kişisel güvenliğiniz için anonim oluyorsunuz bu yüzden şifre seçimi önemli Uzun ardışık sayılar içermeyen karakter içeren sizin doğum günü yada yaşınızı içermeyen rakamlar olmamasına dikkat ediniz.

Gerçek kimliğiniz hiçbir yerde görünmemeli.

 

Gerçek kimliğini bilen başka biri varsa anonim sayılmazsınız.

Ne kadar güvenilir olursa olsun, eğer gerçek kimliğinizi başka biri ile paylaşırsanız tam anlamı ile anonim sayılmazsınız. Zira iki kişinin bildiği sır, sır değildir. Çok ücra bir platformda kısa süreliğine gerçek kimliğinizin görünmüş olmasını önemsemeyebilirsiniz. Fakat unutmayın ki internet bir ağdır. Dolayısı ile gerçek kimliğinizi açığa çıkarmak isteyen kişiler, amaçlarına ulaşmak için en ücra köşelere dahi göz atacaklardır.

Sahte kimliğinizi gerçek kimliğiniz ile eşleştirmeyin.

Eğer sahte kimliğinizi gerçek kimliğiniz ile eşleştirirseniz, anonimlik söz konusu olamaz. Örneğin anonim hesabınızda gerçek kimliğinizin bulunduğu e-posta adresini kullanmak, kimliğinizi açığa çıkarmak için birebirdir.

Vpn & Proxy

Vpn yada proxy kullanmak sizi gerçekten görünmez yapmaz unutmayın ücretsiz vpn yada proxy tam manasıyla güvenli değil  siz sahte kimlik oluşturun hatta bunun için sahte @posta adresi açın sonra vpn & proxy kullanın güvenlik açığı oluşmaz .Biz bu konuda sadece bilgi sunuyoruz hiç bir şekilde yaşanacaklardan sorumlu değiliz!

Muammer Altunkan
Kto Karatay üniversitesi Tarih 3/4 Cyber security search python Wordpress Design

Linux Sistem Ve Ağ Dökümantasyonu

Previous article

C ile Sıralama Algoritmaları (Sort Algorithm)

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa