0

USB HID (Human Interface Device), doğrudan insanlar ile etkileşime geçebilen ve veri aktarımı yapabilen cihazlardır. Örnek olarak klavye, fare gibi cihazlar doğrudan insan kontrolüne bağlı cihazlardır.

Neredeyse bütün işletim sistemleri USB HID özelliğine sahip cihazları doğrudan tanırlar. İnternet üzerinde “plug and play support” şeklinde aratırsanız işletim sistemlerinin bu cihazlara verdiği destekleri görebilirsiniz. Windows, Linux, Mac OSX, işletim sistemleri USB girişe sahip cihazlar, ağ cihazları bu desteğe sahiptir.

Tak çalıştır desteği, güvenlik zafiyeti oluşturmaktadır. Teensy, USB Rubber Ducky gibi USB HID cihazlar çıktı ardından bu cihazlar üzerinde oynama yapılarak istenilen komutların çalıştırılması sağlandı.

Teensy USB HID

Teensy bilgisayara takıldıktan sonra sanki insandan geliyormuş gibi veri girişleri yapabilen bir cihazdır. Programlanabilir bir klavye diyebiliriz. Bilgisayara taktıktan sonra istediğini komutu uygulamanıza olanak sağlar. Sızma testi gerçekleştirenler sosyal mühendislik araçlarıyla birlikte kullanırlar.

Teensy bilgisayara taktıktan sonra sizin daha önce konfigüre ettiğiniz şekilde hiçbir müdahale etmenize gerek duymadan hedef bilgisayarda komutları gerçekleştirir. İsterseniz takıldıktan 5 saniye sonra gibi komutları başlatma süresi dahi belirleyebilirsiniz.

Bilgisayardaki herhangi bir kullanıcı hangi işlemleri yapabiliyor ise Teensy sayesinde hepsini yapabilirsiniz. (Program indirme, çalıştırma, DNS değiştirme, kullanıcı oluşturma gibi.)

Teensy hiçbir anti-virüs programına takılmaz. Teensy sayesinde sahte kablosuz ağ yayını dahi yapabilirsiniz.

 

 

Non-Interactive Shell den Interactive Shell e Geçiş

Previous article

Purple (Mor Takım) Teaming Nedir?

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa