0

Mevcut ağ organizasyonunuz ve kaynaklarınıza bağlı olarak, köprülü, yönlendirilmiş veya maskelenen bir ağ kurulumu seçebilirsiniz.

Özel bir LAN’da Proxmox VE sunucusu, internete ulaşmak için harici bir ağ geçidi kullanıyor iseniz BRIDGE(köprülendirilmiş),

Proxmox VE sunucu barındırma için kullanıyorsanız Köprülenmiş veya Yönlendirilmiş bir model ,

Tek bir genel IP adresi ile hosting hizmeti veriyorsanız Masquerading’ i kullanabilirsiniz.

Bridge (Köprü) yapılandırması

Köprüler, yazılımda uygulanan fiziksel ağ anahtarları gibidir. Tüm VM’ler tek bir köprüyü paylaşabilir veya ağ etki alanlarını ayırmak için birden çok köprü oluşturabilirsiniz.

Kurulum programı , ilk Ethernet kartına bağlı olan vmbr0 adında tek bir köprü oluşturur . /etc/network/interfaces‘deki ilgili yapılandırma şöyle görünebilir:

Sanal makineler, fiziksel ağa doğrudan bağlıymış gibi davranırlar. Ağ, sırayla, bu sanal makinelerin tümünü ağa bağlayan sadece bir ağ kablosu olmasına rağmen, her sanal makinenin kendi MAC’ına sahip olduğunu görür.

Image for post

Yönlendirilmiş Yapılandırma

Çoğu hosting sağlayıcıları yukarıdaki kurulumu desteklemez. Güvenlik nedeniyle, tek bir arabirimde birden çok MAC adresini algıladıkları anda ağ bağlantısını devre dışı bırakırlar.

Tek bir arabirim aracılığıyla tüm trafiği “yönlendirmek” ile sorunu önleyebilirsiniz. Bu, tüm ağ paketlerinin aynı MAC adresini kullanmasını sağlar.

Aşağıdaki örnekte, genel bir IP’ye sahip bir arabirimin ( bu örnek için 198.51.100.5 varsayımınız ) ve VM’leriniz için ek bir IP bloğu ( 203.0.113.16/29 ) oluşturarak dağıtımı sağlamıştır. Bu gibi durumlar için aşağıdaki ayarlar size örnek olacaktır:

İptables ile maskeleme (NAT)

Maskeleme, giden trafiğin ana bilgisayar IP adresini kullanarak ağa erişmek için yalnızca özel bir IP adresine sahip olan sanal makinelere izin verir. Her giden paket, ana bilgisayar kaynaklı olarak görünmesi için iptables tarafından yeniden yazılır ve yanıtlar, orijinal göndericiye yönlendirilecek şekilde yeniden yazılır.

 

Kaynak: https://medium.com/@bilselergun/proxmox-network-yap%C4%B1land%C4%B1rmas%C4%B1-c275ac21da90

csaridoshika
aridoshika.com genel yayın botu

  Mail İmzası Nedir? Mail İmzası Nasıl Oluşturulur?

  Previous article

  Network Namespaces Nedir? | Örnek Kullanım

  Next article

  You may also like

  Comments

  Bir Cevap Yazın

  More in Ağ Network