0

Merhaba bu hafta ki konumuz Proxy nedir? eyer bir web sitesine sahipseniz web sitenizin güvenliğine önem veriyorsunuzdur hatta proxy(vekil sunucu) satın alarak web sitenizi güvence altına almak istiyorsunuzdur bu yazıda proxy nedir?, yararları ve zararları nelerdir?, Proxy çaşitleri, çalışma prensibi gibi konulara kısa ve öz şekilde değineceğim.

[su_button url=”Aridoshika.com” target=”blank” style=”3d” background=”#f7061e” size=”5″ center=”yes” radius=”round” icon=”icon: server” icon_color=”#d7d7d7″ text_shadow=”0px 0px 0px #ded7d7″]Proxy Nedir?[/su_button]

Proxy vekil sunucu anlamına gelir güvenlik amacıyla kullanılır. İnternet’e erişim sırasında kullanılan bir ara sunucudur.Bir ağ sayfasına erişim sırasında doğrudan bağlantı yapmadan önce ara sunucu olan Proxy kullanılarak Sistemin Saldırı gibi sorunlardan korunmasını sağlar Tarayıcı vekil sunucuya bağlanır ve hangi sayfayı istediğini söyler.

[su_button url=”Aridoshika.com” target=”blank” style=”3d” background=”#f40808″ size=”5″ center=”yes” radius=”round” icon=”icon: server” icon_color=”#38ce15″ text_shadow=”0px 0px 0px #ded7d7″]Proxy Yararları  nelerdir?[/su_button]

Hız: Proxy servisleri, uluslararası İnternet bağlantılarındaki yoğunluğu azaltmak, erişimleri hızlandırmak ve ağı daha etkin kullanmak için çok yararlı araçlardır. En popüler proxy servisleri, Web (http), FTP, vb. Portlar için tanımlıdır.

  • Güvenlik: Proxy sunucular virüslü dosyaları temizleyerek ama Hosting(web dosyalarının depolandığı server) ulaşmasını engelleyerek güvenlik sağlar.
  • Kontrol:İstenilmeyen web sayfalarını engeller.
  • Gizlilik: Kişinin Bilgilerini saklar ve güvenli ve gizli şekilde İnternet gezinmesini sağlar.
  • Daha Fazla Erişim: Ülkemizde erişime engelli web sayfasının sayısı günden güne artmakta bu yüzden Proxy kullanarak Ülkemizde erişime engelli web sitelerine güvenli bir şekilde Gezine bilirsiniz.

3 tane proxy seviyesi vardır. 

1- Saydam Proxy: Sadece Ip(İnternet Protucol) görüntüler ve kontrol eder

2 – Anonim Proxy: Orta seviyede güvenlik sağlar IP bulur ve saklar bazı web siteleri göremez Ip ‘yi

3 – Elit Proxy: IP en üst seviyede korur IP ulaşılması zordur

[su_button url=”Aridoshika.com” target=”blank” style=”3d” background=”#24ff03″ size=”5″ center=”yes” radius=”round” icon=”icon: server” icon_color=”#e1e9df” text_shadow=”0px 0px 0px #ded7d7″]Proxy Zararları  nelerdir?[/su_button]

Proxy server kullanılma alanı en önemlisi güvenlik amacıdır bu yüzden Proxy ücretsiz kullanmanın zararları olma olasılığı yüksektir Proxy (vekil sunucu) yasaklı web sitelerine girmek için sık kullanılıyor ülkemizde bu yüzden kullana kişilerin büyük bölümü işime yarasın yeter ki olarak basit düşünmekteler bu yüzden ücretsiz güvenli olmayan proxy kullanmaktalar.

[su_button target=”blank” style=”3d” background=”#16ebce” size=”5″ center=”yes” radius=”round” icon=”icon: wrench” icon_color=”#1ebf19″ text_shadow=”0px 0px 0px #ded7d7″]Proxy Çalışma Mantığı[/su_button]

Proxy çalışma mantığı gözünüzü korkutmasın basit;

Proxy internet ve kullanıcı arasındaki güvenli alan olarak düşünülebilir

Kullanıcı ->Proxy-> Dns(İnternet protokolü internetin alan adlarının depolandığı yer)

Örnek Muammer internet tarayıcısına Aridoshika.com yazar eyer proxy kullanıyorsa kullanıcıdan url proxy server iletir proxy Dns gider Aridoshika.com Ip(İnternet Protucol) alır ve kullanıcıya döner Yani proxy sadece bizi güvenli alanda tutar saten proxy anlamı Vekil Sunucu anlamına gelir.[su_button target=”blank” style=”bubbles” background=”#ebd516″ size=”5″ center=”yes” radius=”round” icon=”icon: tag” icon_color=”#1ebf19″ text_shadow=”0px 0px 0px #ded7d7″]VPN ve Proxy arasında ki fark Nedir?[/su_button]Proxy adından anlaşılacağı üzere Vekil sunucu yani kullanıcı ile internet arasında ki güvenli server proxy görevi Ip maskelemesi yapmaktır ama *VPN görevi IP tamamen değiştirerek başka bir ülkede İnternet kullanmanızı sağlar.

*VPN(Sanal özel ağ, uzaktan erişim yoluyla farklı ağlara bağlanmayı sağlayan internet teknolojisi.)

¦Network alanıyla ilgi Yazılara  devam  edeceğim teşekkür ederim iyi araştırmalar dilerim.

Kaynakça:

 

 

 

 

 

Muammer Altunkan
Kto Karatay üniversitesi Tarih 3/4 Cyber security search python Wordpress Design

Parola Kırma Saldırıları

Previous article

Sunucu Portları

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Ağ Network