0

Nedir?

Ransomware(Fidye) yazılımı,bulaştığı bilgisyarı kitleyen veya şifreleyen şifreyi veya kilidi açmak için sizden belirli bir ücret talep eden zararlı yazılımı türüdür.Bu yazılımın şifreleyici ve kitleyici olmak üzere 2 türü bulunur.Şifreleyici,bilgisayarınızda bulunan her türlü veriyi (dosyalar, fotoğraflar, oyunların save dosyaları, veri tabanları vs.) şifreler. Dosyalar bir defa şifrelendiğinde dosyaları açamazsınız ve dosya içerisinde bulunan verilere ulaşamazsınız ve size bu şifreyi kırmanız için özel bir anahtar satarlar.Bu anahtarın ortalama fiyatı ise 300$ civarındadır.Kitleyici, şifreleyiciden farklı olarak bilgisayar sisteminizin tamamını kitler ve bu kilidi kırmak için bir ücret talep eder.Yani yalnızca sisteminizdeki dosyalara değil sistemin tamamına erişemezsiniz.Kilidi kırmak için istenen ücret ise yine 300$ civarındadır.

Nasıl Bulaşır?

Bu tür yazılımların cihazınıza bulaşması  çok kolay. Çok yaygın olarak, fidye yazılımları bilgisayara açılan şüpheli eklerleden, tıklanan şüpheli linklerden ve uygulama indirilen üçüncü parti mecralardan bulaşıyor. Ayrıca fidye yazılımları yasal internet sitelerine de bulaşabilirler: Güncel örnek olarak, siber suçlular fidye yazılımlarını kullanıcılara bulaştırmak için sitelerde bulunan reklamları kullanıyorlar.

 Korunma Yöntemleri Nelerdir?

1. Şüpheli e-mailleri açmayın, bilinmeyen internet sitelerini ziyaret etmeyin ve resmi kaynaklar harici yerlerden uygulama, dosya  indirmeyin.

2. Düzenli olarak dosyalarınızı yedekleyin.Bu sayede olası risklerde bilgisyarınızdaki veriler için üzülmezsiniz.

3.İyi bir antivirüs programı kullanın.Yazımızın sonunda biz de size bir kaç program önereceğiz.

Dosyaların Şifreleri Nasıl Çözülür?

Eğer şuanda bir fidye yazılımı sisteminize bulaşmış ise şifreleri kendiniz kıramazsınız.Bu durumda iki şansınız var ya parayı verip kurtulacaksınız ki bunu yapmanız pek de mantıklı olmayacaktır.Zira daha önceden bu yazılımlara maruz kalmış ve parayı ödemiş kişilerin %20’si parayı ödemesine rağmen bu yazılımlardan kurtulamamış veya bu yazılımı temizlediğini sanmış fakat yazılım hala sistemde kalmış.

İkinci bir yol ise eset veya kaspersky gibi firmaların fidye virüsü için şifre kırıcı programlarına başvuracaksınız.Nitekim bu yöntem çok daha mantıklı olacaktır.

En İyi 5  Anti-Fidye Yazılımı

 Acronis

Acronis sisteminizi korur 5GB’a yakın bulut depolama hizmeti sunar.Program şüpheli yazılımları tespit etmek,size bildirmek ve engellemek için sisteminizi aktif olarak izler.Program fidye yazılımını tespit ettiği anda size bildirir ve kalıcı olarak engeller.Aynı zamanda programda 5GB’ın üstünde bulut depolama alanı isteyenler için daha fazla alan satın alnabilmektedir.Sizde bu yazılıma buradan ulaşabilirsiniz.

Avast

Ücretsiz anti-fidye yazılımı ve antivirüs koruması sunan Avast’ın tek eksi yönü, yalnızca ücretli sürümde bulunan daha önemli klasörler için ekstra koruma hakkı. Avast, popüler bir ücretsiz antivirüs ürünü ve birden fazla ücretli koruma sunar. Ücretsiz sürümü ev Wi-Fi tarama ve şifre yönetimi ile birlikte gerçek zamanlı virüs, kötü amaçlı yazılım ve fidye yazılımı algılama sunar.Sizde bu yazılıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bitdefender

Bitdefender bazı fidye ailelerine karşı ücretsiz aşılama yaparak bir önceki karşılaştığınız virüsün benzerlerinden de sizi korumakta. Maalesef ücretsiz bir yazılım değildir ve 3 cihazınızın korunması için yıllık 79 dolar ödemeniz gerekmekte.Bitdefender’ı ücretsiz indirip sonrasında paketinizi seçmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

RansomFree by Cybereason

Bu yazılım bilgisayarınıza yem dosyaları yerleştirir ve potansiyel fidye yazılımlarının davranışını izlemek için arka planda beklemeye geçer.Bir nevi sahte yemler ile düşmanı tuzağa düşürmek için pusuda bekler.Ücretsiz olan programı bu bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz.

RansomBuster

RansomBuster davranışa dayalı algılama kullanır ve şüpheli etkinliğin ilk işaretinde, fidye yazılımının şifrelemeye çalıştığı veya başka şekilde değiştirmeye çalıştığı herhangi bir dosyanın yedeğini alır. Daha sonra, dosyalarınızı ele geçirmeye çalışan gerçekten fidye yazılımı olduğunu belirlerse, işlemi durdurur ve dosyalarınızı yedeklemeden geri yükler. Davranışsal analiz ve sınırlı restorasyon özelliklerine ek olarak, izinsiz programların, örneğin; dokümanlar klasörünüzdeki dosyalara erişmesini engelleyen bir klasör kalkanı da vardır. Siz de bu bağlantıyı kullanarak RansomBuster’a sahip olabilirsiniz.,

 

Siz siz olun bilgisyarda bilmediğiniz maillere tıklamayın bilmediğiniz bir şeyi indirmeyin ve çeşitli tehditlere karşı ise bilgi edinin ve son olarak :”Bilginin gücüne inanın.”

 

 

 

 

Bluray disk Nedir

Previous article

Bulut Bilişim (Cloud Computing)

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in Anasayfa