0

İngilizce dilinden gelen root kelimesinin karşılığı kök anlamına gelmektedir. Peki Android işletim sisteminde kök (root) bize neler çağrıştırıyor ? 

Root daha çok bize android cihazın yetki izinlerini yükseltmek yada değiştirmek ,cihazın yazılımsal sınırlarını kaldırmak,sistemde modifikasyonlar yapmak gibi eylemleri çağrıştırıyor. Root sayesinde sistem dosyalarına erişme izini cihazınızı tam olarak elinizde yönetmemize ve şekillendirmemize olanak sağlıyor.

Android cihazlar root ile birlikte gelmiyor bunun sebebi güvenlik hususları diyebiliriz bu yüzden her cihazın ve android sürümünün köklenme işlemi farklılık gösteriyor. Fakat ufak çaplı bir araştırma ile her cihaza uygun root işlemleri bulabilirsiniz.

Sistem dosyalarında değişim yapılacağı için root işlemi tehlikelidir cihazınızı softbrick edebilir.

Softbrick, cihazın boot edilememe durumudur kısaca android işletim sisteminin doğru başlatılamaması diyebiliriz. Softbrick  sisteme yanlış kök yazılımı yada cihazın model ve sürümüne uymayan kök yazılımlarının yüklenmeye çalışması ile birlikte gerçekleşir.

Softbrick hatasından kurtulmanın çeşitli yolları olsa bile kök erişme işleminde  cihaza daha kritik hasarlar vermekte mümkün. Kök işlemi aldığı risk doğrultusunda kullanıma bağlı olarak size pozitif bir etki bırakacağından emin olabilirsiniz.

Kökleme işlemi başarılı olduysa android ana menu ekranında Supersu adlı uygulama yüklenmiş olacaktır.

Kökleme işleminden sonra supersu yüklenmemiş ise Google Play Store ‘ dan indirilebilir ve kök izni yetkisi test edilebilir.

Supersu, kök erişimi isteyen uygulama ve çeşitli komutlara yetki verilip verilmeyeceğine karar verdiğiniz sistem uygulaması haline gelmiş bir yönetici uygulamadır. Verdiğiniz izinler dahilinde kök sisteme erişim kazandırabilir.

Şimdilik cihazınızı kökleme işlemine girmeden önce  kişisel verilerinize ait yedekler almanızı ve detaylı bir araştırmadan sonra kökleme işlemine başlamanızı öneriyoruz 🙂

İnternet Ağları Nasıl Çalışır?

Previous article

Wi-Fi Jammer Nedir? Nasıl Kullanılır? ( Kali-Linux )

Next article

You may also like

Comments

Bir Cevap Yazın

More in PC Destek